şikayet Et
20 Eylül 2011 14:59  
cordor
cordor
mojo
7 yaşında
erkek

Orijen ve Acanadaki Tehlikeler
Öncelikle herkese Merhaba,

Beslenme konusunda, uzun süredir yaptığımız tartışmaların ışığında sizlerle uzun süredir fikir alışverişinde bulunmaktayız.

Son zamanlarda forumumuzda, Köpek Beslenmesi başlığı altında yapılan önerilerin ağırlıklı olarak Orijen-Acana gibi mamalar olması ve bunun dayanağının Petfoodanalysis.com gibi uydurma bir site olması üzerine bir kaç satır karalamak ve sizleri bilgilendirmek zorunluluğunu hissetim.

Öncelikle, bu iki mama aynı firmaya ait olup, aynı fabrikalarda üretilmektedir.

Bu mamaların dist.'ü İzmirde bir ailedir. Bu arkadaşlar, yalnızca kendi kurmuş oldukları Petshoplardan bu mamaların satışını yapar ve kesinlikle başka yerlere mama satış izni vs vermezler.

Diğer yandan son zamanlarda yaptığım araştırmalar sonucunda, bu iki mamanın 2010 yılından(benim tespit edebildiğim kadarıyla) beri U.S Food and Drug Administration'a verdikleri numunelerde düzenli olarak SALMONELLA çıkmış olduğu, buna rağmen RECALL yani toplatma kararı alınmamış olduğuna dair şeyleri öğrendim.

Sizlerle bu GÜNCEL ( 2001 den kalma değil) bilgileri paylaşmak ve sizleri bilgilendirmek istedim.

Buyrun bahse konu linklerimiz ;

http://www.accessdata.fda.gov/scripts/importrefusals/ir_selection.cfm?DYear=2011&DMonth=5&IndustryCode=72

Şuan için sadece Mayıs listesini paylaşıyorum. Tespit edebildiğim listelerde 2010 sonu, 2011 başlarıda var. Ancak oldukça uzun ve karışık listeler. Tatmin olmayan arkadaşlar ve tartışmanın seyrine göre paylaşım yapacağım.

Salmonella'lı mamaların keyfini çıkarmıyordur umarım köpekleriniz, malum aslında salmonellada bir bakteri belki de yararlıdır ne dersiniz?

----------------------------------------------
Petarkadaş Yöneticisi
www.petarkadas.com/hakkinda sayfasında kurallar ve yöneticiler hakkında bilgi bulabilirsiniz.

16 Eylül 2014 00:44 tarihinde düzenlenmiş. | Patile (4 kişi bunu patiledi.)

Gelen Cevaplar
10 Eylül 2016 09:50
remennik
remenni...
zeus
10 yaşında
erkek

Çok abartıyorsunuz.O mamada bu var şu mamada şu var yok midesi yanıyor falan filan..Orijen ve Acana köpeğinizde etkisini iyi şekilde görebileceğiniz ve performans açısından seviyesini yükseltebilecek en iyi mamadır.Spor faaliyetleri,fiziksel durumu,sağlık konuları olarak parametrelere ayırabilirsiniz.

Elbette tartışalım ama siz bu kafayla mama falan alamazsınız.

10 Eylül 2016 11:15 tarihinde düzenlenmiş. | Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

10 Eylül 2016 12:50
yibo
yibo
tayyar
6 yaşında
erkek

Arkadaşlar tartışırken saygı çerçevesini geçememenizi rica ederim aksi halde forum kitlenecektir.

