şikayet Et
02 Ağustos 2011 22:05  
blackanqel1690
blackan...
pascal
4 yaşında
erkek

Muhabbet kuşunun hamile olduğunu anlamak?
Kuşlarım bayagı bir zamandır aynı yerdeler birbirleriyle güzel anlaşıyorlar.Ancak dikkatimi çeken tek şey bir haftadır kafese elimi uzattıgımda ikisi birden ısırmaya yöneliyorlar eskiden böyle degildirler.Kafeste yumurta varmı diye baktım ama yok.Öncelikle sormak istedigim dişi kuşumuzun yumurtlayıp yumurtlamayacagını anlamamız mümkünmü? Birde yumurtalar olduktan sonra yapmam gerekenler nedir? Mesela yavrular çıkınca erkek kuştan ayrı tutmalısın diyorlar dogrumudur? Yardımcı olursanız sevinirim kuşlar hakkında çok bilgili degilim.

02 Mayıs 2013 02:28 tarihinde düzenlenmiş. | Patile (3 kişi bunu patiledi.)

Gelen Cevaplar
04 Ağustos 2011 21:50
coocie
coocie
oskar
3 yaşında
erkek

iyi akşamlar öncelikle kafese yuva koydunuzmu yuva olmadan kuşlar yumurtlamaz.öncelikle kuşçulardan yuva satılıyor onu alıp içinede kuşçudan aldığınız kumu koyacaksınızo zamanı geldiği zaman içine girip yumurtluyor,sizin bir şey yapmanıza gerek yok erkek kuşa gelince yerinde kalabilir bir şey yapmaz yalnız yumurtlamaya başladıktan sonra önünü kesemeyeceğinize garanti veririm,başıma geldiği için biliyorum diyosunki yavrular büyüsün yuvanın dışına çıksın derken birde bakıyosun yeniden yumurlamış kolay gelsin.

04 Ağustos 2011 21:57 tarihinde düzenlenmiş. | Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

05 Ağustos 2011 00:12
blackanqel1690
blackan...
pascal
4 yaşında
erkek

Yuva aldım ben zaten ne olur ne olmaz diye ama yuvanın içine dogadaki gibi ot falan konulacak sanıyordum:) Kum koyacagım tesekkur ederim.Yumurtlamanın önune gecemesemde onları ayırmak istemiyorum cunku çok fazla vakit ayıramıyorum kuşlarıma digerlerinden pek fırsat kalmıyor.evremde kuş beslemek isteyen ve seven çok kişi var.Şimdiden dogacak 5 6 yavrunun yuvası hazır bile o konuda bir sorun yok.
Bogazında ve karnında öyle hissedilebilecek bir şişkinli hissetmedim.Ama sanki kilo almış gibi.Ama çok büyük ihtimalle yumurtlayacak çünkü eşlesmelerini gördum..Hayırlısıyla dogarlar umarım..Birde yavrular ne kadarlık olunca sahiplendirilebilir.Ve anne babanın yedigi yemden mi yiyecekler farklı bir mama almam gereklimi ?

Patile (1 kişi bunu patiledi.) | Alıntı Yaparak Cevapla   

05 Ağustos 2011 08:42
coocie
coocie
oskar
3 yaşında
erkek

farklı bir yem almaya gerek yok anneleri onları besliyor zaten 23 25 günlükken verilebilir.

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

05 Ağustos 2011 18:24
blackanqel1690
blackan...
pascal
4 yaşında
erkek

Çok tesekkur ederim cevaplarınız için.

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

01 Mayıs 2013 09:06

Benim bir erkek bir de kız muhabbet kuşum var. Bunları bir buçuk yıl önce aldık. Ama halen bunlarda çiftleşme göremedik. Erkek muhabbet kuşu ona yaklaşıyo yavaş yavaş ama halen çiftleşmediler dişi muhabbet kuşunuun karnıda biraz şişme var. hep öpüşüyorlar sizce çiftleşmesi için ne yapabilirim. Şimdiden teşekkürler

