şikayet Et
01 Temmuz 2013 14:01  
pandorina
pandori...
zeus
4 yaşında
erkek

Çok ciddi bir epilepsi (sara) sorunumuz var!
Arkadaşlar zeusu sabah yerde can çekişirken bulduk ve hemen Veterinere götürdük sonra 3-4 tane aşı yaptı biraz geçti gibi oldu ama tekrar yapmaya başladı yerde can çekişiyor göğsü 2-2.5 kat şişiyor normaldan çok büyük. Sürekli salyalar geliyor halsiz saf saf etrafa bakıyor ayakda duracak hali yok. Can çekişirken ayağında tırnak kopmuş.

Veteriner dedi ki sarılık hastalığı belirtisi buna fazla bir tedavi yok  dedi. İnsanlarda kullanılan ilaçları veriyorlarmış. Ve şöyle dedi geçenlerde böyle sarılık olan bi kedi geldi ilaç verdik 1 hafta 10 gün kullanmışlar ve hastalık iyileşmemiş aksine dahada İlerlemiş Ve uyutma kararı almışlar öyle dedi.

Şimdi ben ne yapıyım benimde sonum böyle olursa ilerlese nasıl yapıcam nasıl uyutucam nasıl dayanır buna bu yüreğim :'(

05 Eylül 2014 04:06 tarihinde düzenlenmiş. | Patile

Gelen Cevaplar
01 Temmuz 2013 19:08
pandorina
pandori...
zeus
4 yaşında
erkek

Orijinalden alıntı: semiluna

"Çünkü “Status Epilepticus” denen bu durum hayati tehlike oluşturur." burada hayati tehlike tedaviye başlanmadığı durumlar için söylenmektedir.

Hocam dayanamıyorum. Veterinerler  tedavisi veya ilacı yok diyorlar. İnsanlar üzerinden kullanılan ilaçları kullanıyoruz ama oda sadece nöbetin etkisin azaltıyor dediler.

Aklımın ucundan geçmeyen şey artık aklımdan çıkmaz oldu. Gözümün önünde çırpınağınca uyutmayı düşünüyorum ama yapabilirsem tabi :'(

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

01 Temmuz 2013 19:17
pandorina
pandori...
zeus
4 yaşında
erkek

Orijinalden alıntı: semiluna

Epilepsi, sara krizi olabilir. Veteriner hekiminizin en büyük hatası bu hastalığın ölümcül olduğunu söylemesidir. Her gün bir tane ilaç alarak uzun yıllar ailesi ile beraber olan pek çok köpek var. Size bazı linkler veriyorum ama siz de köpeklerde epilepsi şeklinde aratıp bilgi toplayabilirsiniz. 


Epilepsi krizi geçiren bir köpeğin videosu:Epilepsi Tehlikeli mi?
Epilepsi, genelde 6 aylık ile 5 yaş arasında görülmekle birlikte, en çok 2-3 yaşındaki dostlarımızda ortaya çıkar. Epilepsi tüm ırklarda ve melezlerde görülebilmektedir. Ailevi olabildiği için, epilepsili dostlarımızı çiftleştirmemek önemli bir önlemdir.
Dostunuz şimdi bir nöbet geçirdiyse, bütün testleri yaptırdıysanız, bir hastalık tespit edilmediyse ve dostunuza, artık epilepsi teşhisi konulduysa çok fazla endişelenmeyin. Epilepsi, hayatı tehdit eden bir hastalık değildir. Nöbetine şahit olmadığımız bir dostumuzun epilepsili olduğununu farkına varmayabiliriz bile!
Nöbetler, genelde belli aralıklarda yaşanır ve dostunuzun sağlığını tehdit etmez. O, bu hastalıkla rahatça normal bir yaşantı sürebilir. Ancak, 24 saat içinde birden fazla nöbet yaşanıyorsa durum değişir ve tedavi artık gerekli hale gelir. Aynısı, birkaç nöbetin aralıksız yaşandığı durumlar için de geçerlidir. Çünkü “Status Epilepticus” denen bu durum hayati tehlike oluşturur.


Köpeğim şuan hayati tehlikede. Burada yazanlara göre. Sabahtan bu vakte kadar en az 10-11 kere nöbet geçirdi her defasındada dahada fenalaşıyor. Veteriner bana tedavisi yok dedi. İstanbul veya Ankara Veterinerlik hekimliğine götürün. Durum analizi yapsınlar beyin tomografisi felan çeksinler ne kadar ilerlemiş öğrenin dedi. Pek fazla birşey yapacaklarını sanmıyorum ama azda olsa nöbetin etkisini azaltabilirler dedi.

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

02 Temmuz 2013 07:27
vodkam
vodkam
vodka
9 yaşında
erkek

öncelikle çok çok geçmiş olsun...kimyasal ilaca vs. maruz kalmadı değil mi? böcek ilacı, haşere ilacı gibi mesela. kriz sayısı çok fazla, ağızda salya olması sara yı gösteriyor ama başka bir veteriner yorumu olmadığı için ihtimalleri bilemiyoruz. benim oğlum 1defa ama başka bir köpek böcek ilacına maruz kaldığı için 3-4 gün sürekli kriz geçirdi ve ilaçtan olduğu için sara yorumu yapılmadı. umarım böyel birşeydir.

02 Temmuz 2013 08:27 tarihinde düzenlenmiş. | Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

02 Temmuz 2013 12:58
handeta
handeta
Çikin
7 yaşında
erkek

 

ARKADAŞLAR beni hepiniz tanıyorsunuz toto için verdiğimiz mücadeleyi biliyorsunuz epilepsi hastalığının teşhisi böyle konmaz konulamaz!!! Böyle teşhis koyan veteriner olamaz!!! Epileptik krizlere neden olan pek çok neden vardır bütün tetkikler yapılır en son mr çekilerek epilepsi teşhisi konulur.Özellikle küçük olan köpeklerde karaciğer enzimlerine bakılır diyet yaparak bile krizlerin önüne geçen köpek sahipleri var. toto en son kör oldu felç oldu ozaman bile vetimiz elinden geleni yaptı .Küçücük köpeği uyutmayın lütfen.bakamıyacaksanız elbet gözü gibi bakabilecek bir hayvansever bulunur şu an bebek bekliyoruz bu durumda olmasak yemin ederim bize verin derdim çok üzgünüm:(

Patile (2 kişi bunu patiledi.) | Alıntı Yaparak Cevapla   

02 Temmuz 2013 13:26
handeta
handeta
Çikin
7 yaşında
erkek

Orijinalden alıntı: esoleose

Lütfen sakin olun ve tecrübeli arkadaşlarımızın yorumlarından faydalanın. Bu hastalıkla uzun süre yaşayabilen hayvanlar varken, "uyutmayı tercih ederim" demenizi şuanki kederinize bağlıyorum. Götürdüğünüz veterinerin söylediklerinin tamamını ciddiye alıp, hesabını kesmeyin yavrucağızın. Kendimiz ya da bir yakınımız hastalandığında nasıl fakülte fakülte dolaşıyorsak, en sadık dostlarımız için de bunları yapalım lütfen. 
Diğer veterinerlere kalsaydı, benim küçük kızımı da uyutacaklardı. Sadece 1 tanesi %10 dedi, şuan çok sağlıklı.


 Evet köpek acı çekiyor görüyorsunuz elinizden birşey gelmiyor bu çok acı.Ama dediğim gibi epipetik nöbetin nedeni okadar çokki.Ayrıca günde 10dan fazla kriz geçiriyorsa epilepsi olmama ihtimalide var totonun beynine iltihap sıçramıştı bu şekilde olmuştu mesela .Veterinerin diazem vurup köpeği sakinleştirip uyutması şart bu dönemde.sonrasındada ilaçlarla toparlıyor zaten.biz bile bazen 3-4 ay kriz geçirmeden atlatabilmiştik.

Patile (1 kişi bunu patiledi.) | Alıntı Yaparak Cevapla   

02 Temmuz 2013 13:30

hemen korkmayın. sakin olun. bizim yakınımızın köpeği 3 kere epilepsi geçirdi ırkı da küçük ırk shit tzu. küçücük bişi ve şuanda tam 14 yaşında ama sapasağlam. bütün epilepsi geçiren köpeklerin sonu uyutmak olmuyor. sakin olun ve dua edin. geçmiş olsun. inşallah tedavi süreci iyi geçer.

Patile (1 kişi bunu patiledi.) | Alıntı Yaparak Cevapla   

06 Temmuz 2013 00:32

kedim 1 yıldır çok ciddi şekilde epilepsi bu durumda vetrinere götürmek en sağlıklı tavsiye ama şehir dışında olduğunuzu yazmışsınız ,aslında genelde köpekler için yeşil reçete luminal kullanılır fakat yeşil reçeteye ulaşmanız zor bunun yerine eczaneden keppra 250mg alabilirsiniz içerisinde kg/ doz belirtilir köpeğinizin kilosuna göre dozunu hesaplayıp sabah akşam sürekli aynı saatlerde vermelisiniz hayvan üzerinde çok etkili iyi bir ilaçdır .bu tip konularda sorumluluk kabul  etmiyorum  edemem ,sorumluluk size aittir ,yaşanacak her hangi bir yan etki vs veteriner sorumluluğun da olmalıdır  öncelikle bir veterinere götürmeniz gerekir ama mağduriyetinizi yaşadığım için öneriyorum .Kolay gelsin .

Patile (1 kişi bunu patiledi.) | Alıntı Yaparak Cevapla   


Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

75 üye şu anda sitede. Ayrıca 1062 kişi de sitede dolaşıyor.

ReklamHayvan Dostu Markalar©2005-2017 Petarkadaş (farscape, 22.0.209)

Petarkadaş Hakkında - Petarkadaş Yöneticileri - Topluluk Kuralları - Yasal Konular - İletişim