Petarkadaş Yöneticisi
www.petarkadas.com/hakkinda#yoneticiler sayfasında kurallar ve yönetici yetkilerim hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

25 Ekim 2016 22:47
leylamu
leylamu
snow
1 yaşında
erkek

Çok fazla okuyorum inanın kafam Allak bullak oldu yavru köpeğime spectrum aldım kanlı ishal oldu hergün vetdeydim çare bulamadık son çare yavru etli proplan aldım düzeldi. Onda da Türk'ler etli etiket basmış etiketi kaldırdım tavuk yazıyor, spektrum da tavukluyu gecen 300 tl ye acana siparişi verdim int de araştırınca iptal ettim ishal yapıyor vs bir sürü şey okudum bende çareyi proplan verip(çok severek yiyor) yanında yemek, balık yağı vs desteklemeye kara verdim ama hala daha iyi Nasıl beslerim diye araştırmıyor değilim varsa bir fikriniz lütfen paylaşın ama çoğu yarışma köpekleri proplan kullanıyor diye okudum içeriklere konusuna gelince işin içinde ticaret varsa herşey olur ben yazılanlara da çok inanmıyorum vardır hileleri ev yemekleri ile besleyen tanıdıklarım var vet yüzü görmüyorlar biz maşallah serum,antibiyotik,şurup,damla, hap hepsini gördüm daha 70 günlük 😢 Ama şimdi maşallahı var

26 Ekim 2016 08:29
ncrose
ncrose
hera
3 yaşında
dişi

Arkadaşlar forum baya bir uzadığı için takdir edersiniz ki bütün sayfaları okuyamadım benim yazacaklarımı daha önce bir arkadaşımız yazmış olabilir bu durumda o arkadaşa katıldığımı ve cevabını görmezden geldiğim gibi bir düşünceye kapılmamasını rica ediyorum.

Gelelim sorunumuza; Acana ve Orijen gerçekten çok kaliteli ve sağlıklı mamalar ancak ; protein değerleri yüksek olduğu için bazı canlarımızda sindirim sorunlarına,deri problemlerine, böbrek ve karaciğer sorunu olan canlarımızda problemin artmasına veya ortaya çıkmasına, hareketsiz bir yaşam süren canların kilo almasına vs sebep olabiliyor.Mamanın sebep olduğu kurt ve paraziter hastalıklara değinecek olursak Orijenin Regional Red isimli mamasında bulunan domuz eti ve domuz ürünleri sebebiyle mamada parazit yumurtaları ve sporları bulunabiliyor, bu parazitler de sürekli bu mamayla beslenen canlarda kurt vb sorunlara yol açabiliyor. Şimdi diyeceksiniz ki ee bu mamalar ısıl işlemden geçmiyor mu yüksek ısıda ölmüyor mu bu parazitler ? Hayır ölmüyor. Özellikle domuz florasında bulunan parazit yumurtaları ve sporları oldukça dayanıklıdır ve ısıyla ışınla ölmeyip hayatta kalabilmektedirler. Mamanın sindirim problemlerine değinecek olursak mamaya geçiş mama içeriğinden dolayı çok yavaş olmalı ki ishal,kusma vb sindirim problemlerine neden olmasın. Yani mamamız bitti artık orijen alalım veya acana alalım deme şansımız yok. Bu mamalara geçebilmek için eski mamamızla az az karıştırarak 15-20 gün beklememiz gerekiyor ki dostumuzun sindirim sistemi yeni mamaya uyum sağlasın. N&D markası hakkında ne yazık ki yorum yapamayacağım çünkü domuz içerikli olduğunu bildiğim için hiç kullanmadım. Umarım sorulara bir nebze ışık tutabilmişimdir. Saygılarımla...

Patile (3 kişi bunu patiledi.) | Alıntı Yaparak Cevapla   

26 Ekim 2016 08:35
ikafali
ikafali
shrek
2 yaşında
erkek

Arkadaslar ve sayin yoneticiler amacim reklam yapmak degil. Fakat binlerce farkli mama denedim orijen acana nd brit proplan petcurean now vs vs. Hic biri evde yaptigim tam dengeli mama gibi olmadi (30 dk da 25 tl maliyetle 2kglik mama) aranizda bilgili insanlar var bilgisi olmayan kafasi karisik insanlar var. Facebook kullaniyorsaniz grubumuzdaki tarifleri bilgileri birbirimizle paylasarak dogrusunu bulup burada facebook kullanmayan insanlarla da paylasalim

