şikayet Et
20 Mart 2017 22:16  
ocugun
ocugun
pofuduk
5 yaşında
dişi

Kedimin tirnaklari hep disarda
Merhabalar, 11 aylik bir kedim var, 2 aylikken evimize geldi. Bastan beri tirnaklari hep disarda, hic iceri sokmayi ogrenemedi. En basta kucuktur ondandir diyordum fakat suan hala ayni sorun. Oyun oynayamiyoruz, sevemiyoruz.
Bir de isirma problemi var. Hosuna giden bir sey olunca isiriyor. Bu normal fakat acitacak derecede isiriyor.
Ne onerirsuniz? Bunun bir cozumu var mi? Nasil ogretebilirim?

Patile

Gelen Cevaplar
21 Mart 2017 18:07
allynewt
allynew...
paşa
4 yaşında
dişi

Merhabalar, öncelikle kediniz geldiğinden beri hiç tırnakları kesildi mi? Yavruların tırnaklarının uzaması hızlıdır yetişkinlere göre. Eğer hiç kesilmediyse veterinerinizden yardım alabilirsiniz. Yok ben kendim keserim diyorsanız internette bunun nasıl yapılacağını dair videolar da mevcut. Önemli olan canlı ucuna kadar derin kesmeyin. Yok kesmeyeceğim böyle kalsın diyorsanız, bunun için "Softpaws" diye bir tür tırnakların sizi yaralaması için bir tür kılıf var. Ancak bence gereksiz. (Şahsi fikrimdir.)

İkincisi kedinizin sizin canını yaktığını öğrenmesi gerekir. Ne zaman size tırnaklarını batırsa "Ovvv" "Ahh" diyip üzülüp canınız yandığını ona gösterin. Bu onun sizinle oynarken yapmaması gereken durumları anlamasına yardımcı olur. Acınız yandığında oyunu kesin kendi yaranızla ilgilenip acımış olan yerinizle ilgilenin. 

Birde kedinizin tırnakları devamlı olarak dışarıda mı yoksa uzamış mı onu çek edin. Bunu yapmak içinde Kedi otu / nanesinden yararlanın. O mayışınca patisini elinize alıp hafifçe bastırıp tırnaklar olduğundan daha dışarı çıkıyorsa tırnakları uzun demektir. Yok çıkmıyorsa kediniz tırnaklarını içeri çekemiyor, bağlar veya oradaki eklemde belki bir problem olduğunu gösterir. Duruma göre veterinerinize danışın.

Patile (1 kişi bunu patiledi.) | Alıntı Yaparak Cevapla   

21 Mart 2017 20:28
ocugun
ocugun
pofuduk
5 yaşında
dişi

Cevabiniz icin tesekkur ederim.
Geldiginden beri sadece bir kere veteriner kesti tirnagi, ozaman cok rahattik. Ben kesinlikle kesemiyorum tirnagini. Uyurken bile uyanip kendine gelmesi ve tirnagiyla bi yerimi kanatmasi 5 sn filan. Soft tirnaklardan aldim, ama dedigim gibi patisini tuttugumda tirnagini gecirmesi cok kisa bir sure aliyor, ve sadece bir tirnagina takabilidim. COk korktu, sonra da onu cikarana kadar ugrasip tirnagini kanatti.
Aci tepkisi surekli veriyorum, bilerek yapmadim ama, gercekten hic oynayamiyoruz, ben huzursuz oldukca, onunla da oynayamiyorum.
Tirnaklar uyurken iceri giriyor, ama tekrardan kontrol edecegim.
Tirnagini surekli kesili tutmak cok mantikli.

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

22 Mart 2017 08:10
neseyarali
neseyar...
köfte
1 yaşında
erkek

11 ay içinde tırnakları sadece bir kere kesildiyse sizin sorununuz büyük ihtimalle tırnaklarının uzun olması. Kesildiği zaman rahattık demeniz de bunu gösteriyor.
Ayda bir kestirebilirsiniz tırnaklarını veterinere.
Evde kendiniz de kesebilirsiniz aslında, ama tabi biraz alışmak gerekiyor. Ben sakin oldukları zamanı denk getirip ne kadarına izin verirlerse o kadarını kesiyorum. Kalanlarını sonraya bırakıyorum. Hepsini bir seferde keseceğim diye hayvanı bunaltmıyorum.

Kediler genelde patilerine dokunulmasından hoşlanmaz, bu yüzden tırnak kesmek iyice zor olur. Size tavsiyem kedinizi severken bolca patilerine de dokunun, patilerini sevin. Yavaş yavaş zamanla patilerine dokunulmasına alışır böylece. Sonra daha rahat tırnak kesersiniz.

Evde yaşayan kedilerin tırnaklarının kısa tutulması önemli, sadece sizi tırmalamaması için değil, evdeki eşyalara da takılmaması için. Bizimkilerin tırnakları çok uzayınca tırmalama tahtasına takılmaya başlıyor mesela. Tehlikeli bir durum, parmağı bile kırılabilir takılır ve kurtaramazsa. Kısa tutmakta fayda var o yüzden.

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   


Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

4 üye şu anda sitede. Ayrıca 260 kişi de sitede dolaşıyor.

ReklamHayvan Dostu Markalar©2005-2017 Petarkadaş (farscape, 18.0.454)

Petarkadaş Hakkında - Petarkadaş Yöneticileri - Topluluk Kuralları - Yasal Konular - İletişim