23 Mayıs 2017 10:30   şikayet Et
arifmeydan

Pet-shop’larda kedi köpek satışı yasaklanıyor, lütfen sizlerde görüşlerinizi belirtin.
TBMM Çevre Alt Komisyonu, Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik yapan tasarı ve teklif üzerindeki çalışmasını tamamlayarak yeni metin oluşturdu.

* Ticari amaç güdülmeden özellikle ev ve bahçesi içerisinde bakılan ev hayvanları, sahiplerinin borçlarından dolayı haciz edilemeyecek.
* Sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlar, mahalli idareler ile belediyelerin kuracağı hayvan bakımevlerinde kısırlaştırılacak, aşılanacak ve rehabilite edilecek. Bu hayvanlar mikroçip ile kaydedildikten sonra sahiplendirilecek.
* Pet-shop’larda yalnızca akvaryum balıkları ve kuş türleri satılabilecek.
* Orman ve Su İşleri Bakanlığı, mahalli idareler ve tüzel kişiliklere hayvanat bahçesi kurma izni verebilecek.
* Hayvanların ticari amaçlı film ve Reklam çekimi için kullanılması izne tabi olacak.
* Hayvanların kullanıldığı kara ve su sirkleri ile yunus parklarının kurulması, işletilmesi, gösteri yapılması yasaklanacak. Su sirkleri ile yunus parklarının kapatılması için 2 yıl, pet-shop’larda ev hayvanı satışının yasaklanması için 1 yıl süre tanınacak.
* Hayvanlara işkence, cinsel ilişkide bulunmak ağır suç sayılacak ve 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.
* Hayvan dövüştürenlere 6 aydan 2 yıla kadar ceza verilebilecek.

----------------------------------------------
Petarkadaş Yöneticisi
www.petarkadas.com/hakkinda#yoneticiler sayfasında kurallar ve yönetici yetkilerim hakkında bilgi bulabilirsiniz.
----------------------------------------------

(4 kişi bunu patiledi.)

Gelen Cevaplar
23 Mayıs 2017 10:51
nuvanda86

Kısıtlama yapılmadan geçerse bir çok şey değişecekmiş gibi görünüyor.  Umalım ki yerel yönetimler sahip çıksın yönetmelik esaslarına.

23 Mayıs 2017 10:54 tarihinde düzenlenmiş. | (2 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

23 Mayıs 2017 20:09
smoon

Umarım hapis cezası kararlarında bir değişiklik olmaz. Petshoplardaki hayvan satışının yasaklanması maddesi galiba biraz üstü kapalı ifade edilmiş çünkü satış yapılabilecek fakat hayvanların doğrudan sergilenmesi yasaklanacak diye anladım ben bu maddeyi. Bunun yerine hayvanlar kataloglardan seçilecekmiş. Eğer öyleyse bu madde merdiven altı üreticilerinin zulmüne engel olacakmış gibi gelmedi bana.

Pozitif yönde böylesi adımlar atılmışken bizlere de sorumluluk düştüğüne inanıyorum. Kedi/köpek satışı yapıldığına şahit olduğumuz işletmeleri ve hayvanlara eziyet ettiğine tanık olduğumuz kişileri üşenmeden/korkmadan ilgili yerlere şikayet edelim ki bu kararlar anlam kazansın.

(3 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

24 Mayıs 2017 09:44
arifmeydan

Sana katılıyorum gördüğüm kadarıyla konuya ilgi az, hep beraber hareketlendirelim bu konuyu.


----------------------------------------------
Petarkadaş Yöneticisi
www.petarkadas.com/hakkinda#yoneticiler sayfasında kurallar ve yönetici yetkilerim hakkında bilgi bulabilirsiniz.
----------------------------------------------

Alıntı Yaparak Cevapla   

24 Mayıs 2017 11:03
marchqueen95

Umarım yukarıda yer alan maddeler yürürlüğe girer ve hayvanların hakları ile ilgili daha iyi bir ülkede yaşarız.

(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

24 Mayıs 2017 12:05
nuvanda86

Tam metin daha geniş aslında burada öz verilmiş. Uygulamada olan ama kanun da yazmayan düzenlemeler de var mesela sitelerde yönetim kararlarının uygulanması. Mahkemece hayvanın rahatsız ettiği kanıtlanmadıkça site yönetim planlarının bir hükmü kalmıyor. Kısırlaştırılıp sahiplendirilemeyen hayvanlar besleme noktalarına bırakılır diye bir ibare var. Bu besleme noktalarının oluşturulması için yerel yönetimlere büyük iş düşüyor. Diğer önemli husus da tamam merdiven altı üretimi engellemez belki petshop satışları ama her satılan kişiye microchip ile kayıt edilirse (uygulamada bahsediyor) sokağa atan tespit edilip cezalandırılacak. Bu da 2 aylık köpek bakıp atma işini birazcık azaltır.

