şikayet Et
11 Mayıs 2012 20:11  
lone
lone
aşil
8 yaşında
erkek

Kayıp veya çalıntı hayvanları bulduğumuzda yapmamız gerekenler.
Arkadaslar Merhaba,

Bu konu çok dikkatimi çektiğinden ve kayıp hayvanların yuvalarına geri dönmelerine yardımcı olacağını düşündüğümden dolayı bu forumu açıyorum.

Sokakta, yolda, caddede, ormanda vb. yerlerde gördüğümüz veya bulduğumuz "cins" ya da "sokak köpeklerini" alıkoymadan önce mutlaka etrafa dikkatlice bakmalı ve soruşturulmalıyız. Çünkü günümüzde "köpek eğitimi" oldukça ilerlemiş durumdadır ve bazı köpeklerin serbest olarak kendi başlarına dolaştıktan sonra evlerine döndükleri hakkında birkaç şey duymuşsunuzdur. Bu durumu da göz önünde bulundurarak, eğer almak gibi bir düşüncemiz var ise; dikkatlice takip edip, nereye gittiğini gözlememiz ve nereye gittiğini bilmeden etrafta dolaştığından emin olduğumuz zaman almamız gerekmektedir.

Köpeği yolda vs. gördük, takip ettik ve kaybolduğundan emin olarak aldık. Şimdi yapmamız gereken evimize götürüp, "ah canım, kaybolmuş, yuva arıyorum" diyerek derhal sahiplendirmeye çalışmak olmamalı. Birçok kişinin bunu yaptığını biliyorsunuz. Bunun çok yanlış bir davranış olduğunu bir kez daha belirtmek istiyorum.

Kaybolmuş bir canı bulduğumuzda yapılması gerekenler:

* Köpekle birlikte ve onu bulduğumuz çevrede birkaç defa tur atmak, tanıyan birileriyle karşılaştığımızda sahibini sorup soruşturmak.

* En yakındaki bır veterinere gidip hayvanda "MİKROÇİP" olup olmadığını kontrol ettirmek.

* O bölgedeki veterinerleri ziyaret ederek, köpeği tam olarak nerede bulduğumuzu belirtmek. (Böylece veterinerler de yakın çevredekı müşterilerıni ve tanıdıklarını bu olaydan haberdar edebilecekledir)

* Sahipli köpeklerin belediyelere kayıt ettirilmelerinin yasal bir zorunluluk olduğunu hepimiz biliyoruz. Köpeği bulduğumuz bölgedeki belediyeye gıderek, bu konu hakkında bilgi vermeli ve gerekirse bulduğumuz köpeğin özelliklerine uyan kayıt sahiplerine ulaşılmasını sağlamalıyız.

* 155 numaralı "Polis İmdat" telefonu ya da en yakın polis/jandarma merkezi vasıtasıyla, bulduğumuz köpeğin özelliklerine uyan kayıp veya çalıntı ihbarı olup olmadığını öğrenmeli ve olası bir ihbarda ulaşılabilmemiz için kendi iletişim bilgilerimizi vermeliyiz.

* Yakında bulunan barınakların da konudan haberdar edilmeleri ve bulduğumuz köpeğin fotoğraflarıyla birlikte (ırk, yaş, renk vb.) bilgilerini, bulduğumuz bölgeyi, kendi iletişim bilgilerimizi kayıt ettirmemiz gerekir. (Böylece bizim bulduğumuza benzeyen kayıp köpeğini arayanların, o barınaklara başvurmaları halinde bize ulaşabilmelerine imkan vermiş oluruz)

* Bu işlemlerden sonra ve eğer maddi durumunuz yeterli ise; köpeğin resmini, bilgilerini, bulduğumuz bölgeyi ve kendi iletişim bilgilerimizi içeren bir ilan hazırlamalıyız. Bu ilanı çoğaltarak, köpeği bulduğumuz ve gelmiş olabileceğini düşündüğümüz bölgelerdeki uygun yerlere asmalıyız.

