şikayet Et
16 Mayıs 2013 13:16  
doggiesisthebest
doggies...
gofret
6 yaşında
erkek

Tavşan kafesi yapımı
Alıntıdır

Merhaba arkadaslar öncelikle aranizda yeniyim.Biraz zorlu bir üyelik kaydi süreci geçirdim Smile Yaklasik olarak 3 hafta kadar önce dolmus beklerken petshop'un önünde sokakta duran kafesteki bu beyaz minik yaratik çok hosuma gitti ve yalniz yasadigim için kendime bir ev arkadasi almaya karar verdim. 

 


Aldığım yerde bana marul yedirmemi tavsiye ettiler.İlk akşam afiyetle marulları yedi.Sonra biraz araştırma yapmaya karar verince bu siteyle tanıştım ve tahmini olarak aldığım tavşanın 2 haftalık olduğunu sütten çok erken kesilmiş, çok dayanıksız olduğunu ve en önemlisi de yaş sebze meyve yememesi gerektiğini öğrendim.Öncelikle bu siteyi oluşturan ve değerli tecrübelerini paylaşan ipek hanıma çok teşekkür ederim.Daha sonra petshoptan aldığım kuru yemlerle ve ancak balıkesirden bularak kargoyla edindiğim kuru yoncayla beslemeye başladım. 

Minik dostumun adı Kuymak, şu an gayet sağlıklı sanırım zor dönemi atlattım, yavaş yavaş tuvalet eğitimini de tamamlamak üzere Smile bana da oldukça alıştı. 

Doğal olarak Kuymak'ı aldığım gece elimde küçük bir bardak kolisiyle eve döndüm, hemen gece yarısına kadar açık olan emektar bakkalımızdan bir koli alarak Kuymakı koliye koydum.Birkaç gün böyle geçtikten sonra bu işin kolide olmayacağına karar vererek internetten ve petshoptan kafes araştırmaya başladım.Küçük boyutlardaki hiçbir özelliği olmayan kafesler 70 liradan başlayıp fonksiyonel olanlar 350 liraya varan fiyatlara çıkınca benimde tepem attı ve kuymakın evini kendim yapmaya karar verdim.İşte adım adım fonksiyonel bir tavşan yuvası kendi imkanlarınızla nasıl yapılır ? 

İlk baştaki düşüncem bu yuvayı(Kafes demek istemiyorum, çünkü kafes kelimesi kuymakın orda hapis olduğu gibi bir hissiyat uyandırıyor, kendisinin kapısı günün belli saatlerinde gayette açık ve dilediği gibi evin içinde dolanıp dilediğinde içeri giriyor bu sebeple kafes yerine yuva demek orasını daha sıcak bir ortam haline getiriyor Smile) plexi kullanarak daha büyük boyutlarda yapmaktı.Fakat daha sonra Kipadan alışveriş yaparken rastladığım 40 lt lik bu büyük kapalı ve tekerli kap daha uygun ve daha kolay olacağı için bu kabı kullanarak yuvamızın temellerini attık. 

40lt lik kap (Bir benzerini daha sonra Koçtaşta da gördüm) 

 

 

Yuvamızın temeli hazır olduğuna göre ilk ihtiyacım olan şey bir yemlik yapmaktı.Ancak bu yemlik fonksiyonel olmalı ben Kuymakın yuvasını açıp onu rahatsız etmeden dışardan yem ekleyebilmeliydim.İşte çözüm, her markette bulabileceğiniz yemek saklama kapları 

 

Yemek saklama kabını gerekli yerlerinden çizip kestikten sonra, yemliğin oturacağı yuvayı da yemliğimize uygun olarak kesiyoruz. 

 

 

Şimdi sıra yemliğimizi yerine oturtmakta, gayet şık oldu, dışardan yemi döktüğümde içerdeki haznede kalacak ve kuymak da afiyetle yiyebilecek Smile 

 

Sıra suluğumuzda, başta suluğu hazır almayı düşündüm ve suluk fiyatlarını görünce (Küçükleri 8.5 büyükleri 12 gibi bişeydi) tekrardan bir plastik kap için bu kadar para istemelerine sinirlenerekten suluğu da kendim yapmaya karar verdim.Yine malzememiz aynı yemek saklama kabı, kesim şekli yemliğe benzesede biraz daha farklı su taşmayacak bir yükseklikte içerde bir çeşme oluşturacak şekilde suluğumuzu da kesip aynı şekilde yuvadaki yerini de keserek yerine yerleştiriyoruz. 

 

Artık yemliğimiz ve suluğumuz var, yine bu siteden edindiğim bilgilerle öğrendim ve aynı zamanda Kuymakın davranışlarından da farkettim ki tavşanlar karanlık yerlerden, küçük deliklerden kıyı bucak girmelerden hoşlanıyorlar.O zaman dilediğinde girip karanlıkta kalabileceği, uyuyabileceği yuva içinde ona küçük bir ev yapmak lazım.Yine malzememiz aynı yemek saklama kabı. 

 

Yan tarafına büyük bir yuvarlak delik açtıktan sonra ışık geçirmemesi için şeffaf olan kabı boyama işlemine geçiyoruz.Aynı zamanda yuvamızda rengarenk bir hal alacak.Boya için ilk önce astar atıyoruz.Astar için kullandığım ürün Marshall Primer sprey nalburlardan yada yapı marketlerden temin edebilirsiniz.Aslında astar atmadan da direk boyayabilirsiniz ancak Astar Boyanın yüzeye daha iyi tutunarak, sağlam bir yapı oluşturmasını sağlar.Gerçi böyle bir işte yüzey pürüzsüzlüğü boya kalitesi pek bir önem taşımıyor, dilerseniz siz astar faslını geçebilirsiniz.

 

Astarımız kuruduktan sonra kuymakın evimi metalik maviye boyayıp çatısını (yani kapağını) astarın rengi olan gri renkte bırakıyorum.İşte sonuç 

 

Yemliğimiz, suluğumuz ve yatacak yerimiz tamam, hmmm sanırım kuymak bu yuva içinde nefes almakta biraz zorlanacak Smile En iyisi bu yuvaya biraz hava deliği açmak Smile Bunun için kutunun ön yüzeyinde 1cm genişliğinde yatay kesikler açarak gerekli hava girişini de sağlıyoruz. 

 

Daha sonra kesim yerlerindeki pütürleri ve kıymıkları zımpara yaparak giderebilirsiniz. 

 

Evet yuvamız neredeyse tamam ama kuymak'ın yuvasına çatıdan girecek hali yok herhalde Smile Ona bir kapı yapmamız lazım, ama o petshoptaki kafesler gibi dilediğinde kapısını açabileceği bir kapı değil biraz sağlam olmalı Smile 

 

Kutunun ön yüzeyinden dikdörtgen bir kısmı keserek çıkarıyoruz.Kapı işlevi görmesi için bize lazım olan tek şey yaprak menteşe, kapıyı kilitlemek içinde bir adet süngü. 

 

Yaprak menteşe ve süngüyü yuvaya pençe ile sabitledikten sonra işte saray kapısı Smile 

  

Tavşanların tuvalet eğitimi alabilmesi ve hep aynı yere çişlerini yapma özelliğini de sizlerin sayesinde öğrendikten sonra bir de çişini yapabilecğei bir kap yapmak lazım.Tahmin edin malzememiz nedir ? Smile Diğerlerinden daha alçak bir yemek saklama kabı. 

 

Yuvaya renk katması açısından onu da turuncuya boyadım.Çişini yaptığı yerin üzerinde dolanması hem benim evde dolanırken onu tiksinmeme sebep oldu hemde zamanla tüylerinin sararmasına neden olacağı gerekçesiyle çiş kabının içine bir tel keserek ayarladım.Böylece çişini ettiğinde çişi telin altındaki talaşlar emecek Kuymakında beyaz patileri telin üstünde çişine değmeyeceği için sararmıyacak Smile 

 

Tabii bu telin zamanla paslanıp kuymağında bunu yalayabileceğini düşündüğüm için tele astar attım.Bu sayede telimizin zamanla paslanması da engellenmiş olacak. 

 

Artık herşeyimiz tamam fakat Koçtaşda gezinirken gözüme su boruları takıldı Smile Aklıma hamster oyuncakları geldi tüneller labirentler vs. Madem tavşanlarda karanlıktan ve kuytu yerlerden hoşlanıyor, akar borularıyla yapacağım bir labirent oynamak için kuymağın çok hoşuna gidebilirdi Smile 

 

Aslında başlangıçta daha kompleks ve karmaşık bir tünel oluşturacaktım ama kuymakın kısa sürede büyüyüp daha o boruya sığmayacağını da düşünerek fazla uğraşmak istemedim Smile İşte kuymakın karanlık tünei ama bu sefer malzememiz yemek kabı değil Razz 2 tane dirsek akar borusu. 