24 Mayıs 2017 12:07 tarihinde düzenlenmiş. | (3 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

24 Mayıs 2017 12:22
panpo

bu ülkede hangi yasa ne derece uygulanıyor ki bunlar uygulansın 

bu tarz yasaların çıkması tabii ki çok güzel ancak uygulama olmadıktan sonra anlamsız insana verilmeyen değerin hayvana verileceğini düşünmek alice harikalar diyarından öteye geçmez

(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

05 Haziran 2017 13:07
skraydin

Orman ve su işlerinin yeniden düzenleyerek uygulamaya koymaya çalıştığı ve halka petshoplar da hayvan satışı yasaklanacak hayvanlara kötü davranışlar suç olarak nitelendirilecek gibi herkesi sevince bogacak maddelerle gözler boyanmaya çalışılıyor. tasarıda öyle maddeler var kı bu maddelerle tüm şehirlerdeki sokak hayvanları toplanacak ve şehirler sokak patilerinden temizlenecek... tasarı içine sıkıştırılmış 4-5 madde var ki bunlardan biri deneylerin özgür bırakılması barınakardaki hayvanların deney hayvanı olarak kullanılabilmesi vb. canlı hayatıyla hçbir şekilde bağdaşmayacak vicdanla bağdaşmayacak maddelerdir.Ltfen BKZ haykonfed kanun karşılaştırmaları ( sayfalarında bulabilirsiniz) , Orman ve su işler bakanlığı kanun tasarısı sayfası(2 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

18 Haziran 2017 15:50
neroko

Bunların hepsi göz boyama. Camii, okul gibi kamu yerlerinin yakınındaki köpekler / kediler barındırılmayacak. Camii yapmadıkları yer mi kaldı?????? Hepsini ya barınağa tıkacaklar , ya da ormana atacaklar.

Türk insanı yine satış yapacak yer bulur. Petshop yok demiş. Bahçesinde bırakın goldenı, dogo & pitbull üretip satan ezikler var varoşlarda.
Bir kaç barınak dışında hangisinden düzgün sahiplendirilme yapılıyor? Yedikule, Ataşehir ve Kadıköy. Gerisini çöpe atın. Goldenlar geçici yuva veya pansiyonda bile aylardır bekliyor. 2 yıl yuva bekleyen labradorlar var.Bizde insanlar barınağa düşmüş cins köpek istemez iken, kırma veya sokak köpekleri tabii ki sahiplendirilmeyecek barınaktan hepsi ya katledilip ya da ormana ölüme terkedilecek. 
Barınaklar chipleyecek miş. Takibini mi yapacak ? Maalesef bir köpek geldiğinde barınaklarda chip var mı diye bile bakılmıyor. Vücudunda 3 ayrı chip olan köpek var !!! Zamanında sahiplendirilmesi yapan aileye taktırmış. Sonra bir barınak takmış. Kontrol etmeyen başka bir barınak bir tane daha takmış. Yılların çözülmeyen problemi maalesef yurtdışı gibi ötenaziye doğru gidiyor. 

Alıntı Yaparak Cevapla   

09 Mart 2018 21:11
zafin

Kedi ve köpek  satışı ilkeldir.

(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

21 Mart 2018 15:14
skraydin

Yeni kanunla AYRICA....

1-Evlerinde birden fazla kedi ve köpek sahibi olanlar ya da bakanlar mahalli idarelere tüm hayvanları çipletip bildirecekler. gelecek zaman dilimlerinde de bildirilen bu patilerin olduğu evlerin kaç pati bulundurabileceklerine dair çıkarılacak genelgelerde insanlara sizin eviniz şu kadar hayvana müsait denerek geri kalan alınıp barınaklara konacak

2-Dahil olduğum haykonfed vb bir sürü gurupla gerek Meclise Gerek orman su işleri yöneticierine gerek Cumhur başkanına yazdığımız Bimerden de gönderdiğimiz bir sürü yazının umursanmadığı dikkate alınarak şunu söyleyebilirim ki. Sadece kısırlaştırın lütfen diye ısrar ettiğimiz konuda belediyelerden kısırlaştırmak ciddi masraflı o işe biz giremeyiz yanıtı aldık. Dolayısıyla evlerden toplanan sokaklardan toplanan ve barınaklara konan zavallı canların a)-kısırlaştırılacağını b) hele hele çip takılacağnı düşünüyorsanız epey saf insanlasınız derim. HEPSİ ÖLDÜRÜLECyaşasın köpek satışı yasaklanıyor, yaşasın bilmem ne de geliyormuş diye sevinçte çıldıran beyinler satır aralarını da okusalar keşke... ÖLÜM GELİYOR SOKAK HAYVANLARINA ..ÖLÜM !!!!


(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

22 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar