şikayet Et
25 Haziran 2009 00:00  
smyrna3523
smyrna3...
paŞa
9 yaşında
erkek

oğlum mama yemiyor ve halsiz
10 aylık goldenim 1 haftadır iştahsız ve halsiz,mama yediremiyoduk zaten aç kalmayı seçiyo her seferinde ama en azından sütü sulayıp mamayla karıştırınca yiyordu ondanda vazgeçti yada en fazla sütü içiyor.oyun delisi hayvan hayata küstü sanki,gözlerinden devamlı yaş halinde çapak geliyor,veterinere götürdüm.karma,kuduz dış parazit aşılarını yaptı.derisinin üstünde pul pul kepek gibi döküntüler var.ne hastalığı var anlamadım yardım edin...

Patile

Gelen Cevaplar
25 Haziran 2009 11:59
smyrna3523
smyrna3...
paŞa
9 yaşında
erkek
25 Haziran 2009 12:03
yanki01
yanki01
yanki
9 yaşında
erkek

bnm pek bilgim yok:( güNCEL arKdslAr yokmu bilgİsi oLAn

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

25 Haziran 2009 14:44
smyrna3523
smyrna3...
paŞa
9 yaşında
erkek
25 Haziran 2009 14:46
yanki01
yanki01
yanki
9 yaşında
erkek

bnce sen tekrar wete götür derisindeki pullara faln bişi demedimi yada wetini değiştr:S

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

25 Haziran 2009 14:57
smyrna3523
smyrna3...
paŞa
9 yaşında
erkek

Dün akşam yarım kilo sosis yemiş ama hala halsizliği devam ediyo olmazsa hayvan hastanesine götürcem ama muayene ücreti ne kadar bilmiyorum bilginiz varmı?Kemik aldım kaynatıp suyunu içirin falan dediler mamasına dökün öyle deneyin diye bide şansımı öyle denesem en azından kilo alması için zararı varmı?

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

25 Haziran 2009 15:04
hahu
hahu
pamuk
5 yaşında
dişi

Anorexia (İştahsızlık)
Bir çok faktörel etkiyle iştahın azalması veya tamamen kaybolması durumudur.
Hastalığın nedeni nedir ?
İştah; hipotalamusta açlık ile ilgili merkez tarafından kontrol edilir. Bu merkezin; hormonlar, korku, heyecan, ağrı, enfeksiyonlar, yangısel bozukluklar ve midenin dolgunluğu gibi bir çok faktörün etkisiyle bastırılması nedeniyle iştah azalır veya tamamen kaybolabilir.

Ayrıca yemeği beğenmeme gibi bir durumda da anorexia şekillenebilir. Gerçek anorexia olarak tanımlanan bu durum açlık merkezini uyarımına yönelik medikal tedaviler ile gıda de---gıs---iklikleri ile giderilebilir.

Disfaji olarak adlandıran yutma güçlüğü gibi bir durumda ise yeme isteği olmasına karşın yutmadaki güçlük veya ağrı gibi bir nedene bağlı olarak yemek yiyememe ve açlık durumu söz konusudur.

Hastalığın gelişimi nasıldır ?

Açlık merkezini inhibe eden toksemi, enfeksiyon, yangı, tümöral oluşumlar, heyecan, ağrı, korku, mide ve bağırsakların aşırı doluluğu veya yabancı cisimler gibi durumlarda iştah kaybı söz konusu olabilir. Bazende hiç bir neden olmaksızın yemeyi reddedebilir. Bu durum size karşı yapılan protesto olabileceği gibi yemeği beğenmemesine bağlı da olabilir.

Hastalığın belirtileri nelerdir ?

Yemeği reddetme ve kilo kaybı klinik olarak görülebilen ilk ve en önemli bulgudur.

Açlık merkezinin inhibe edilmesi veya yutma güçlüğü nedeniyle vücut tarafından alınan protein ve enerji kaynaklarının yetersizliğine bağlı olarak hızlı ilerleyen bir kilo kaybı şekillenir. İlerleyen durumlarda protein enerji metabolizmasındaki bu yetersizlik nedeniyle immun yetmezlik, anemi, halsizlik gibi birçok sistemik bozukluğun şekillenmesi söz konusudur.

