şikayet Et
26 Kasım 2013 17:27  
gsdlover
gsdlove...
roxy
4 yaşında
dişi

Prey modeli çiğ diyet (RAW) - Tahıl, sebze ve meyva yok

Evcillerimize yedirebileceğimiz Et ve Organ Çeşitleri

Köpeklerimize yedirebileceğimiz Av hayvanları Listesi

• Bütün Yumurta ( Haftada 1 veya 2 adet )
  • Sığır Eti 
  • Ciğer 
  • Böbrek 
  • Yeşil İşkembe
  • Kalp 
  • Dalak 
  • Dana ya da Kuzu uykuluğu 
  • Akciğer 
  • Tavşan - Bütün ya da parça parça
  • Tavuk - Bütün ya da parça parça
  • Hindi - Bütün  ya da parça parça
  • Bıldırcın
  • Tavus Kusu
  • Ördek
  • Kaz
  • Domuz
  • Kuzu
  • Koyun - Keçi
  • Karaca
  • Geyik
  • Bison
  • Deve kuşu
  • Kanguru
  • Bütün Kılçıksız Balık - Taze somon balığı vermeyiniz. Nanophyetus salmincola paraziti bulundurur.
  • Konserve Balık (Az miktarda )
Köpeklere VERILMEMESI gereken gıdalar ve bitkiler

* Üzüm
 * Ekmek - Hamur vb..
 * Kuruyemişler
 * Somon Balığı
 * Soğan
 * Suni tatlandırıcılar
 * Pişirilmiş tavuk kemikleri
 * Hindi derisi
 * Kakao - Çikolata
 * Ökse otu
 * Turunçgiller ( Portakal, Mandalina, Greyfurt vb )
 * Şekerli Sebze ve Meyveler

Köpeğimizin kilosu ve günlük harcadığı enerjiye göre vericeğimiz yemeğin günlük gramajını belirliyoruz. 

Örnek Tablo : 

10kg Yetişkin Köpek : 10,000gr x 0.02 = 200gr
20kg Yetişkin Köpek : 20.000gr x  0.02 = 400gr
30kg Yetişkin Köpek : 30.000gr x  0.02 = 600gr

Günlük verilen yemeğin oranları ;

% 80 Löp Et
% 10 Kemik
% 10 Organ ( Av hayvanlarının herhangi organı olabilir )

Çiğ Etle Beslenmenin Yararları ; 

* Güçlü ve Sağlıklı dişetleri
* Temiz ve Bembeyaz dişler
* Mükemmel besin sindirimi
* Kilo kontrolü
* Vucutdaki koku problemlerini en aza indirir
* Kokusuz nefes
* Kulaklardaki pislenmeleri en aza indirme ve iltihaplanmaları önler.
* Parlak tüy ve kürk yapısı sağlar
* Size olan bağımlılığı daha çok artar.
* Sağlıklı zihin, Ruhsal ve fiziksel gelişim.
* Doğum öncesi ve sonrası yavru ölümlerini en aza indirmek
* Sağlıklı yavrular dünyaya getirmek

---------------------------------------------------

Kuru Mama ile Beslemenin Zararları;

* Idrar - Uriner sistem enfeksiyonları
* Böbrek hastalığı
* Obezite
* Ağız ve Diş hastalıkları
* Kronik sindirim problemleri
* Kalp hastalıkları
* Tiroid bezinin aşırı çalışması

---------------------------------------------------------------- 
Köpeğin kilosu %2 oranında günlük çiğ diyet uyguluyoruz.

