şikayet Et
26 Haziran 2007 18:33  
catlak24
catlak2...
CESUR
10 yaşında
erkek

AKBAŞ(TÜRK ÇOBAN KÖPEĞİ)
Kökeni
Akbaş ırkı Türkiyenin yerli köpek ırklarından biri olup özellikle Eskişehir Polatlı Sivrihisar ve yöresinde sürü koruma köpeği olarak yetiştirilmektedir. Mastiff ve tazı özelliği gösteren dünyadaki tek ırktır ama maalesef Türkiyede çok iyi tanınmamaktadır. Bunun nedeni son yıllarda Kangalın popüler bir ırk haline gelmesiyle birlikte birçok Akbaş köpeğinin Kangallarla melezlenerek kangala çevrilmesidir. Bununla birlikte yurt dışındaki ülkelerde özellikle Amerikada yetiştiriciliği günden güne yaygınlaşmaktadır. Akbaş Çoban Köpeği Amerikada yapılan araştırmalarda sürü korumada en başarılı köpek ırkı seçilmiştir. Amerikan Tarım Bakanlığı tarafından yapılan ve Kuzey Amerikada ki çoban köpeklerinin sürü koruma performanslarını konu alan bir araştırmada Akbaş ırkı birinci olmuştur.

Tanımı
Genel görünüm itibariyle vücudu örten kıllar beyaz olup uzun ve kısa tüylü iki adet varyetesi vardır. Uzun tüylü olanlar soğuk iklim bölgeleri kısa tüylü olanlar ise sıcak iklim bölgeleri için tercih edilmektedir. Cüsse olarak kangal köpeği ile karşılaştırıldığında biraz ufak yapılıdır. Bu durum Akbaş köpeğinin daha çevik bir köpek olmasını sağlar. Ergin köpeklerin ağırlıkları 40-55 kg arasında değişmektedir. Ergin köpeklerde cidago yüksekliği 70-80 cm arasında değişmektedir.

Kişiliği
Akbaş köpekleri davranış olarak son derece şüphecidir. Bu özelliği Kangal köpeğine karşı avantaj bir durum teşkil eder. Yani akbaş köpeği herkesin kötü niyetli olabileceği düşüncesini her zaman muhafaza eder. Bu durum kangal köpeğinde yoktur. Akbaş köpeği Kangal köpeği ile karşılaştırıldığında, Kangal köpeğinden biraz daha saldırgandır. Ayrıca Akbaş köpeği davranış olarak son derece bağımsız hareket eder. Bütün bunlar gerek bekçi köpeği gerekse sürü koruma köpeği olarak Akbaş köpeğini tercih etmede avantajlı duruma sokar.

Gereksinimi
Bu köpeklerin bakımı oldukça kolaydır. Kesinlikle bahçeli bir evin olması gerekir. Köpeğin kulübesi ise bahçe içerisinde gölge bir yere konmalıdır. Gündüzleri bağlı, geceleri ise salık olmalıdır. Köpeğin eğimine ise 6-8 aylık dönemde başlanmalıdır.Beslenme: Akbaş köpeklerinin beslenmesi oldukça kolaydır. Akbaş köpeği son derece kanaatkar bir ırktır. Aynı Kangal Çoban Köpeği gibi yemek artıklarıyla sağlıklı bir şekilde kolaylıkla beslenebilmektedir. Altı aylık döneme kadar günde 3, altı ay bir yaş arası dönemde günde 2 ve 1 yaşından sonra günde 1 öğün besleme yeterlidir. Bunun dışında altı aylık döneme kadar en az haftada 3 öğün süt verilmelidir. Yine tüm yaşamı boyunca haftada 3 öğün pişmiş kemiğe ihtiyaç vardır.

Patile

Gelen Cevaplar
26 Haziran 2007 18:38
ozzy
ozzy
ozzy
15 yaşında
erkek

senin için gittim çiftliğe ama göremedim bizim kızı yoksa çekip göndericektinm sana fotolarını yarına kısmet artık

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

26 Haziran 2007 18:42
ozzy
ozzy
ozzy
15 yaşında
erkek

sivas kangalın kulakları, ağzı ve burnu yani kafası siyah olanına denir genelde

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

26 Haziran 2007 19:11
catlak24
catlak2...
CESUR
10 yaşında
erkek

evet kangal köpekelrin kralı bencede akbaş a bakabilirim ben nasıl olsa kocaman bahçemiz var yarına kısmet artık evin içine sokuyorsun 80 cm kolkola geziyoruz sokakta

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

26 Haziran 2007 19:25

1 hafta önce gemliğin bir dağ köyünde gece meradan koca bir sürüyü köpekleri ile beraber çaldılar 2 akbaş ve 2 adet sivas kangal köpeği ile beraber.metodları ise şeytanın bile aklına gelmez..köpektir yanılır yani kralı olmaz bu işin :))

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

26 Haziran 2007 19:33
egokalp
egokalp
esta
7 yaşında
dişi

Evet bencede kangal köpeklerin kralı bizde vardı köpek nerdeyse benden büyük 13 yaşındaydı zehirlendi ve öldü şimdi torunları var bizde:))

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   


Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

6 üye şu anda sitede. Ayrıca 433 kişi de sitede dolaşıyor.

ReklamHayvan Dostu Markalar©2005-2017 Petarkadaş (farscape, 20.0.242)

Petarkadaş Hakkında - Petarkadaş Yöneticileri - Topluluk Kuralları - Yasal Konular - İletişim