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

02 Mayıs 2013 02:21
tarcin54
tarcin5...
korkut
1 yaşında
erkek

Kuşların hamile olmasını da ilk kez duyuyorum kuşlar canlı doğuran olmadıklarından dolayı karınlarında taşıma yapmazlar direk yumurtlarlar ve bu yumurtayıda bir müddet karnında taşıyacağını sanmam

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

02 Mayıs 2013 10:49
petimpet
petimpe...
badem
4 yaşında
dişi

Dişi kuşun yumurtlayacağını popo kısmına bakarak kolaylıkla anlayabilirsiniz.Yumurtlayacak kuşun popo bölgesine baktığınızda yumurtadan kaynaklı bariz şişliği görebilirsiniz.
Dişi kuşlar yumurtlamadan önce gaga taşını çabuk tüketir ve her şeyi kemirirler, ayrıca folluğun girişini kemirir ve yuvaya girmek için hazırlığını yapar.Yazın sıcak günlerde folluğun içine kum koyabilirsiniz.Koyduğunuz kum aynı zamanda bakteri oluşumunu minimum seviyelere düşürecektir.Kış aylarında yavrulayacak kuşlar için kum uygun olan sıcaklığı sağlamak için yetersiz kalabiliyor.Bu dönemlerde talaş, saman vb. malzemeleri kullanabilirsiniz.Hem yetişkin hemde doğacak yavrulara aşağıda tarifini verdiğim mamayı hazırlayabilirsiniz.Bu mama özellikle yavrular yumurtadan çıktıktan sonra büyük önem taşımaktadır.Dişi kuş hazır yemlerin içinde bulunan tohumları önce yer ve öğütür, bu öğütme işlemi biraz zaman alacağından dişi kuş için oldukça yorucu bir süreçtir.Dişi kuş için hazırlacağınız tarifini verdiğim mama öğütme sürecini kısaltarak yavrularını daha kısa sürede ve daha sağlıklı beslemesine yardımcı olacaktır.

Ev yapımı mama tarifi :

* İyice haşlanmış yumurtanın sarısı, beyazı ve ufalanmış kabuğu 1/4 oranında
* Orta boy bir havuç 1/5 oranında rendelenir
* Ceviz ve fıstık 1 adet iyice ezilerek ufak olması sağlanır
* Petshop mağazalarından satın alınmış yaş sarı mama (mecburi olmasada çok daha besleyici olacaktır)

Yukarıda yazılı malzemeler güzel bir şekilde harmanlanıp ayrı bir yemlikle haftada 1 kere verilebilir.Hazırlanmış mamayı kuşunuza verdikten 12 saat sonra almanız gerekmektedir.Uzun süre kaldığı taktirde bozularak gıda zehirlenmesine sebep olabilir.

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

02 Mayıs 2013 16:35

benim dişi kuşum folluğu kemiriyo ve şişme var ama folluğa girmiyo

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

02 Mayıs 2013 16:39

kuşum eğer folluğa girmezse yumrtladıktan sonra yumurta yere düşüp kırılırmı ve kuş hamile olduğunda yavaş mı hareket eder

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

04 Mayıs 2013 17:21
petimpet
petimpe...
badem
4 yaşında
dişi

Orijinalden alıntı: oguzhan08

kuşum eğer folluğa girmezse yumrtladıktan sonra yumurta yere düşüp kırılırmı ve kuş hamile olduğunda yavaş mı hareket eder


Yumurtanın kırılma ihtimali oldukça düşük diyebilirim.Yuvaya girmeye hazırlık yapan dişi kuş, folluğun girişini kemirmeye başlar.Folluk, Kafesin durduğu yer ve zemin malzemesini beğenmezse içine girmeyebilir veya içindeki malzemeleri dışarı atabilir.Kafesinizi sakin bir yere koyun, ayrıca folluğun içi çok ışık almayacak bir yerde olursa dişi kuş kendini güvende hissedecek ve folluğun içine girecektir.

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   


Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

132 üye şu anda sitede. Ayrıca 1356 kişi de sitede dolaşıyor.
Reklam

©2005-2014 Petarkadaş (farscape, 25.0.070)

Petarkadaş Hakkında - Petarkadaş Yöneticileri - Topluluk Kuralları - Yasal Konular - İletişim