şikayet Et
20 Eylül 2011 15:59  
cordor
cordor
mojo
7 yaşında
erkek

Orijen ve Acanadaki Tehlikeler
Öncelikle herkese Merhaba,

Beslenme konusunda, uzun süredir yaptığımız tartışmaların ışığında sizlerle uzun süredir fikir alışverişinde bulunmaktayız.

Son zamanlarda forumumuzda, Köpek Beslenmesi başlığı altında yapılan önerilerin ağırlıklı olarak Orijen-Acana gibi mamalar olması ve bunun dayanağının Petfoodanalysis.com gibi uydurma bir site olması üzerine bir kaç satır karalamak ve sizleri bilgilendirmek zorunluluğunu hissetim.

Öncelikle, bu iki mama aynı firmaya ait olup, aynı fabrikalarda üretilmektedir.

Bu mamaların dist.'ü İzmirde bir ailedir. Bu arkadaşlar, yalnızca kendi kurmuş oldukları Petshoplardan bu mamaların satışını yapar ve kesinlikle başka yerlere mama satış izni vs vermezler.

Diğer yandan son zamanlarda yaptığım araştırmalar sonucunda, bu iki mamanın 2010 yılından(benim tespit edebildiğim kadarıyla) beri U.S Food and Drug Administration'a verdikleri numunelerde düzenli olarak SALMONELLA çıkmış olduğu, buna rağmen RECALL yani toplatma kararı alınmamış olduğuna dair şeyleri öğrendim.

Sizlerle bu GÜNCEL ( 2001 den kalma değil) bilgileri paylaşmak ve sizleri bilgilendirmek istedim.

Buyrun bahse konu linklerimiz ;

http://www.accessdata.fda.gov/scripts/importrefusals/ir_selection.cfm?DYear=2011&DMonth=5&IndustryCode=72

Şuan için sadece Mayıs listesini paylaşıyorum. Tespit edebildiğim listelerde 2010 sonu, 2011 başlarıda var. Ancak oldukça uzun ve karışık listeler. Tatmin olmayan arkadaşlar ve tartışmanın seyrine göre paylaşım yapacağım.

Salmonella'lı mamaların keyfini çıkarmıyordur umarım köpekleriniz, malum aslında salmonellada bir bakteri belki de yararlıdır ne dersiniz?

----------------------------------------------
Petarkadaş Yöneticisi
www.petarkadas.com/hakkinda sayfasında kurallar ve yöneticiler hakkında bilgi bulabilirsiniz.

16 Eylül 2014 00:44 tarihinde düzenlenmiş. | Patile (4 kişi bunu patiledi.)

Gelen Cevaplar
07 Ağustos 2016 15:07
remennik
remenni...
zeus
10 yaşında
erkek

Bu konu üzerine daha önce bir çok yorum yaptık.Bende bilgi paylaştım.

Hiçbir şekilde kopek maması yapan firmalar ile ilişkim yoktur.Kopeklerımız üzerinde gördüğümüz gelişimler üzerinden yorum yaparak bu iki  mamanın en iyi mama olduklarını soyleyebilir.
Özellikle spora megilli,kas yapmaya uygun kopeklerde bu mamalar tercih edilmelidir.

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

25 Ağustos 2016 13:58
cordor
cordor
mojo
7 yaşında
erkek

Yıllar önce başlığı açmıştım, delillerle yola çıkıp gelecekte yaşanabilecek sorunları yazmıştım.

Buyrun ;

Champion Petfoods
Date Published : 05/03/2016

9503 90th Ave , Morinville, AB CANADA
72 B - - 05 Comb Prod Pet Dog Food
Date Published: 05/03/2016

Desc:Orijen Senior (combination pet food for dogs)
72 B - - 99 Pet Dog Food N.E.C.
Date Published: 05/03/2016

Desc:Orijen Senior (combination pet food for dogs)

FDA tarafından bu mamalarla ilgili Salmonella riski olması nedeniyle kırmızı listeye alınan firmalar ve üretimleri.

25 Ağustos 2016 15:23
astroo
astroo
astro
2 yaşında
erkek

30 küsür sayfayı ve yıllar önce yaptığın tartışmaya devam etmeni anlamadım . Şüphe varmış sonucunu ve firmanın açıklamasını da eklemeni bekliyorum . Ayrıca şöyle bir beyanın da olmuş . Amacını anlayamadım ;

Orijinalden alıntı: cordor

Daha önce belirtmiştim. Aslında bu başlığın farklı amaçları vardı. Gördüğüm kadarıylada amacına çoktan hizmet etti.

1. Amacım, ACANA kullanıcılarını mevcut durum bazında bilgilendirmekti. Şans eseri gördüğüm bir bilgiyi paylaştım. Eksik ya da tam, doğru ya da yanlış. Ancak bir çok beyne hitap edebildim.

Orijen konusunda kaygımı dile getirdim. TOW hakkında Diamonds Pet Foods'un FDA bazında ihlalleri olduğunu göz önüne koydum.

2. Amacım, forumda başlatılan "Tahıllı mama tü kaka" durumuna farklı bir bakış açısı getirmekti. Lakin sırf protein olanların az çok ne gibi sorunlar yaşadığını paylaştım. Sadece FDA ile ilgili değil, Kedi mamasından, köpek mamaları ve yaşanan sorunlarıda bilgi bazında paylaştım.

3. Amacım, 23 Nisan 2011 tarihinde başlatılan bir başlığa ve o başlıkta bizlerle saygı ve mantık çerçevesinde yaklaşık 40 sayfa yazarak tartışan arkadaşlarıma bir hatırlatma yapmaktı.

Netice olarak başlık linki şu idi : http://forum.petarkadas.com/kopek-beslenmesi/proplan-gercegi&baslangic=340

Bu başlıkta, aynı burada da tartıştığımız gibi FDA nın 1998 raporlarına dayanan bir konu idi.

Buradaki temel beklentim, orada bu konuya hassas yaklaşan arkadaşları, benim açmış olduğum konuda da aynı hassasiyeti göstermeleriydi. Lakin başaramadık. Bazı arkadaşların mama fanatiği ve marka destekçisi olduğunu gördük.

Diğer yandan, bu tip başlıklara hiç bir zaman fanatik bir açıdan yazmadım. Amaç bahsi geçen eski başlıkta da, bu başlıkta da bilgilendirmeydi. Ancak gördüğüm kadarıyla verdiğimiz bilgilerde insanların kafasında bir yere kadar ilerleyebiliyor.

Bu başlığın tarafımdan sonlandırılmasının amacı ise, başlığın yine farklı bir şekilde marka savaşına çekilmekte olmasıdır.

Ve herkesin çıkarması gereken çok güzel bir ders vardır. Bunu defalarca tekrarladım.

Mama üreten firmalar, çalıştıkları dönemler boyunca çeşitli sorunlar yaşamıştır. Lakin bazıları halen yaşıyor olabilir ya da çok kısa bir zaman önce yaşamış olabilir. Bunların tüketici tarafından takdiri tamamen kendilerine aittir. Belli grup ve kitlelere kişisel fikirler aktarılırken özen gösterilmesi gerekir. Ben şahsım adına bu başlıkta özen göstermediğimi, bununda farklı bir amaca hizmet ettiğini anlatmak isterim.

Köpek beslenmesi konusunda bilgi verilmesi sırasında tamamen deneyimler paylaşılır. Bunun herkesce kabulü gerekir.

Bu açıdan, bu başlık ve benzeri tüm başlıkları okuyacak, yorumlayacak ve yorum yazacak arkadaşların bu konuda hassas olması gerektiğini ön plana çıkarmış oldum.

Tüm bu sebeplerle, bırakalımda bu konuda uzman ve yıllarca bu iş üzerinde çalışan firmalar bu durumun üstesinden gelsin.

Umarım bu başlık, daha önce açılmış tüm benzer başlıklara bir cevap niteliğinde olmuştur.

Herkesin köpeğine sağlıklı beslenmeler dilerim... Herkesin tercihlerine saygı duyulması gerektiği umarım anlaşılabilmiştir.

Petarkadaş Yöneticisi
www.petarkadas.com/hakkinda sayfasında kurallar ve yöneticiler hakkında bilgi bulabilirsiniz.

*2011 den beri kaç insan ve köpek orijenden salmonella kapmış bunun bilgisini de vermelisin.
** Amacım konunu uzatmak değil dikkatimi çeken yerleri belirttim,o zamanki tartıştığın insanlar şu anda burada yoklar.. Benimde uzatmaya niyetim yok .

25 Ağustos 2016 20:28
yibo
yibo
tayyar
6 yaşında
erkek

Nostalji oldu:)Zamanında böyle bişeyler çıkmıştı toplatılma vs falan olmuştu ancak acana ve orijen yüksek proteinli ender mamalardan.

Petarkadaş Yöneticisi
www.petarkadas.com/hakkinda#yoneticiler sayfasında kurallar ve yönetici yetkilerim hakkında bilgi bulabilirsiniz.

26 Ağustos 2016 01:05
cordor
cordor
mojo
7 yaşında
erkek

7 Agustosta guncelleme gelmis, yazan bir arkadas olmus. Bende basligi hatirladim, bayagdir foruma da giremiyordum.
Bir bakayim dedim FDAya, yine birseyler cikinca yazmak istedim.

Salmonella bulasma sayisini bilmem mumkun degil.

26 Ağustos 2016 13:55
asos54
asos54
daisy
4 yaşında
dişi

Petseverlerin kafasını karıştırmak için 8 ,9 yıllık gerçekliğide tespit edilemeyen konuları hortlatmalarının kimseye bir faydası yok.Mama sektöründe her firmanın  başına gelebilecek bir olayki özellikle amerikan menşeyli mamalarda bu olar yüzlerce kere olmuştur.Kim ne derse desin şu an dünya üzerinde satılan Orijen,N&D   Acana veWildfield marka mamaların birinci sınıf mamalar olduğu,kullanılabilecek mamalar içerisinde en sağlıklı oldukları şüphe götürmez bir gerçektir.

Patile (1 kişi bunu patiledi.) | Alıntı Yaparak Cevapla   

26 Ağustos 2016 14:16
panpo
panpo
panpo
6 yaşında
dişi

yıllardır o kadar yabancı siteden toplatılma kararlarını takip ederim hiç denk gelmedim içinizde şüphe varsa toplatılma kararlarını takip eder ona göre alırsınız bu kadar basit ben öyle yapıyorum

31 Ağustos 2016 17:16
onur613
onur613
mikrop
8 yaşında
erkek

Güncelleme yeterli bilgi içermiyor. Gereken bilgiyi ben vereyim. Salmonella riski yüzünden toplanma kararı alınmış ve satışa geçmeden durdurulmuş. Bu konuda o kadar çok art niyet var ki sadece ilk mesajı okumak bile yeterli bunu anlayabilmek için. Kuru mamanın yapısı gereği yüzünden marka, çeşit fark etmeksizin içerdiği riskler vardır. Tıpkı bizim yediğimiz, içtiğimiz gıdalarda olduğu gibi. Salmonella da bunlardan biridir. Ancak bu mamalar ihracata ya da satışa geçmeden önce herhangi bir partiden numune alınır ve teste tabii sokulur. Eğer testte herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılırsa o seri toplatılır. 

Champion Pet Foods bildiğiniz üzere Acana ve Orijen adında iki mama üretimi yapmaktadır ve şu ana kadar kayıtlara bakıldığında pek çok firmadan daha masum bir sabıkası vardır. Bu firma kayıtlara göre toplatılma kararı olsun, herhangi bir olumsuzluk olsun 5 (beş)'i geçmemiştir. 

Öte yandan yine kayıtlara göre sabıkası en kabarık olan firmalar Diamond ve Purina Pet Foods'tur. Diamond Pet Food'u pek tanıyan olmayabilir. Taste of The Wild'ın firmasıdır. Purina Pet Foods'u ise tanımayan yoktur diyebiliriz. Başta ProPlan olmak üzere veterinerlerde ve marketlerde adını sıkça duyarız bu firmanın. Bu firmayı takip edecek olursanız eğer neredeyse her ay bir ürününde bir terslik çıkmaktadır. Hatta bu firmadan canı yanan o kadar çok hayvansever var ki zamanında (ve günümüzde) facebook'tan "Purina köpeklerimizi zehirliyor, öldürüyor, Purina zehirdir" adı altında pek çok grup sayfası açılmıştır. Kayıtlara arama moturundan ya da FDA'dan ulaşabilirsiniz. Örnek vermek amacıyla yine araştırıyorum ve bakıyorum yine Purina firması yine bir toplatılma kararı alınmış. 1 sene içinde 3'ten fazla toplatılma kararı alınmış Purina ürünlerinde. Bu sefer ProPlan yaş mama, Beneful köpek maması ve Purina Lamb Grower (copper toxicity) toplatılmış. Beneful mamasında zaten neredeyse her ay bir şey çıkıyor ve binlerce köpeğin ölümüne, hastalığına neden oldu bu mama yine bu konuda paylaşmıştım. Purina Lamb Grower ise copper toxicity nedeniyle toplatılmış. Hayvan yeminde bakırın ne işi vardı acaba? Purina olsun, Hill's olsun, Dimanod olsun, herhangi bir başka marka olsun salmonella yüzünden defalarca recall kararı almıştır. Önemli olan bunu Purina ya da Diamond gibi rutin bir hale getirmemesi ve daha dikkat etmesidir. 

Özetlemek gerekirse Acana ve Orijen'de herhangi bir tehlike yoktur arkadaşlar. Hatta en güvenilir firmaların başında gelmektedir. Arkadaş neyin ne olduğunu bilmediği için fazla heyecanlanmış. Bu firmanın sabıkası diğer bahsettiğim firmaların yanında yok denecek kadar azdır. Nasıl ki millet bilmeden de olsa, güvenip Purina ya da Diamond ürünleri satın alıyorsa Champion Pet Food firmasının ürünleri gözü kapalı alınabilir. 

Köpek beslenmesi için en önemli şey taze ve kaliteli içeriktir. Bu yüzden her zaman barf, çiğ beslenme diyeti en önemlisidir. Bunların yanında bu beslenmeye denk olamasalar dahi kuru mama olarak bu beslenme tarzına en yakın olan mamalar seçmek gerekmektedir. Köpek beslenmesi için kuru mamadaki en önemli iki madde firmanın güvenilirliği ve mamanın içeriğidir. Kaliteli, saf et ürünü olması ve yüksek oranda içermesi, tahıl, yan ürün, kimyasal ürün, katkı maddesi içermemesi bir mama için en önemli unsurlardır. Bu yüzden ben her zaman tavsiye isteyenlere Orijen, Acana, N&D gibi tahılsız, yüksek et oranı içeren kaliteli mamalar önerdim ve köpeğimi de bunlarla besledim. Şu anda yanlış hatırlamıyorsam 2,3 tane daha böyle kaliteli marka çıktı ancak denemeye ve araştırmaya vaktim olmadı henüz. En kısa zamanda onları da araştırıp, inceleyeceğim. Eğer isteyen olursa, kafanıza takılan bir şey var ise mama tavsiyesi, mamalar hakkında bilgiler vs detaylarıyla açıklayabilirim. Mesaj atmanız yeterli. 

Ek olarak reviews.com ve dogfoodadvisor.com olarak iki adet site var. Burada köpek mamalarının içeriğini inceliyor, köpek beslenmesi hakkında bilimsel makaleleri yayınlıyor ve köpek markalarının recall listelerini yayınlıyorlar. Bu iki siteyi İngilizce'niz varsa bakabilirsiniz. kopeklerdebeslenme.blogspot.com bu blogta ise aynı içerik var ve ben de bu blogta vakit buldukça yazıyorum. 

31 Ağustos 2016 17:38 tarihinde düzenlenmiş. | Patile (2 kişi bunu patiledi.) | Alıntı Yaparak Cevapla   

31 Ağustos 2016 18:08
asos54
asos54
daisy
4 yaşında
dişi

Hoşgeldin aramıza Onur kardeşim uzun zamandır yoktun Okul bitmiştir sanırım,F orm eskisi kadar aktif olmasada buradayız.

31 Ağustos 2016 22:23
tubikk
tubikk
hektor
4 yaşında
erkek

Dönem dönem barf dönem dönem ağırlıklı olarak acananın farklı çeşitleriyle 3 senedir köpeğimi beslemekteyim. (Hayatımda hiç proplan veya hillse para vermedim n&d kullandım o da iyiydi ama acanadan aldığım verimi alamadım açıkçası.)Allaha şükür hiç ciddi bir sağlık sıkıntısı olmadı. Gayet sağlıklı, güçlü, tüyleri parlak bir köpek. Kim görse ne marka mama veriyorsunuz tüyleri ne kadar parlak diye soruyor. 'Etçil olan hayvanların mamasında tahıl olmaz' kadar basit bir mantıkla kurulabilecek gerçeği niçin 40 sayfa tartışmaya gerek duyuyoruz biz insanlar cok tuhaf yaratıklarız gerçekten :) acana orijen kalite konusunda şüphem olmamasına rağmen her zamna 'dengeli' barfı savunurum.

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

32 üye şu anda sitede. Ayrıca 757 kişi de sitede dolaşıyor.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar
Proplan

©2005-2017 Petarkadaş (farscape, 25.0.094)

Petarkadaş Hakkında - Petarkadaş Yöneticileri - Topluluk Kuralları - Yasal Konular - İletişim