Facebook grubu : kopeklerde beslenme (barf ve kuru mama)

Patile (1 kişi bunu patiledi.) | Alıntı Yaparak Cevapla   

26 Ekim 2016 08:58
remennik
remenni...
zeus
10 yaşında
erkek

Alıncak mama markaları zaten bellidir.Önemli olan köpeğinizin ihtiyacıdır.Köpeğiniz proteine mi kalsiyumamı vitamine mi neye ihtiyac duyuyor bunu belirlemelisiniz.Düz mantık Acana iyi mama bunu alalım demek yanlıştır.Sitede Mons cinsi evcil hayvanı olan kişi Taste markasını kullanıyor.Gülermisiniz ağlarmısınız.Kalp,solunum,damar,beyin hastalıklarını bu kadar yatkın köpeğe protein bakımından zengin mama veren sahibi ve ona bunu öneren arkadaşların cahilliğine şaşıyorum.Köpeğe en kaliteli mamayı değil,ihtiyacı olan mamayı vermelisiniz!Köpeğinizin bir hastalığı var mı? Kaç yaşında?Günde kaç saat koşuyor?Kaç saat spor yapıyor? bunlara dikkat edilip mama alınmalıdır.Mamanın yanında ihtiyac halinde takviye sebze veya protein besini verilmelidir bunlar gündelik hareketlerine bakılarak yapılmalıdır.Köpeğinizi görmeden buna kimse karar veremez,vermemelidir!Size öneri veren kişinin her zaman evcil hayvanını inceleyin.Zayıf mı kilolu mu halsiz mi hareketli mi hemen yoruluyor mu tüylerinin durumu tırnaklarının durumuna dikkat ediniz.Özellikle bakılması zor,genetik veya kronik hastalığa müsait köpek sahiplerinin fikirlerini dikkate alın.

26 Ekim 2016 10:00 tarihinde düzenlenmiş. | Patile (1 kişi bunu patiledi.) | Alıntı Yaparak Cevapla   

26 Ekim 2016 09:03
remennik
remenni...
zeus
10 yaşında
erkek

Orijinalden alıntı: ikafali

Arkadaslar ve sayin yoneticiler amacim reklam yapmak degil. Fakat binlerce farkli mama denedim orijen acana nd brit proplan petcurean now vs vs. Hic biri evde yaptigim tam dengeli mama gibi olmadi (30 dk da 25 tl maliyetle 2kglik mama) aranizda bilgili insanlar var bilgisi olmayan kafasi karisik insanlar var. Facebook kullaniyorsaniz grubumuzdaki tarifleri bilgileri birbirimizle paylasarak dogrusunu bulup burada facebook kullanmayan insanlarla da paylasalim

Fransız Buldog'ları barf ve ev yemekleri yemeye müsait olmayan köpeklerdir.Ev yemeklerinde dikkat etmeniz gereken,yememesi gereken birçok yemek vardır.Barf yani protein seviyesi yüksek mama ile beslemek kalp,damar,solunum hastalıklarını tetikleyebilir.Bu durumları köpeğiniz genç olduğundan şimdi görmeyebilirsiniz.İlerde ölümüne neden olacak hastalıklar zinciri ile karşılaşabilirsiniz.

Patile (1 kişi bunu patiledi.) | Alıntı Yaparak Cevapla   

26 Ekim 2016 09:11
ikafali
ikafali
shrek
2 yaşında
erkek

Orijinalden alıntı: remennik

Fransız Buldog'ları barf ve ev yemekleri yemeye müsait olmayan köpeklerdir.Ev yemeklerinde dikkat etmeniz gereken,yememesi gereken birçok yemek vardır.Barf yani protein seviyesi yüksek mama ile beslemek kalp,damar,solunum hastalıklarını tetikleyebilir.Bu durumları köpeğiniz genç olduğundan şimdi görmeyebilirsiniz.İlerde ölümüne neden olacak hastalıklar zinciri ile karşılaşabilirsiniz.

Iste budur boyle arkadaslara ihtiyacimiz var her fikre acigiz tartisalim ve dogruyu bulalim. Sayin zeusun babasi 50% et 50% mevsim sebzeleri ve yumurta ve kabuklari, organik spirulina, organik hindistan cevizi yagi, morina baligi cigeri yagi, chia tohumu, zencefil nane ve kekikle ve keten tohumu ile yaptigim ve bunu belli bir isida isitarak kopegimi besledigim bir formulum var. Ne gibi sorunlar acabilecegini dusunuyorsunuz? Bu arada hepsi uygun olculerdedir

26 Ekim 2016 10:17 tarihinde düzenlenmiş. | Patile (1 kişi bunu patiledi.) | Alıntı Yaparak Cevapla   

26 Ekim 2016 09:57
remennik
remenni...
zeus
10 yaşında
erkek

Iste budur boyle arkadaslara ihtiyacimiz var her fikre acigiz tartisalim ve dogruyu bulalim. Sayin zeusun babasi 50% et 50% mevsim sebzeleri ve yumurta ve kabuklari, organik spirulina, organik hindistan cevizi yagi, morina baligi cigeri yagi, chia tohumu, zencefil nane ve kekikle ve keten tohumu ile yaptigim ve bunu belli bir isida isitarak kopegimi besledigim bir formulum var. Ne gibi sorunlar acabilecegini dusunuyorsunuz? Bu arada hepsi uygun olculerdedir

Fransız Buldogu yarı sebze ile beslenmelidir.Bu fikirde hemfikiriz.Evde yaptığım yemek deyince ev yemeği yedirdiğinizi düşünderek ev yemeklerinin sağlıksız olduğunu belirttim.Ev yemeği makarnadır,pilavdır,kuru fasulyedir,kızartmadır.Diet mama formunda yaptıgınız bu karışımı denemedim.Morino balığının cilde ve tüylere iyi geldiğini,d vitamini desteği olduğunu,spirulinanın enerji verdiğini ve yaraların iyileşmesine destek olduğunu,chianın protein,lif zengini oldugunu kemige kalbe iyi geldiğini bilerek ben ve evcil hayvanlarımda tüketiyoruz.
Sağlıklı ürünler ile bir karışım yaptıgınınız ortadadır.Buna rağmen denemediğim ve hayvan üzerinde etkisini bilmediğimden tavsiye edemem.En büyük yan etkisi olsa olsa ishal olabilir :)
Yukarıda bahsettiğim konudaki gibi bilinçli adam şekli budur.Araştırmış,köpeğine ihtiyacı olanı belirlemiş,etkilerini görmüş köpeğini besliyor.Tebrik ederim.Önemli olan sağlıklı beslenmektir.Bu iş bu kdar basittir.
...
21 yıllık Buldog sahibiyim.Zeus'un 4 nesli bizde yer almaktadır.Yurt dışında kazanmadığımız ödül kalmadı desem yeridir.Zues haftanın 5 günü mama yer,her haftanın pazartesi ve cuma sabahı iyi pişmiş yumurta yer.HHafta içi 7 son yeme saatidir.Meyve ile yemeği sonlandırır.Cumartesi-Pazar et ve diet sebze ile beslenir.Et olarak sadece kırmızı et yer.Sebze olarak suda pişirdiğim karnıbahar,havuç,brokolinin üzerine destekleyici behsettiğimiz tohum ve sebzeler eklerim.Mama olarak yılda 3 mamayı 4 ay süre ile kullanırım.Kışın yüksek protein desteği veririm.Yazın protein seviyesi minumuma çekilir.3.4 ayda orta seviye protein desteği alır.Acana-Taste-Orijen mamaları tercihimizdir.Her sabah yarım saat ve akşam yarım saat yürüyüş sporu vardır.Haftanın 3-4 günü pirinç lapası ve kemik blok ödülü vardır.Maalesef Zeus'u geçen ay kaybettim.1 yaşından beri kalp sorunları vardı.Oldukca iyi yaşadı.Yüzündeki tüyler beyazlamasa 11 yaşında olduğunu kimse anlamazdı.

26 Ekim 2016 11:05 tarihinde düzenlenmiş. | Patile (1 kişi bunu patiledi.) | Alıntı Yaparak Cevapla   

26 Ekim 2016 10:05
ikafali
ikafali
shrek
2 yaşında
erkek

Fransız Buldogu yarı sebze ile beslenmelidir.Bu fikirde hemfikiriz.Evde yaptığım yemek deyince ev yemeği yedirdiğinizi düşünderek ev yemeklerinin sağlıksız olduğunu belirttim.Ev yemeği makarnadır,pilavdır,kuru fasulyedir,kızartmadır.Diet mama formunda yaptıgınız bu karışımı denemedim.Morino balığının cilde ve tüylere iyi geldiğini,d vitamini desteği olduğunu,spirulinanın enerji verdiğini ve yaraların iyileşmesine destek olduğunu,chianın protein,lif zengini oldugunu kemige kalbe iyi geldiğini bilerek ben ve evcil hayvanlarımda tüketiyoruz.
Sağlıklı ürünler ile bir karışım yaptıgınınız ortadadır.Buna rağmen denemediğim ve hayvan üzerinde etkisini bilmediğimden tavsiye edemem.En büyük yan etkisi olsa olsa ishal olabilir :)
...
21 yıllık Buldog sahibiyim.Zeus'un 4 nesli bizde yer almaktadır.Yurt dışında kazanmadığımız ödül kalmadı desem yeridir.Zues haftanın 5 günü mama yer,her haftanın pazartesi ve cuma sabahı iyi pişmiş yumurta yer.HHafta içi 7 son yeme saatidir.Meyve ile yemeği sonlandırır.Cumartesi-Pazar et ve diet sebze ile beslenir.Et olarak sadece kırmızı et yer.Sebze olarak suda pişirdiğim karnıbahar,havuç,brokolinin üzerine destekleyici behsettiğimiz tohum ve sebzeler eklerim.Mama olarak yılda 3 mamayı 4 ay süre ile kullanırım.Kışın yüksek protein desteği veririm.Yazın protein seviyesi minumuma çekilir.3.4 ayda orta seviye protein desteği alır.Acana-Taste-Orijen mamaları tercihimizdir.Her sabah yarım saat ve akşam yarım saat yürüyüş sporu vardır.Haftanın 3-4 günü pirinç lapası ve kemik blok ödülü vardır.Maalesef Zeus'u geçen ay kaybettim.1 yaşından beri kalp sorunları vardı.Oldukca iyi yaşadı.Yüzündeki tüyler beyazlamasa 10 yaşında olduğunu kimse anlamazdı.

Volkan bey tavsiyeleriniz icin tesekkurler. Zeusu kaybetmenize cok uzuldum tarifsiz bir aci ne diyecegimi bilemiyorum. Insanlar hemen yeni bir yavru sahiplenin diyorlar belki sizin acinizi dindirir bir nebze.

French bulldoglarin ne kadar hassas sindirim yapisina ve bagisiklik sistemine sahip oldugunu benden daha iyi biliyorsunuz. O yuzden ister istemez hayat bizi kopek besleme uzmani yapmaya ya da en azindan bilgi sahibi olmaya yonlendiriyor. Grubumuzda bir cok french bulldog sahibi arkadasimiz var. Vaktiniz olursa bir gun bekleriz belki yazacaginiz bir yorum bir yavrunun omrunu 1 2 yil uzatir.

Saygilarimla

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

54 üye şu anda sitede. Ayrıca 1379 kişi de sitede dolaşıyor.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar

©2005-2017 Petarkadaş (farscape, 25.0.280)

Petarkadaş Hakkında - Petarkadaş Yöneticileri - Topluluk Kuralları - Yasal Konular - İletişim