Açlığa bağlı olarak, normal zamanlarda bağırsaklardan emilen glikoz seviyesinde azalma buna bağlı olarakta kanda glikoz seviyesinde düşme olur. Glikoz’un rol aldığı normal vücut fonksiyonlarının devamının sağlanabilmesi için karaciğerdeki glikoz depoları kullanılır. Açlığın devamı halinde karaciğerdeki glikoz depoları kullanıldığından glikoneogenesis başlar ve amino asitler kullanılır.

Zincirleme olarak gelişen bu metabolik bozukluklar sonucunda, tüm fonksiyonlarda azalma, halsizlik, kilo kaybı ve ilerleyen durumlarda kaslarda aşırı zayıflık görülebilir. Gerekli destek ve tedavi yapılmaz ise ölüm şekillenebilir.

Sonuç;

Anorexia bir çok hastalığın seyri sırasında görülebilen klinik bir bulgu olarak değerlendirilmesine rağmen, beyincikdeki açlık merkezinin dejenerasyonuna bağlı olarak şekillenen ve ölümlere neden olabilen bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle uzun süreli iştahsızlık olaylarında muhakkak veteriner hekimize danışınız.

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

25 Haziran 2009 15:11
smyrna3523
smyrna3...
paŞa
9 yaşında
erkek

bu hastalığa tanı koymak için labaratuar tetkiklerimi yapılmalı? daha öncede bir çok köpeğim vardı hatta onlar sadece ev yemeğiyle beslendiler 10-13 sene yaşayanları oldu hayatlarında mama görmediler ama paşam farklı chikopi verdi veteriner en son gittiğimde bunu ver diye ama reddetti

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

25 Haziran 2009 15:36
hahu
hahu
pamuk
5 yaşında
dişi

eğer sizce sorun ciddi ise veterinere isterseniz bir tahlil ve rontgen çektirebilirseniz aslında daha iyi olur, belki bir sorundan kaynaklanabilir, burada verilen tavsiyeler yanlış sonuçlara sebep olabilir, düzgün bir vet hastanesi veya klinik olabilir. etilerde www.juen.com.tr var, anadolu yakasında www.anatoliapet.com var.

daha önce golden beslemiştim ve beni yemek konusunda en çok yoran ırk golden dı.

*sindirimi yüksek gerçek kaliteli profesyonel gruptan bir mama mı veriyorsunuz, bu konu çok önemli bir goldenen yediği kaliteli 120-170tl arası mamayı diğeri yemeyebilir.
belki konu sadece besin değeri düşük mamalardan olan basit bir şeydir umarım.
daha fazla yardım etmek isterim ama forun bu neticede, kaş yapalım derken göz çıkarmamak için dikkat etmeye çalışıyorum, şimdiden geçmiş olsun.

düzeltme yapayım: bu arada siz izmirdesiniz galiba o bölgeden hastane bilemiyorum. tekrar geçmiş olsun

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

25 Haziran 2009 15:40
smyrna3523
smyrna3...
paŞa
9 yaşında
erkek

köpeğimi dün akşam yazlığa gönderdim akşam haşlanmış tavuk vermişler kemik suyunla karıştırarak ve bayıla bayıla yemiş halsizliği düzeldi dediler telefonla konuştuk az önce babamla,bizim evi sevmiyo herhalde çatıda duruyo devamlı sıcak havadalardan dolayı olabilirmi?

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

25 Haziran 2009 15:44
hahu
hahu
pamuk
5 yaşında
dişi

bence ya ev yemeği verin, yada uygun ise sizce birkaç denemeden sonra çok iyi profesyonel mamalardan verin, herhalde mamasını sevmiyor. ama ev yemeğini bir kere yemeye alışırsa o zaman da kuru mama yemez unutmayın. kuru mama daha sağlıklı. eğer iyisi ise.

sıcaktan hoşlanmıyorlar, ev sıcaksa o da olabilir. havadar bir yerde dursa iyi olur.

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   


Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

5 üye şu anda sitede. Ayrıca 250 kişi de sitede dolaşıyor.

ReklamHayvan Dostu Markalar©2005-2017 Petarkadaş (farscape, 25.0.412)

Petarkadaş Hakkında - Petarkadaş Yöneticileri - Topluluk Kuralları - Yasal Konular - İletişim