 

Eee tüm yuvamız boyandı rengarenk olduda bu borular böylemi kalacak onlarada biraz renk vermek lazım ama önce astar 

 

Bence sarı renk çok yakıştı. 

 

 

İşte bu da tüm malzemelerimiz kuymakın yuvasına monte edildikten sonra kuymakın yuvasının bitmiş hali. 

 

Çok konuştum sizi fotoğraflarla başbaşa bırakıyorum Smile 

  

 

 

  

   


16 Mayıs 2013 14:58 tarihinde düzenlenmiş. | Patile (1 kişi bunu patiledi.)

Gelen Cevaplar
16 Mayıs 2013 13:17
doggiesisthebest
doggies...
gofret
6 yaşında
erkek

BENDE BÖYLE YAPMAYA KARAR VERDİ HARİKA OLMUŞ TEKRAR HATIRLATAYIM ALINTIDIR . 


Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

16 Mayıs 2013 14:02
nilkush
nilkush
barney
2 aylıkken aramızdan ayrıldı
erkek

Ben bunu yapacaktım ama plastiğin pek sağlıklı olmadığı söylendi ben de tellerden yapmaya karar verdim,kişisel görüşüm olarak o hava alsın diye bıraktıkları çizikleri kemirip bir taraflarını yaralaması pek olağanüstü bir durum gibi görülmüyor

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

16 Mayıs 2013 15:44
doggiesisthebest
doggies...
gofret
6 yaşında
erkek

onu hiç düşünmemiştim O.o

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

16 Mayıs 2013 16:44

bence cok guzel olmus. ama bana kalırsa boruyu cıkarın. hamster gıbı oynayacagını sanmam. oynasada sıkısabılır.  ban kalırsa boruyu cıkarın. ve boyanın saglıklı oldgundan emın olun. hersey dusunulmus. masallah. cok guzel bır yuva ellerınıze saglık bu arada tavsanınızda cok tatlımıs...

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

16 Mayıs 2013 16:47
doggiesisthebest
doggies...
gofret
6 yaşında
erkek

Evet bencede yapanın eline sağlık :) Ben yapmadım çünkü bunu :) Öneri olsun diye koydum . :)

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

23 Haziran 2013 09:23

Aslında nesfes alsın diye konulan delikler kapağa konulursa tavşana zarar vermez

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

25 Haziran 2013 23:33
siba04
siba04
pino
6 yaşında
erkek

Lütfen bu tarz paylaşımlarınızın altına ''ALINTI'' ibaresi koyunuz...----------------------------------------------
Petarkadaş Yöneticisi
www.petarkadas.com/hakkinda#yoneticiler sayfasında kurallar ve yönetici yetkilerim hakkında bilgi bulabilirsiniz.
----------------------------------------------

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

26 Haziran 2013 08:21
siba04
siba04
pino
6 yaşında
erkek

Orijinalden alıntı: arshavin

Orijinalden alıntı: siba04

Lütfen bu tarz paylaşımlarınızın altına ''ALINTI'' ibaresi koyunuz...ilk yorumda alıntı demiş :)


Dikkatimden kaçmış :) Güncel o zaman ...----------------------------------------------
Petarkadaş Yöneticisi
www.petarkadas.com/hakkinda#yoneticiler sayfasında kurallar ve yönetici yetkilerim hakkında bilgi bulabilirsiniz.
----------------------------------------------

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

26 Haziran 2013 15:40
doggiesisthebest
doggies...
gofret
6 yaşında
erkek
26 Haziran 2013 16:04
doggiesisthebest
doggies...
gofret
6 yaşında
erkek

Al al çok güzel birşey ama ben belirteyim bu alıntı ve Kuymak benim tavsanım değil :)

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   


Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

72 üye şu anda sitede. Ayrıca 1067 kişi de sitede dolaşıyor.

ReklamHayvan Dostu Markalar©2005-2017 Petarkadaş (farscape, 25.0.140)

Petarkadaş Hakkında - Petarkadaş Yöneticileri - Topluluk Kuralları - Yasal Konular - İletişim