25kg Yetişkin Köpek için Örnek Haftalık Beslenme Tablosu;

Pazartesi

Sabah: 250gr Tavuk göğsü

Akşam: 150gr Tavuk göğsü, 50gr Dana ciğer, 50gr kuzu güveç kemik

Salı

Çarşamba

Perşembe

Cuma 

Sabah: 250gr Dana Yürek

Akşam: 150gr Dana Yürek, 50gr Dana ciğer, Yarım Hindi boynu

Cumartesi

Sabah: 250gr Dana Yürek

Akşam: 150gr Dana Yürek, 50gr Dana ciğer, Yarım Hindi boynu

Pazar

Sabah: 250gr Kılçıksız Balık, 1 adet yumurta

Akşam: 250gr Kılçıksız Balık

* Haftalık menü maliyeti ortalama : 30 TL

Bol Sağlıklı Günler

18 Ağustos 2014 16:52 tarihinde düzenlenmiş. | Patile (31 kişi bunu patiledi.)

Gelen Cevaplar
30 Ekim 2016 10:18
hera2010
hera201...
hera
6 yaşında
dişi

Orijinalden alıntı: yibo

Orijinalden alıntı: hera2010

İyi akşamlar arkadaşlar. Ben bu sizin önerdiğiniz diyeti geçen kış uygulamıştım. Her gün sabahları tavuk, akşamları sakatat, ilikli kemik vs bunları uygulamıştım. Ocak sonu Şubat başı gibi bu diyete başlamıştım. Her şey iyi, severek yiyordu. Tabi başta direkt hayvanın önüne çiğ et atınca birkaç saat içinde bunların hepsini aynı şekilde geri çıkarıyordu. İlk başlarda etleri tamamen haşlayarak verdim. Sonrasında yavaş yavaş çiğ bırakarak verdim ve en sonunda çiğ yiyebilmeyi başardı. Tabi bu sırada kemikleri hep çiğ verdim. Ve buna rağmen ara sıra bunları da kustu. Çiğ ete artık alışmıştı.

Mart-nisan arasına kadar hep çiğ et diyeti uyguladım. Ev sahibiyle bir takım problemler yaşadığımız için Hera'yı şubat ayında arkadaşıma bırakmıştım. Her gün gidip görüyordum. Hatta orada kalıyordum çoğunlukla. Kendi evime gitmez olmuştum. Yani strese girecek bir konu yok ortada. Daha önce kaldığı bildiği evdi. Her neyse bizim kızdan yana arkadaşımın ev arkadaşlarından çok şikayet gelmeye başlamıştı. Çok fazla tüy döküyordu. Bu diyetten önce çok uzun bir süre (yaklaşık 1-2 yıl) N&D'nin tahılsız mamasını veriyordum. O süre içinde de evde tüy görmek çok nadirdi. Herkes köpeğinin tüy değiştirme mevsiminde tüylerinden rahatsız oluyorken ben Hera'nın tüylerini çekiştiriyordum ama ona rağmen çoğu zaman bir tanecik bile tüy gelmiyordu elime. Mart-nisan gibi bu diyetin köpeğime yaramadığını anladım ve tekrar tahılsız mamaya geçtim. Toparlanması uzun sürdü ancak ağustos başına kadar tüy döktü neredeyse. Şimdi tekrardan tüy dökülmesi çok aza indi. Yine tüylerini çekiştiriyorum ve dökülmüyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Bence "bu diyet her köpeğe uygundur" diye bir şey yok ortada. Sizce bir şeyi yanlış mı yaptım ya da? Ama ben yine de bizim Hera'nın kemik yemesini zararlı buluyorum. (Lütfen "doğada ..." olaylarına girmeyin. Doğası falan kalmadı hayvanların zaten ne yazıktır) Sonuçta hayvancık kemik yedikten sonra evet mutlu hissediyor ama sabaha karşı genelde bu mutluluk kusmayla beraber gidiyor. Güzel bir dille, saygılı bir şekilde sizin de yorumlarınızı merak ediyorum
Şu anda döküm mevsimi yeni yeni bitiyor ve bizde yine dökülme yok.Alışma çok önemli sindirim sistemine farklı et hatta başka marka et bile girse dışkıda bazı değişikliler olabiliyor yine kusmalar midenin alışmamasından kemiğe tepki vermesinden.Biz bunları ta 4 sene önce yaşadık kustu o kumuğu tekrar yalayıp yuttu vs vs.Dieti sabit tutmalısın örneğin bizimki sabit 2 baget bi yarım çorbalık ağırlık250 gr.Kg sabit tüyler pırıl vete yıllık aşıya gideriz maşalllahı var.Hafatadca bir alabalık dilimleri ekliyorum kılçıksız sevdiğinden yine haftada bir iki defa bir dililim elma havuç hşalanmış yumurta yoğurt veriyorum.Tüy dökümünün evin ısısıylada alakası vardır bunun dışında goldi zaten adama kırlent doldurtur.Tüy dökümü minumumda olsa olacak o zaten bi sağlıklılık betirtisi kedi köpekler yeniler uyuzda arlerjide eline yumak yumak gelir.Umarım durumunu düzeltirsin köpek sahibiyle kalmalıdır sık ev değişiklikleri iyi değildir ev değişse bile sahip yani lider devamlı yanında olmalıdır.

Köpek zaten şuan benimle merak etmeyin. Evden çıktım dolayısıyla yanımda. Bizim Hera ile aramızda çok daha değişik bir ilişki var. Benim ortalarda olmamam 2-3 günlüğüne çok etki yaratmaz. Yine kendi halinde mutlu mesut etrafta dolaşabiliyor. Strese girmiyor. Yazın 1 hafta yoktum. Tahılsız mama kullanıyordum. Zerre tüy dökümü yoktu vs. Ama diyorum ya hem kemik köpekler için bu kadar zararlı iken Hera da bunlara tepki veriyorsa ne kadar doğrudur benim kemik vermem? Örneğin bu tüy dökme mevsiminde yine tüy dökümü olmadı. Amacım diyeti kötülemek değil yanlış anlaşılmasın. Sadece bir diyete başlarken nasıl ki doktorunuza danışınız lafını görüyor ve duyuyorsak aynı şekilde güvenebileceğiniz bir veterinerden de tahlili yapılmış sonuçlar elinde olarak bir onay almamızın gerektiğini düşünüyorum. (Şimdi kimse demesin ki bütün veterinerler ticari amaç için onaylamazlar. Bu tezi çürütebileceğim bir çok koz var. Mesela en başta ben veteriner öğrencisiyim ve de asla 3 kuruş parayı bir hayvan sağlığının önüne geçirecek değilim. Başka bir koz isterseniz kaçınız gittiğiniz veteriner kliniklerinden mama alıyorsunuz ki veteriner hekim size mama yedirin desin. Vs...) Elinizde hayvanınızın çiğ ete, kemiğe, yumurtaya vs alerjisi olmadığını gösteren bir takım belgeler olmalı ki o diyeti uygulayabilin. Kafaya göre diyet uygulamak, bana kalırsa kafaya göre ilaç kullanmaktan farksız

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

04 Kasım 2016 11:16
ikafali
ikafali
shrek
2 yaşında
erkek

..

13 Aralık 2016 12:56 tarihinde düzenlenmiş. | Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

11 Kasım 2016 12:00
yibo
yibo
tayyar
6 yaşında
erkek

Orijinalden alıntı: yibo

İyi akşamlar arkadaşlar. Ben bu sizin önerdiğiniz diyeti geçen kış uygulamıştım. Her gün sabahları tavuk, akşamları sakatat, ilikli kemik vs bunları uygulamıştım. Ocak sonu Şubat başı gibi bu diyete başlamıştım. Her şey iyi, severek yiyordu. Tabi başta direkt hayvanın önüne çiğ et atınca birkaç saat içinde bunların hepsini aynı şekilde geri çıkarıyordu. İlk başlarda etleri tamamen haşlayarak verdim. Sonrasında yavaş yavaş çiğ bırakarak verdim ve en sonunda çiğ yiyebilmeyi başardı. Tabi bu sırada kemikleri hep çiğ verdim. Ve buna rağmen ara sıra bunları da kustu. Çiğ ete artık alışmıştı.

