şikayet Et
13 Temmuz 2006 23:37  
shan77
shan77
handevonsadaghi
10 yaşında
dişi

GöZLERDE çAPAKLANMA
Birçok köpekte karşılaşılan gözlerdeki akıntı ve çapaklanma da birçok köpekseverin bilgiye ihtiyacı olduğunu bildiğim için www.patikopekevi.com adresinden aldığım bir yazıyı aktarmakta fayda görüyorum.

Genelde günübirlik akıntılarda göz nezlesi olma ihtimali yüksektir.Soğuk algınlığı durumunda göz nezlesi görülür. Gözler kızarıp kanlanır, akıntı ve çapaklanma görülür Asitborikli suya batırılmış pamukla ılık pansuman fayda verir. Göz pomatları kullanılabilir. Hayvan sıcak tutulur ve vitamin takviyesi yapılır. Ancak ?Gençlik Hastalığı?nın belirtilerinden biri olan göz kızarıklığı ve çapaklanması dikkat ister.

Daha çok bir yaşından küçük köpeklerde görülen bu ölümcül hastalık bulaşıcıdır. Hayvanda halsizlik, isteksizlik görülür. 41 dereceye kadar çıkıp inen ateş olur. şiddetli nezle, burun akıntısı, gözlerde kanlanma, çapak olur. Bu hastalık, bazen sancılı kusma ve bağırsak bozukluklarına da yol açar; çırpınma ve bayılma olur. Gençlik Hastalığı, felç yapabilir. Akciğer ve mide kanamalarına yol açabilir. ---cög---u zaman ölümle sonuçlanır, ama iyi bir bakım, düzenli beslenme, serum, vitamin ve antibiyotiklerle tedavisi mümkündür. En iyi çare, virüse karşı önceden aşı yaptırmaktır.

Bu nedenledir ki veterine bir hekime en kısa zamanda götürülmesi şarttır.

Patile


Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

6 üye şu anda sitede. Ayrıca 456 kişi de sitede dolaşıyor.

ReklamHayvan Dostu Markalar©2005-2017 Petarkadaş (farscape, 13.1.910)

Petarkadaş Hakkında - Petarkadaş Yöneticileri - Topluluk Kuralları - Yasal Konular - İletişim