şikayet Et
13 Nisan 2007 13:35  
hayduttt
haydutt...
haydut
11 yaşında
erkek

köpeklere şeker vermek zararlımı .neden?
haydut' şekerli yiyeceklere bayılıyor. ama bizde vermemeye özen gösteriyoruz. kimisi,verilmemesigerektiğini kimiside ihtiyacı olduğunu söylüyor. net bir cevap alabilirmiyim acaba.şimdiden tşkrlr.

Patile

Gelen Cevaplar
13 Nisan 2007 13:46
kgoksel5
kgoksel...
taco
11 yaşında
erkek

dogustan seker hastası oldukları ıcın galiba.. ben ole bırsey okumustum bı yerde ama suan tam olarak hatırlamıorum..

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

13 Nisan 2007 14:19
shania
shania
çilek
12 yaşında
dişi

bildiim kadarıyla çikolata köpeklerin sindirimine pek uygun diil,kakaolu ürünlere karsı cok hassaslar we bu onların zehirlenmelerine bile yol acabiliomus,seker ise diabet hastalıının onlarda da görülmesinden dolayı zararlı we fazla werilmesi körlüge yol acıo,mümkün olduunca sekerli seyler wermeyin hatta hiç wermeyin bence

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

13 Nisan 2007 20:11
aysupsy
aysupsy
kontes
11 yaşında
dişi

evet köpekler doğuştan şeker hastası oluyorlar...

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

13 Nisan 2007 20:15
yankee16
yankee1...
baron
11 yaşında
erkek

Benim bildigim kadarıyla onlarda seker hastalıgı var ve daha fazla yiyince goz tansiyonu yapıyormus ve en sonunda kor olmaya kadar gidiyormus.. İnternetten daha farklı bir makale bulursam sizinle paylasacagım..

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

13 Nisan 2007 20:24
yankee16
yankee1...
baron
11 yaşında
erkek

Köpeklerde Şeker Hastalığında Beslenme Tarzı


Şeker hastalığı (Diabetes mellitus) vücutta insülin eksikliğine bağlı olarak gelişen bir endokrin (vücut içi salgısı) sistem hastalığıdır.

İnsülin pankreas tarafından salgılanan bir hormondur. Görevi glikozu parçalayan glukoz enziminin depolanması ve protein, yağ ve karbonhidrat mekanizmasını düzenlemek olan insülin enziminin eksikliği durumunda şeker hastalığı gelişmektedir.

İleri yaşlardaki köpeklerde daha sık görülen hastalığın şekillenmesinde insülin eksikliği dışında, insülin reseptörlerinin yetersizliği ve insüline karşı direnç gelişmesi gibi faktörlerde etkendir.

Şeker hastalığı, pankreasta şekillenen bir hasar nedeniyle insülin miktarının azalması sonucu oluşabilir. Ayrıca hormonal nedenlere bağlı olarak vücutta glikozun aşırı artışına neden olan bir durumun (protein, karbonhitrat ve yağ metabolizmasında bozulması) varlığında insülinin yetersizliği nedeniyle de şekillenebilir. Özellikle obez hayvanlarda bu temel metabolizmalardaki dengelerin bozulması şeker hastalığının gelişmesini kolaylaştırmaktadır.

Oluşumunda genetik faktörlerin etkisi oldukça büyük olan şeker hastalığının köpeklerde görülme oranı daha fazladır. Özellikle dişilerde daha sık görülen hastalığa kalıtsal olarak yatkınlığı olan ırklar Keeshund, Golden Retriever, Scotish Terrier, Poodle, Samoyed, King Charles, Rottweiler ve Daschund ırkıdır.

Aşırı su içme, aşırı yeme ve fazla idrar yapma gibi şikayetler ile kendini belli eden hastalığın kesin teşhisi için kan analizlerinin yapılması gerekir.

Şeker hastalarının beslenmesinde dikkat edilmesi gereken konu gıdalar ile alınan glikozun veya vücutta parçalanarak glikoza dönüşen besinlerin kontrolüdür. Çünkü vücutta insülin miktarının az olması glikozun artışına neden olacağından besinler ile alınan glikoz miktarının fazlalığı hastalığın şiddetini artırabileceği gibi hayati tehlike yaratabilecek koma durumuna da (şeker koması) neden olabilir.

Ayrıca günlük verilmesi gerekli olan insülin miktarının belirlenmesi için beslenme düzeninin sağlanması gerekir. Besinlerin niteliği yanında verilecek miktar ve öğün sayısı da düzenlenmelidir. Uzun süreli açlık halinde yenilen yemekle birlikte glikoz düzeyinde ani artışlar olacağından öğün sayısını artırarak sık aralıklar ile az miktarlarda beslemek daha doğru olacaktır.

Şeker hastalarının diyeti düzenlenirken özellikle karbonhidratlar ve nişastalı besinlerden kaçınılmalıdır. Enerji kaynağı olarak proteinin kullanıldığı, yağ oranı azaltılmış ve sindirilebilirliği düşük bol lifli gıdalar tercih edilmelidir. Lifli gıdalar karbonhidratların bağırsaklardan emilimini azalttığından oldukça faydalıdır.

Aşırı kilo şeker hastalığında kaçınılması gereken önemli bir konudur. Günlük egzersizler artırılarak veya mama miktarı azaltılarak kilo artışı önlenmelidir.

Alınan besinler ile direk olarak bağlantılı olan şeker hastalığının medikal tedavisinin başarısı beslenme düzeninin sağlanması ve tedavi ile eş zamanlı olarak bu düzenin korunmasına bağlıdır.

Juen Pet Bilgi Portalı

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

13 Nisan 2007 20:27
erdimeola
erdimeo...
lucy
10 yaşında
dişi

veteriner kör olma riskinin olduğunu söylemişti , o gün bu gündür şeker,çikolata vb. yiyeceklerden uzak tutuyorum

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   


Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

74 üye şu anda sitede. Ayrıca 1073 kişi de sitede dolaşıyor.

ReklamHayvan Dostu Markalar©2005-2017 Petarkadaş (farscape, 21.0.937)

Petarkadaş Hakkında - Petarkadaş Yöneticileri - Topluluk Kuralları - Yasal Konular - İletişim