şikayet Et
08 Ağustos 2017 20:20  

Lop için Veteriner yardım
Merhaba Veteriner arkadaşlar ve hayvan sağlığı hakkında bilgisi olanlar.
1.5 yıl önce birkaç adet lop tavşanı aldım bir süre öncesine kadar hiç bir sorunumuz yoktu ilk kez yetişkin bir tavsanda (2 yaşında) başlayan göz akıntısıyla karşılaştım beyaz yoğun kıvamda ve göz cevresindeki tüylere bulaşarak gözü tamamen sarip tüyler ve çapak birlikte gözü tamamen kapattığı zamanda oldu akıntı başladığında erken tedaviyle hemen geçtiğide. Fakat durmak bilmiyor bu akıntı tedavi tamamlanıyor sorun kalmıyor sonra tekrar başlıyor. Şimdi ise başka bir yetişkin tavsanda (3 yaşında) ondada başladı tedavi aşamasında, 5 aylık başka birinde yine var, ve yanlizca 1 anneden doğan yavruların tümünde var ama annesinde yok, diğer anneden doğan yavrularda yok ve annedede yok.
Tedaviyi şu şekilde yapiyorum:
Öncelikle göz çevresinde kalıplaşmış capagi yumuşatmak için peceteyle çay kullanıyorum daha sonra zarar vermeden yumuşayan capagi minik bir makasla keserek alıyorum çekince canı yanıyor göz çevresinde tüy kalmıyor deri görünüyor ve baticon uygulayip üzerine teramicyn merhem sürüyorum (beşeri) en son aşamada gözüne damla yapıyorum "gentagut" bu şekilde 2 akşamda bir 1 hafta pansumanla sorun çözülüyor fakat geçici.
Bu hadiseyi kökünden ne yollarla çözebilirim yardımcı olur musunuz?
Tavsanlarimda "avromec" asi kullanıyorum yanlizca hamile olmayanlara ve erkeklere yapıyorum zaman zaman.
Görmek istersiniz diye yaşam alanlarinida paylaşıyorum.
Teşekkürler..

Patile

Gelen Cevaplar
08 Ağustos 2017 23:57
albeda
albeda
dante
4 yaşında
erkek

Bazen diş problemleri ve tırnakların kesilmemesi(kaşınmadan dolayı yara
yapma) kaynaklı göz problemleri yapabiliyor, ancak durum yayılabilen bir
hastalık şeklinde ilerlemiş tavşanlarınız da. Öncelikle mümkün olanları
birbirinden ayırın, süt gibi akıntıya ve bulaşmasına bakarak mikzomatozis hastalığının olma ihtimali var,aynı zamanda göz akıntısı birçok hastalığın belirtisi olabilmekte. Bu konuda size yardımcı olabilecek, tavşan hakkında bilgili bir veteriner hekim bulmanız ve gecikmeden tedavisine başlamanız iyi olur. Site üzerinden yapılabilcek bişey yok ne yazıkki. iç dış parazit uygulamalarını yaptırmış mıydınız?

09 Ağustos 2017 00:10 tarihinde düzenlenmiş. | Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

09 Ağustos 2017 09:06

Sayın ALBEDA Teşekkürler..
Parazit için "avromec" aşı kullanıyorum ense damlası grup halinde yaşayan tavşanlara tavsiye edilmiyor bahsettiğiniz mikromatozis hastalığını inceledim belirtiler bahsedilen gibi durgunluk, ağır hareket etme, direnç kaybı.
Tedaviyi bu yönde ilerletecegim ve bugün hasta tavşanları gruptan ayıracağım bu sebebe bağlı ölüm henüz olmadı çok şükür.
Diş kontrollerini yapıyorum herşey yolunda fakat tırnak kontrolü yapmıyorum çünkü toprağı kazıyorlar ve yuvada bulunan tahtaları tirmaliyorlar ve aynı zamanda kemiriyorlar.
Yuva temizliği 2 gün aralıklarla süpürme ve spatula ile kazınarak yapılıyor.
Teşekkürler..

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   


Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

4 üye şu anda sitede. Ayrıca 259 kişi de sitede dolaşıyor.

ReklamHayvan Dostu Markalar©2005-2017 Petarkadaş (farscape, 18.0.610)

Petarkadaş Hakkında - Petarkadaş Yöneticileri - Topluluk Kuralları - Yasal Konular - İletişim