Sitede Gezenler

228 üye şu anda sitede. Ayrıca 1309 kişi de sitede dolaşıyor.

25 Nisan 2009 12:51  

Aksaray Malaklı Çoban köpeği


Aksaray Malaklı Çoban köpeği


Anadolunun Mastifi ''Aksaray Malaklı Çoban köpeği''

(Malaklı yöre ağzında yanakları-dudakları sarkan anlamına geliyor)

ÖZELLİKLE AKSARAY ÇEVRESİNDE YETİŞTİĞİ İÇİN AKSARAY MALAKLISI DA DENİLEN ANADOLU ÇOBAN KÖPEĞİNİN BİR CİNSİDİR VE ARTIK HALK ARASINDA SON ZAMANLAR DA BİLİNMESİNE KARŞIN YILLARDAN BERİ KANGAL ADI ALTINDA ÜRETİMİ YAPILDIĞI İÇİN TÜRKİYEDE ÖVÜNE ÖVÜNE KANGALIM VAR, ŞÖYLE İRİ, BÖYLE GÜÇLÜ, ŞÖYLE CESUR DİYE KONUŞAN İNSANLARIN KÖPEKLERİNİN ÖNEMLİ BİR KISMI ASLINDA AKSARAY MALAKLISIDIR..
KANGAL İLE KARIŞTIRILMASININ EN BÜYÜK SEBEBİ KANGAL GİBİ ANADOLU ÇOBAN KÖPEĞİDİR VE VÜCUT YAPISI, TÜY YAPISI, KAFA YAPISI, RENK YAPISI İTİBARİYLE KANGALA ÇOK BENZEMESİDİR. BURADAN SİZLERE BİLGİM DOĞRULTUSUNDA KANGAL VE MALAKLI ARASINDAKİ FARKLARI AKTARMAK İSTİYORUM; MALAKLI ADINDAN DA ANLAŞILACAĞI ÜZERE MALAKLARI YANİ DUDAKLARI DAHA BÜYÜK VE AŞAĞIYA DOĞRU KENARLARDAN SARKIK OLUR, GÖVDESİ, BACAKLARI VE ÖZELLİKLE AYAKLARI KANGALA GÖRE DAHA İRİ VE KALIN OLUR, DUDAKLARI SARKIK OLDUĞU İÇİN KAFA VE BOYUN DAHA KALIN VE GÖSTERİŞLİ DURUR,ÇOK CESURDURLAR YABANCILARA VE DİĞER KÖPEKLERE SON DERECE SALDIRGAN OLABİLİRLER,KORUMA VE BEKCİLİK ÖZELLİKLERİNİN YANISIRA SÜRÜ GÜTME İÇGÜDÜLERİ AYNEN KANGALLARDA OLDUĞU GİBİDİR,KURT GİBİ YIRTICILARA KARŞI ÇOK ETKİLİDİRLER,OMUZ YÜKSEKLİKLERİ ERKEKLERDE 85-100 CM ARASINDADIR SON ZAMANLARDA YAPILAN YARIŞMALARDA ARTIK MALAKLI IRKININ KANGAL DAN AYRI DEĞERLENDİRİLMESİNE KARAR VERİLMİŞTİR BU SAYEDE ARTIK BU IRK'IN TANINMASI BİLİNMESİ SAĞLANMIŞ OLACAĞI İÇİN GÜZEL BİR KARAR OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.

Malaklı cinsi sarkan yanakları sebebiyle Mastiff lere benzetilir ve kafaları Kangallardan daha büyük görünümlüdür.

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Patile

< Geri   1 2 3 4 5   İleri >  Son
Gelen Cevaplar
25 Nisan 2009 13:08

ilk güncel benden olsun aşkısı :D

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla

25 Nisan 2009 14:14

Teşekkür ederim aşkıımm..

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla

25 Nisan 2009 14:49

2. resim çok super yaa çok beğendim

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla

25 Nisan 2009 18:37
emrece
argos,

8 yaşında, erkek, Kangal Ankara ırk bilgileri

Bu yazıda resmen malaklıyı ezmişler:P kurdun peşinden gidemese de sürü korumada çok başarılıdır..sürüyü bile takip edemez ne demek...sadece daha saldırgan olduğu için bekçilikte daha yaygın olarak kullanılır

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla

25 Nisan 2009 18:44
emrece
argos,

8 yaşında, erkek, Kangal Ankara ırk bilgileri

Günümüzde saf malaklı üretimi yapan çiftlikler olmasına rağmen ne yazık ki hala necdet2008 in söylediği gibi kangalla malaklı çiftleştiriliyor..nedense insanlar kangalın ne kadar büyük olursa o kadar iyi olucağını sanıyor hatta bunun için köpeğe hormon basıp ömrünü kısaltıyorlar...tam tersi çok büyük kangal hantal ve uyuşuk olur..malaklı ve kangal ayrı iki ırktır bunların çaprazlanmasıyla oluşan köpekler melezdir ve ne kangaldır ne de malaklı...

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla

25 Nisan 2009 22:26
irmosum
gch.ch.fıstık,

6 yaşında, dişi, Pekingese İstanbul ırk bilgileri

Malaklı gayet de güzel sürü takip edebilir. Zaten dağlarda bir çok çobanın elinde sürüyü takip etmesi için bulunur. Bilen bilmeyen konuşuyor.:) Milletin ağzı torba değil ki büzesin.:)

Malaklı ile Kangal bilerek çiftleştirildikleri gibi, bilmeyerekde çiftleştiriliyorlar. Irklar hakkında bilgisi olmayanlar sırf üreteceğim diye Malaklı ile Kangalı karıştırıyorlar. Ülkemizde safkan Malaklı diye gösterebileceğimiz çok az köpek vardır.;)

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla

26 Nisan 2009 12:03

Bende malaklı çoban köpeğinin sürü gütme konusunda zayıf olduğunu sanmam, anadolu çoban köpekleri tanınmasada benim görüşüm dünyanın en iyi çoban köpekleridir, bizler görünüşleri güzel diye ''avrupalı'' köpekleri tercih etsekte :) Bizim köpeklerimiz gibileri dünyada yok :) Sivas Kangal, Akbaş, Kafkas Çoban, Kars Çoban,Aksaray Malaklı gibisi varmı dünyada ....????????

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla

26 Nisan 2009 15:33

inş. gerçekten güzel ırklar yerimiz olsa bizde alırdık

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla

26 Nisan 2009 16:36

Yerimiz olsa bir kafkas çobanı çookk isterdik, onlar anadolu çoban köpeklerinin en sevimlileri :)

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla

26 Nisan 2009 17:00

tabi aşkım ne demek :)) alırız yakında çiftlik kuracaz zaten

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla


< Geri   1 2 3 4 5   İleri >  Son

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

©2005-2014 Petarkadaş (farscape, 26.0.026)

Petarkadaş Hakkında - Petarkadaş Yöneticileri - Topluluk Kuralları - Yasal Konular - İletişim