* Köpeği bulduğumuz bölgede belirli aralıklara gezdirmemiz, o bölgedeki semt sakinleri ve işyeri çalışanları tarafından görülmesini sağlamamız, onların bilgilerine başvurmamız da sahibinin bulunmasını kolaylaştıracaktır.

* Çağımızın en yaygın iletişim aracı olarak kullandığımız internet ortamındaki kayıp, çalınan, bulunan köpek ilanları sayfalarına göz atmamız ve bulduğumuz köpek hakkında bu sayfalarda ilan yayınlamamız, daha geniş bir kitleye ulaşmamızı sağlayacaktır.

Bunların hiçbirini yapmadan köpeği alıp eve götürmek veya sadece bir sitede duyuru yaparak sahibinin bulunmasını beklemek, köpeğin konuşup size sahibini veya geldiği yeri söylemesini beklemek gibi bir şeydir.

UYARI: "O köpek benim" diyen herkese inanmamalı ve köpeğin (bulduğunuzda üzerindeki tasması, yara izi, leke, renk farklılıkları vb.) ayırıcı özelliklerinden kimseye bahsetmememiz gerekir. Köpeğin sahibi olduğunu iddia eden kişilerden, köpeğin ayırıcı özelliklerini biz söylemeden bilmelerini istememiz, gerçek sahibini bulmamızda yarar sağlayacaktır. (En basitinden, köpeğin ismini söylemesi ve o isimle seslendiğinizde köpeğin verdiği tepki veya duyarsız kalması dahi size bir fikir verecektir.)

Yukarıdaki açıklamalardan başka; bulunan bir köpeğin, onu arayan sahibine ulaşmasını sağlayacak bilgi ve önerisi olanlar lütfen bu başlık altında paylaşsınlar veya mesaj yoluyla iletsinler. Böylece konuyu güncelleştirerek daha fazla bilgilendirmede bulunabilelim.

Teşekkürler. (Alıntı değildir)

26 Mayıs 2012 05:05 tarihinde düzenlenmiş. | Patile (20 kişi bunu patiledi.)

Gelen Cevaplar
12 Mayıs 2012 00:06
2sevgiesittirdostluk
2sevgie...
duman
11 yaşında
dişi

Teşekkürler bilgi için

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

12 Mayıs 2012 00:52
seker01
seker01
şeker
8 yaşında
dişi

çok güzel bir bilgi ellerinize sağlık üşenmeden yazmışsınız

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

12 Mayıs 2012 16:13
lone
lone
aşil
8 yaşında
erkek

Rica ederim. Yonetıcı arkadaslar Sayesınde Sabit Konu halıne getırılecek Umarım Konu acmadan once arkadaslar Okurlar ve uygularlar :)

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

12 Mayıs 2012 16:14
seker01
seker01
şeker
8 yaşında
dişi

Orijinalden alıntı: lone

Rica ederim. Yonetıcı arkadaslar Sayesınde Sabit Konu halıne getırılecek Umarım Konu acmadan once arkadaslar Okurlar ve uygularlar :)

umarım

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

16 Mayıs 2012 00:31
ecmm
ecmm
Şansım
5 yaşında
dişi
16 Mayıs 2012 00:42
lone
lone
aşil
8 yaşında
erkek
19 Mayıs 2012 09:39
seker01
seker01
şeker
8 yaşında
dişi

Orijinalden alıntı: lone

gnclll

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

19 Mayıs 2012 14:45
2sevgiesittirdostluk
2sevgie...
duman
11 yaşında
dişi
19 Mayıs 2012 18:20
star
star
dost...
11 yaşında
erkek
20 Mayıs 2012 21:31
lone
lone
aşil
8 yaşında
erkek

konu yonetıcı tarafından sabıtlenmıstır arkadaslar umarım yardımı olur...

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   


Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

56 üye şu anda sitede. Ayrıca 1480 kişi de sitede dolaşıyor.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar
©2005-2018 Petarkadaş (farscape, 25.0.058)

Petarkadaş Hakkında - Petarkadaş Yöneticileri - Topluluk Kuralları - Yasal Konular - İletişim