şikayet Et
20 Mayıs 2007 22:02  

SÜRÜNGENLER HAKKINDA BİR TAKIM BİLGİLER
SÜRÜNGENLERE GİRİŞ
Sürüngenler gezegenimizde inanılamayacak kadar uzun zamandır yaşamaktadır. En eski sürüngen bulguları yaklaşık 300 milyon yıl öncesine dayanmaktadır. 200 milyon yıldan fazla bir süredir sürüngenler dünyanın tartışılmaz hükümdarları olmuşlardır. Kaplumbağalar ve kertenkeleler bu uzun süre boyunca neredeyse hiç değişmeden, böylecede doğanın gerçek bir başarısı olarak yaşamışlardır.

SÜRÜNGENLER İÇİN DOĞRU YUVA NASIL OLMALIDIR?
Teraryumlar birbirine benzemez! Evcil hayvan almadan önce ihtiyaçlarını bilmelisiniz ve teraryum bunlara göre kurulmalıdır. Sürüngenler soğukkanlı hayvanlardır ve vücut fonksiyonlarının düzgün çalışması için sıcağa ihtiyaçları vardır. Teraryumlarda bakılan pek çok sürüngen türü dünyanın sıcak bölgelerinden gelmiştir.

KAPLUMBAĞA TERARYUM TÜRLERİ NELERDİR?
Kara kaplumbağaları 18 derecenin üstündeki sıcaklıklarda dışarıda tutulmalıdır!!!! Dışarıdaki yer geniş olmalıdır ve hem güneşli hem gölgeli yerleri olmalıdır. Tek bir yetişkin kara kaplumbağasının en az 2metre karelik bir alana ihtiyacı vardır. Daha fazla sayıda hayvanın uygun yere ihtiyacı olacaktır.
Bu sürüngenlerin kaçmasını önlemek çok önemlidir. Kaplumbağalar şaşırtıcı derecede iyi tırmanıcıdırlar. Yerin altında çok derinliği olmayan bir çitin altını bile kazabilirler. Tehdit unsuru oluşturabilecek hayvanların kaplumbağanızı rahatsız etmemesi için uzakta tutmalısınız. Her zaman teraryumda tatlı su bulundurmalısınız. Kaplumbağaların bir dinlenme yerine de ihtiyaçları vardır.
Su, kaplumbağaların doğabileceği kadar derin olmalıdır. Temel kural; su derinliği kabuğun genişliğiyle aynı olmalıdır.
Türe bağlı olarak sıcaklık; 20 ve 28 derece arasında olmalıdır. Uzman bir satıcıya hayvanlarınızın ideal sıcaklığı sorun. Suyu sıcak tutmak için radyant ısı lambası kullanılabilir. Güçlü kaplumbağalar akvaryum ısıtıcılarına zarar verebilir.
Karada kaplumbağaların güneş banyosu yapması için yeterli alan olmalıdır. Kaplumbağalarınızın enini ve boyunu hesaplamalı ve karadaki yeri buna göre kurmalısınız. Eli açık davranın ve yavruların büyüyeceğini unutmayın!!!!
Hayvanların sudan karaya sorunsuz çıkabilmeleri için eğimli bir toprak set yapın. Keskin köşeli kayalar kullanmayın. Aksi takdirde kaplumbağalar kolaylıkla yaralanabilir!!!!!
Teraryumun su kısmını bataklık kökleri ve bitkileri dekore etmeyin. Bu, özgürce hareket etmelerini engelleyecek ve önlerine çıkan engellerden kurtulmaya çalışırken yaralanmalara yol açabilecektir.
Kaplumbağalar bitki yemeyi de severler. Teraryumların yakınlarında zehirli bitkiler olmamalıdır. Zehirli bitkilerden teraryuma yaprak düşme riski her zaman mevcuttur. Bitki alırken hayvanlar için zehirli olup olmadıklarını satıcıya sorun!!!

KIŞ UYKUSU!!!
Kaplumbağaların ve sürüngenlerin çoğunun kış uykusuna ihtiyacı vardır. Kara kaplumbağaları için nemli turba veya yapraklarla dolu basit bir sandık ya da sağlam bir karton kutu uygundur, bu kutuda hayvanlar sonbahardan ilkbahara kadar dinleneceklerdir. Rahatsız olmamaları için kutuyu sessiz bir yere koyun. Bu hayvanları kemirgen hayvanlardan koruyun, çünkü kış uykusu sırasında tamamen savunmasızdırlar. Kış uykusu için uygun sıcaklık 8 - 10 derece arasındadır.
İlkbaharın başında uykudan kalkan kaplumbağaları ılık suda dikkatlice yıkayın. Bu sırada kaplumbağalar hala uykulu olacaktır ve yıkama suyunun seviyesi çok yiksekse boğulabilirler. Su, kaplumbağaların başlarını rahatlıkla suyun üstünde tutabilecekleri kadar derin olmalıdır. İştahlarını artırmak için banyo suyuna Vitamin damlatın. Kaplumbağalar çünkü yıkanırken su içerler.

BESLENME NE ŞEKİLDE YAPILIR?
Yetişkin kaplumbağaları günde iki kez beslemek daha doğrudur. Ancak haftada bir veya iki gün hiç yemek vermeyiniz!!! Küçük kaplumbağaların gün içinde daha sık beslenmeye ihtiyaçları vardır. Hayvanların bir kaç dakika içinde yiyebileceğinden fazla yemek vermeyiniz!!! Kaplumbağalara gerekli olandan fazla yemek verilirse yağlanma ve sindirim problemleri riski mevcuttur.
Yiyecekler ve içme suyu oda sıcaklığında olmalıdır. Yiyecekler çok soğuk olursa sindirim problemlerine veya bağırsak hastalıklarına bile yol açabilmektedir.

İŞTAHSIZLIK!!!!!!!!!
İştahsızlığın bir kaç nedeni; hayvanların yeni bir ortama taşınması, şok veya bilinmeyen yemeğin verilmesi. İştahsızlığın başka nedenleri kış uykusunun veya hastalığın tedavisinin hemen arkasından oda veya suyun soğuk olmasına bağlıdır. Hayvanlar yeme karşı ilgisiz ve iştahsız olacaktır.

SÜRÜNGENLER GÖRÜNDÜKLERİ GİBİ DAYANIKLIMIDIR?
Kaplumbağalar ve diğer sürüngenler çok dayanıklı, hatta neredeyse zarar verilemezmiş gibi görünür. Ama çok hassas hayvanlardır ve uygunsuz davranış ve tedavi yüzünden acı çekebilirler.

SÜRÜNGEN SATIN ALMADAN ÖNCE DOĞRU BAKIM VE KORUMA GEREKLERİ HAKKINDA BİLGİ EDİNMELİSİNİZ. KÜÇÜK ÇOCUKLARA KAPLUMBAĞALARIN İHTİYAÇLARINA GÖRE BAKILMASI GEREKTİĞİNİ AÇIKLAYINIZ VE BUNU DAİMA AKLINIZDA TUTUN.

SERA SÜRÜNGEN REHBERİNDEN ALINTIDIR!!!!!!

Patile


Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

74 üye şu anda sitede. Ayrıca 1073 kişi de sitede dolaşıyor.

ReklamHayvan Dostu Markalar©2005-2017 Petarkadaş (farscape, 13.0.382)

Petarkadaş Hakkında - Petarkadaş Yöneticileri - Topluluk Kuralları - Yasal Konular - İletişim