Mart-nisan arasına kadar hep çiğ et diyeti uyguladım. Ev sahibiyle bir takım problemler yaşadığımız için Hera'yı şubat ayında arkadaşıma bırakmıştım. Her gün gidip görüyordum. Hatta orada kalıyordum çoğunlukla. Kendi evime gitmez olmuştum. Yani strese girecek bir konu yok ortada. Daha önce kaldığı bildiği evdi. Her neyse bizim kızdan yana arkadaşımın ev arkadaşlarından çok şikayet gelmeye başlamıştı. Çok fazla tüy döküyordu. Bu diyetten önce çok uzun bir süre (yaklaşık 1-2 yıl) N&D'nin tahılsız mamasını veriyordum. O süre içinde de evde tüy görmek çok nadirdi. Herkes köpeğinin tüy değiştirme mevsiminde tüylerinden rahatsız oluyorken ben Hera'nın tüylerini çekiştiriyordum ama ona rağmen çoğu zaman bir tanecik bile tüy gelmiyordu elime. Mart-nisan gibi bu diyetin köpeğime yaramadığını anladım ve tekrar tahılsız mamaya geçtim. Toparlanması uzun sürdü ancak ağustos başına kadar tüy döktü neredeyse. Şimdi tekrardan tüy dökülmesi çok aza indi. Yine tüylerini çekiştiriyorum ve dökülmüyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Bence "bu diyet her köpeğe uygundur" diye bir şey yok ortada. Sizce bir şeyi yanlış mı yaptım ya da? Ama ben yine de bizim Hera'nın kemik yemesini zararlı buluyorum. (Lütfen "doğada ..." olaylarına girmeyin. Doğası falan kalmadı hayvanların zaten ne yazıktır) Sonuçta hayvancık kemik yedikten sonra evet mutlu hissediyor ama sabaha karşı genelde bu mutluluk kusmayla beraber gidiyor. Güzel bir dille, saygılı bir şekilde sizin de yorumlarınızı merak ediyorum
Şu anda döküm mevsimi yeni yeni bitiyor ve bizde yine dökülme yok.Alışma çok önemli sindirim sistemine farklı et hatta başka marka et bile girse dışkıda bazı değişikliler olabiliyor yine kusmalar midenin alışmamasından kemiğe tepki vermesinden.Biz bunları ta 4 sene önce yaşadık kustu o kumuğu tekrar yalayıp yuttu vs vs.Dieti sabit tutmalısın örneğin bizimki sabit 2 baget bi yarım çorbalık ağırlık250 gr.Kg sabit tüyler pırıl vete yıllık aşıya gideriz maşalllahı var.Hafatadca bir alabalık dilimleri ekliyorum kılçıksız sevdiğinden yine haftada bir iki defa bir dililim elma havuç hşalanmış yumurta yoğurt veriyorum.Tüy dökümünün evin ısısıylada alakası vardır bunun dışında goldi zaten adama kırlent doldurtur.Tüy dökümü minumumda olsa olacak o zaten bi sağlıklılık betirtisi kedi köpekler yeniler uyuzda arlerjide eline yumak yumak gelir.Umarım durumunu düzeltirsin köpek sahibiyle kalmalıdır sık ev değişiklikleri iyi değildir ev değişse bile sahip yani lider devamlı yanında olmalıdır.

