şikayet Et
10 Ağustos 2012 08:08  

Kedim cok urkek
Merhabalar 1haftadir 3 aylik bir british shorthair disi
kedi sahibiyim .kedimin cekingenlik gibi bir huyu var onu severken girlama sesi geliyor surtunuyo oyun oynarken mutlu cok hareketli ama etrafta birileri gezindigi anda veya normal durumlarda yatak veya koltugun altindan cikmiyor hep orda saklaniyor cikartmak icin bin takla atiyorum.bu konuda ne yapabilirim acaba yardimlarinizi bekliyorum

Patile

Gelen Cevaplar
10 Ağustos 2012 08:13
psikomavi
psikoma...
mayonez
5 yaşında
erkek

Peki siz diğer insanlarla nasıl tanıştırıyorsunuz ? Yani bir anda o yabancı kişiler ortaya mı çıkıyor, yoksa sizin kucağınızda iken mi ? Biraz daha anlatırsanız daha iyi cevaplar gelecektir...

Bir tür güven sorunu var gibi duruyor. Size de alışmakta zorlanmadı mı ?

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

10 Ağustos 2012 11:40

bana alışması aslında 1-2 gun surdu benimle yanlızken biraz daha rahat davranıyor zaten ben odadayken benim kucagımda da olsa birisi gelir gelmez kacıcak delik arıyor sonra da koltugun altından cıkmıyor. hiç bi zaman aslında benim yanıma direk gelmiyor illa ben gidip bi bakıcam onu oyuncakla kandırıcam o sekilde koltugun altından cıkıyor acıkcası biraz yerlerde surunmem gerekiyor:) yada ara sıra yemek için cıktıgında yanına gidip seviyorum onun dısında benden de saklanıyor.

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

11 Ağustos 2012 18:21
gayei
gayei
maia
8 yaşında
dişi

merhabalar,
kediniz henüz çok küçük ve haliyle yeteri kadar sosyalleşmemiş,
hayvanlar tecrübe ederek öğrenirler,
diğer insanlar onun için birer yabancı ve ona göre güvenilmez olduğu için saklanması çok doğal.. kediler zor güvenirler, size çabuk alıştığını söylüyorsunuz bu iyi haber,
gerisi zamanla gelecektir,
saklandığında üstüne gitmeyin, onu çağırmayın, çıkarmaya uğraşmayın, kendi haline bırakın, o saklandığı yerden izleyip dinleyecektir.
ve zamanla diğer insanlardan bir zarar gelmediğini tecrübe edecektir.
tecrübeleri olumlu olarak pekiştiğinde artık saklanmasına gerek olmadığına kendisi karar verecektir.
asla üstüne gitmeyin, istemediği hiçbir şey yapmayın, canı nasıl istiyorsa öyle davransın, zamanla büyüyünce ve eve gelen insanlara alıştıkça sorun kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

22 Ağustos 2012 14:52
psikomavi
psikoma...
mayonez
5 yaşında
erkek

Kapı çalma konusunda koşullanmış kediniz. İnternetten klasik koşullanma (classical conditioning) ile ilgili yazılar okuyabilirsiniz.

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

22 Ağustos 2012 14:59
gullyabani
gullyab...
üzüm
6 yaşında
erkek

sevilmekten hoşlanmıyordur belki, evdeki kimse bi süre sevmeye kalkışmasın, seslenmesin, ani hareketler ve sesler çıkarmayın onu gördüğünüzde. yalnız bunu onun güvenini kazanana kadar devam ettirmelisiniz. misafirlerede göstermeye çalışmayın misafirlerden özellikle çok korkuyorlar. kolay gelsin :)

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

29 Ağustos 2012 11:34

Yorumlarınız için teşekkurler. Kedim biraz daha alıştı su anda ama hala bi tedirginlik var surekli uzerinde tam olarak rahat değil. cok meraklı surekli beni takip ediyor aksam uyurken oyuncakları ile beraber yatagıma geliyor.ama uyumak için veya yabancı birisi geldiinde eve yeni geldiğimde surekli koltugun altında saklanıyor. cok da oyuncu ayrıca ama dediğim gibi surekli bi tedirginlik var uzerinde ayrıca ele alınmaktan sevilmekten hiç hoslanmıyor.kucaga hiç gelmedi daha kendisi isteyerek. kucagıma alıp sevdiğimde kacmaya calısıyor bırakıyorum sonra yere atlıyor durup ban bakıyor kacmıyor bu sefer bu tip değişik davranıslar içinde su anda karakteri bu herhalde diye rahat bıraktım kendisi takılıyor istediği gibi sizce normal mi bu davranıslar? onerileriniz vara bekliyorum.

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

29 Ağustos 2012 20:37
gullyabani
gullyab...
üzüm
6 yaşında
erkek

kucak sevmiyosa sevmiyodur zorlayarak alıştıramassınız. en iyisini ediyosunuz kendi haline bırakmakla.o yanaşırsa yanaşsın, kucak isterse kucağınızı açın, kendisi istediğinde oynasın hiç bişey için zorlamayın, o yokmuş gibi davranın hatta o şekilde ürkekliğinin geçme ihtimali çok daha yüksek bence.
benim kedimde yavruyken balkona çıkmaya aşırı korkuyordu, ama balkona çıkmasıda şarttı, çünkü tuvalet kabı balkonda.oraya çıkmaktansa eve çişini yapmayı tercih edecek kadar korkuyordu hemde. ben çıkması için onu zorlamadım, arkasından itmedim, korkutarak dışarı kaçmasını sağlamaya çalışmadım. sadece balkon kapısını açık bıraktım ve onunla hiç ilgilenmedim.ne kadar korkuyor olsada dışarıda da neler olup bittiğini merak ettiği için yavaş yavaş alıştı.şimdide balkondan gelmiyo :)

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   


Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

74 üye şu anda sitede. Ayrıca 1073 kişi de sitede dolaşıyor.

ReklamHayvan Dostu Markalar©2005-2017 Petarkadaş (farscape, 22.0.085)

Petarkadaş Hakkında - Petarkadaş Yöneticileri - Topluluk Kuralları - Yasal Konular - İletişim