şikayet Et
29 Haziran 2008 00:18  
jrixy
jrixy
zoe
15 yaşında
dişi

kaplumbağa göz hastalığı hakkında acil yardım
iki tane kaplumbağam var, akvaryumda besliyorum hiç bir sorunları yoktu elimden yem yiyorlar oburlar, vitaminlerini ihmal etmiyorum, her gün güneşleniyorlar.. fakat şimdi diğerinden büyük olan çok hasta.7 aydır çok sağlıklı yaşıyordu.5 gün önce tek gözünü açamıyordu eskiden de bu sorunu yaşamış olduğum için hemen teramisin alıp sürmeye başladım.öbür gözünü dikkatle inceledim sağlıklı görünüyordu. 3-4 gün teramisin sürdüm hafif açabiliyordu. derken dün bi baktım ikisi birden kapanmış ve açamıyor. 3 tane veterinerle konuştum hepsi farklı şey söyledi, tuzlu su banyosu yaptırdım, gentamisin göz damlası aldım, öbürünün yanından ayırdım. ama gözlerini açamadığı için göz damlası ve krem sürmem işe yaramıyor. elimle yemi yedirmeye çalışıyorum ama görmediği için her zaman yediremiyorum.. veterinerler küçük olduğu için iğne vs. gibi bir şey yapamayacaklarını söylüyorlar..şimdi ben çaresiz ölmesini mi bekleyeceğim?

Patile

Gelen Cevaplar
01 Temmuz 2008 21:06
jrixy
jrixy
zoe
15 yaşında
dişi

bir sürü ilaç aldım ama gözleri hala iltihaplı pek bir sonuç elde edemedim.yarısına kadar açıyor bazen o sırada da gözüne veterinerin aldırdığı damladan damlatıyorum.ama göz bebeği bile zor görünüyor, gözünün üstünde bir tabaka var.pek umudum kalmadı ama en azından iştahı kapalı değil.çünkü bu tarz durumlarda hayvanların iştahı da kesiliyor genelde. genelde uyuyor ama bazen yem bulabilmek için dolanıyor o sırada hemen ağzının önüne yem koyuyorum.

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

01 Temmuz 2008 21:22
pinar1112
pinar11...
melek
10 yaşında
erkek

Göz kapanmasının farklı nedenleri oluyor jrixy, miniğin iştahı yerinde olduğuna göre en korktuğumuz akciğer enfeksiyonu gibi bir durum yok gibi görünüyor.

Mikrop kapmış olabilir, A vitamini eskikliği olabilir. Sera Reptilin gibi iyi bir kaplumbağa vitamini ile destek yapın. Yemine birkaç damla emdirerek (suyuna değil) haftada 2 kez verebilirsiniz hastalık süresince.

Mikrop kapmış olma ihtimaline karşı terramycin göz merhemi yada gengavut damla işinize yarar, ancak sürdükten sonra mutlaka yarım saat-1 saat kuru sıcak bir yerde bekletmelisiniz. Çok azıcık gözünün üstüne sürüp bekletin. Sanırım bu durumda gözleri tamamen kapanmış olduğu için merhem damladan daha kullanışlı olacaktır.

Suyu her zaman çok çok temiz olmalı, filtre ve ısıtıcınız var akvaryumda dimi? Suyu sık sık tazeleyin, akvaryumu çok temiz tutun. Havalar güzel, güneşlendirmek de bünyesini güçlendirecektir. Yalnız arada akvaryum yada pencere camı olmadan ve mutlaka gölgelik bir alan da sağlayarak güneşlendirmelisiniz. Genişçe bir leğene biraz su ve çıkabileceği bir kaya koyarak, leğenin yarısını gazete gibi birşeyle gölgelik yaparak balkona güneşe çıkarabilirsiniz mesela. Çok sıcakta değil, ama esintide de değil; sabah yada akşamüstü saatleri ideal mesela.

Sıkı bir bakımla yavrunun kurtulacağına inanıyorum, bu göz kapanması en çok korktuğumuz ciğerlerden kaynaklı enfeksiyondan değil gibi görünüyor. Sorun büyük ihtimal dışta, yani gözlerin mikrop kapmış olmasında. Filtrasyon sisteminizi mutlaka gözden geçirin ve şu an hijyene her zamankinden çok daha fazla özen gösterin. Acil şifalar dilerim..

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

01 Temmuz 2008 21:42
jrixy
jrixy
zoe
15 yaşında
dişi

ilk mesajımda yazmıştım her gün güneşleniyorlar ama hasta olduğundan beri kendi kayasına çıkmıyor genelde uyuyor.teramisin ve damlalar işe yaramadı.neyse çok dikkat ediyorum ama bakalım..teşekkür ederim tavsiyeleriniz için.

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

12 Ağustos 2008 10:03

Su kaplumbağalarında sıklıkla görülen sistemik bir enfeksiyonun belirtisi olan göz kapaklarının beyazlaşması ve şişmesi temel olarak hijyen eksikliğinden ve suyun çok sık değiştirilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu hastalığa engel olmak için kaplumbağanızın bakım koşullarının uygun olması ve tüm ihtiyaçlarını doğru olarak karşılaması gerekmektedir. Tedavi şansı bireysel olarak değiştiği için bu gibi bir durumla karşılaştığınızda veteriner hekiminize danışmanız gerektiğini unutmayınız.
Ben böyle birşey buldum. Belki bundan faydalanabilirsin.

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

01 Nisan 2009 19:05
rabby
rabby
gaffur
10 yaşında
erkek

Kaplumbağam henüz 2 aylık.İki gözünüde açamıyor.Göz damlası kullanıyorum oda bir işe yaramıyor.Göremediği için yemek yiyemiyor elimle yedirmeye çalışıyorum ama ne yazıkki öylede yemiyor.Ne yapmalıyım?Lütfen yardım edin!

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

10 Nisan 2009 16:32
guinea
guinea
tarçın
17 yaşında
dişi

Paludaryum , ısıtıcı , ısınma lambası ve kuru alan almalısınız.Aksi takdirde kısa zamanda ölebilir.

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

09 Temmuz 2009 20:16
caglaant
caglaan...
hera
9 yaşında
dişi

aynı durum bizdede vardı ama öldü:( 2. kaplumbağamında gözleri kapandı odamı ölücek bende damla damlatıyorum ama olmuyo

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

28 Temmuz 2009 22:01
guinea
guinea
tarçın
17 yaşında
dişi

Gözün kapanmasının nedeni sadece kirlilik değildir.Akciğer enfeksiyonu dolayısıyla da kaplumbağaların gözü kapanabilir.Bu durumda paludaryumunuzdaki ısıtıcının sıcaklığını 28 dereceden 31-32 dereceye çıkarmalısınız.Deep , Sera veya Biyotortvit vitaminlerinden birini alarak mamasına damlatmalısınız.Bunun yanında kuru alanın ısıtıcı lambası aracılığıyla 30-32 dereceden düşük olmamasına dikkat edin.Yani akciğer enfeksiyonunda ısıtıcı , ısınma lambası ve vitamin takviyesi gerekmektedir.Bunun yanında Sera P , Tetra sürüngen yemi gibi kaliteli mamalarla besleyerek bünyesini güçlendirebilirsiniz.

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   


Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

6 üye şu anda sitede. Ayrıca 433 kişi de sitede dolaşıyor.

ReklamHayvan Dostu Markalar©2005-2017 Petarkadaş (farscape, 23.0.179)

Petarkadaş Hakkında - Petarkadaş Yöneticileri - Topluluk Kuralları - Yasal Konular - İletişim