Köpek zaten şuan benimle merak etmeyin. Evden çıktım dolayısıyla yanımda. Bizim Hera ile aramızda çok daha değişik bir ilişki var. Benim ortalarda olmamam 2-3 günlüğüne çok etki yaratmaz. Yine kendi halinde mutlu mesut etrafta dolaşabiliyor. Strese girmiyor. Yazın 1 hafta yoktum. Tahılsız mama kullanıyordum. Zerre tüy dökümü yoktu vs. Ama diyorum ya hem kemik köpekler için bu kadar zararlı iken Hera da bunlara tepki veriyorsa ne kadar doğrudur benim kemik vermem? Örneğin bu tüy dökme mevsiminde yine tüy dökümü olmadı. Amacım diyeti kötülemek değil yanlış anlaşılmasın. Sadece bir diyete başlarken nasıl ki doktorunuza danışınız lafını görüyor ve duyuyorsak aynı şekilde güvenebileceğiniz bir veterinerden de tahlili yapılmış sonuçlar elinde olarak bir onay almamızın gerektiğini düşünüyorum. (Şimdi kimse demesin ki bütün veterinerler ticari amaç için onaylamazlar. Bu tezi çürütebileceğim bir çok koz var. Mesela en başta ben veteriner öğrencisiyim ve de asla 3 kuruş parayı bir hayvan sağlığının önüne geçirecek değilim. Başka bir koz isterseniz kaçınız gittiğiniz veteriner kliniklerinden mama alıyorsunuz ki veteriner hekim size mama yedirin desin. Vs...) Elinizde hayvanınızın çiğ ete, kemiğe, yumurtaya vs alerjisi olmadığını gösteren bir takım belgeler olmalı ki o diyeti uygulayabilin. Kafaya göre diyet uygulamak, bana kalırsa kafaya göre ilaç kullanmaktan farksız
Zaten bizim senin gibi vetlere ihtiyacımız var.Biz bilinçli olduğumuzdan şu anda asla vetin önerdiği acana,t.o.w ,n&d ve orijen dışındaki mamalara yönelmem köpeğimi mamayla besleyeceksem eğer.Ama yıllar önce paşayı sahiplendiğimde bize dnadik proline mamasını piyasanın 3 katına kakalamıştı hey gidi günler:)Çoğu deneyimsiz hayvan sahibi yavru için en iyisini istediğinde vete geliyor ve hemen elindeki market mamasını vermeye çalışıyor benim amacımda tüm vetleri kötülemek değil çoğu vet tanıdığım var çünkü.Kırıkkaledeki öğrenciler hocalar ve komşularımdan 2 si vet vs vs.Ama sende öğrenciysen biliyosundur bölümde verilen eğitimin nasıl olduğunu latince isim ezberlemekten beslenme ve eğitim piskoloji yönünden öğrenciler zayıf kalıyor ve öğrencilerin malesef kendi kendilerini geliştirmeleri gerekiyor.Barf ve raw olayına gelirsek dediğim gibi 4 yılı devirdik ve maşalllah diyorum.Tanıdığım sadece bi bu sitede bi setter kırması vardı onda sıkıntı gördük kimdi unuttum sayfada mevcut.Onun dışında tanıdığım özellikle kangal sahiplerinde diyetin olmazsa olmazı çiğ et kemik.Bu yazda bi boxerı geçirdik sahibi dua etti.Bilinçsiz yapılan bişey deği bir programa uygun yapılmalı ve fazla büyütecek bişeyde değil çiğ kemik asla zararlı değil defalarca yazdık zaten.Ben devam ediyorum ve önerdiğim insanlar ve köpekleride mutlu sağlıklı seçim senin köpeğine yaramadığını hissediyorsan vazgeç ama herşeyi doğru yaptığındanda emin ol.

----------------------------------------------
Petarkadaş Yöneticisi
www.petarkadas.com/hakkinda#yoneticiler sayfasında kurallar ve yönetici yetkilerim hakkında bilgi bulabilirsiniz.
----------------------------------------------

13 Aralık 2016 12:01
ikafali
ikafali
shrek
2 yaşında
erkek

Selam ilk verdiginiz menulerde dikkattimi cekti. Kuzu guvec kemik.. bildigimiz corbalik kemik degil mi bu hani kasaplarda satirla kesilen. Eger o ise hic bir kopege verilmemeli yutma ve bogazda kalma riski var. Ayni zamanda yurek her ne kadar kas eti olarak gecse de bit organdir ve yuksek miktarda vitamin ve mineral barindirir. Ogunun 15%ini gecmemeli. Bu arada post 4 yil once. Suan tavuk but ve hindi haric hangi kemikleri kullaniyorsunuz? Kasabinizin sizin icin ayirdigi kemikler var mi? Son olarak ogunler hep agirliklo olarak tavuktan olusmus, agirligin kirmizi etten olusmasi lazim eger dengeli bir besin icerigi olmasini istiyosaniz

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

55 üye şu anda sitede. Ayrıca 1364 kişi de sitede dolaşıyor.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar

©2005-2017 Petarkadaş (farscape, 20.0.176)

Petarkadaş Hakkında - Petarkadaş Yöneticileri - Topluluk Kuralları - Yasal Konular - İletişim