12 Ağustos 2010 11:12   şikayet Et
cakil

Hayvanlara Karşı İşlenen Suçlar Türk Ceza Kanunu'na Girsin Eylemlerine Destek Olalım
Ülkemizde ihlal edilen hayvan hakları ihlali için yeni bir eylem planlanmaktadır.

Tiyatro Sanatçısı Tuna Arman (Tuna Arman'ın Petarkadaş'taki sayfası: www.petarkadas.com/tunaarman) tarafından “hayvana yönelik şiddete ve bir insanlık suçu olan tecavüze” dikkat çekmek üzere hiçbir siyasi parti, görüş ve dernek ile ilgisi bulunmayan, önce insanlık sonra hayvan yararına yapılacak oturma eyleminde, bir ilk gerçekleşecek ve çok çeşitli konularda hizmet veren sivil toplum kuruluşları, sanatçılar ve bireysel eylemcilerin katılacağı eylem bu kez bir sivil inisiyatifin dikkatini çekmek üzere düzenlenecektir.

"Dostlarımız İçin" isimli www.dostlarimizicin.com web sitesinde de gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Oradan yapılacak etkinlikler hakkında bilgi alabilirsiniz. Tüm Petarkadaş ailesini destek vermeye çağırıyoruz... Petarkadaş olarak %100 destekliyoruz.

Hayvana karşı işlenen her türlü şiddet içerikli eylem ve tecavüzün, uygun ortamda, ilk fırsatta insana yöneleceği, bilimsel olarak kabul görmüştür. Şiddet tektir ve kişi, şiddet eğilimini, gücünün yettiğine yöneltir.

Ana teması 2004 senesinde yürürlüğe giren 5199 sayılı “Hayvanları Koruma kanunu“ nun kabahatler kanunundan çıkarılarak TCK kapsamına girmesi olan eylemde Adalet Bakanlığı’na sunulacak ıslak imzalar toplanacaktır. Toplanan imzalar 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü Adalet Bakanlığına ve Başbakan’a elden teslim edilecektir.

Her ne kadar hayvan refahı için düzenlenmiş bir kanun da olsa esasında bu kanunun harfiyen uygulanması, tüm toplumuan refah ve güvenliği için hem çok önemli hem de çok gereklidir.

Hayvana karşı işlenen her türlü şiddet içerikli eylem ve tecavüzün, uygun ortamda, ilk fırsatta insana yöneleceği, bilimsel olarak kabul görmüştür. 15 Ağustos 2010 tarihinde başlayacak ve 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü’ne dek sürecek olan sessiz protesto pek çok şehirde eş zamanlı olarak başlayacaktır.

Ülkemizdeki çocuk ve hayvan tecavüzünün, üzerleri, uzun yıllardır, farklı nedenlerle örtülmekte, bu nedenle de, işlenen bu suçlar, korkunç rakamlara ulaşmıştır. Biri, cinsel ihtiyaç adı altında kanıksatılmaya çalışılmakta diğerinde ise aile içi durumun saklanması gerekliliği inancı ile hasır altı edilmektedir. Bunun neticesinde de, adliyeye ve medyaya yansıyan suçlar, akıl almaz bir boyuta taşınmıştır.

Hayvanlara karşı uygulanan istenmeyen cinsel tavırlar, kadınlara, erkeklere ve çocuklara uygulanan cinsel saldırı olarak görülmelidir.

Unutulmaması gereken nokta hayvanların oy hakkı yoktur ancak, hayvan severlerin oy hakkı hiç de azımsanmayacak kadardır.

Yukarıda belirtilen nedenlerle, hayvana karşı işlenen zulmü, hayvana yapılan tecavüzü engelleme yolunda adım atmak üzere, toplumsal bilincin yaratılmasına yardımcı olmak ve uzun vadede toplumsal huzur ve güvenin de sağlanması için yasal düzenlemelerin yapılması gereğini herkese gösterebilmek için planlanan eyleme desteğinizi bekliyoruz.

Unutmayın ki yaşanılası bir dünya için tüm canlıların yaşam önünde eşit haklara sahip olması esastır.

Bilgi için :
[email protected]----------------------------------------------
Petarkadaş Yöneticisi
www.petarkadas.com/hakkinda sayfasında kurallar ve yöneticiler hakkında bilgi bulabilirsiniz.
----------------------------------------------

24 Ağustos 2012 15:10 tarihinde düzenlenmiş. |

Gelen Cevaplar

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

Şu anda gezen üye yok, üye olun! Ama 1 kişi sitede giriş yapmadan dolaşıyor.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar