22 Ekim 2013 16:36   şikayet Et
dogz

Trafik kazasında zarar gören hayvanın tedavisini sigorta karşılıyor mu?
Arkadaşlar merhaba,

İnternette bir çok sosyal paylaşım sitesinde Trafik kazaların da arabayla çarpılan hayvanları veterinere götürürseniz sigorta vb şeyler veteriner masraflarını karşılıyor diye yazılar okuyorum.Bir kaç kişide bana bununla ilgili sorular sordu fakat bilgim olmadığından cevaplayamadım. Aramızda özellikle sigortacı arkadaşlar varsa yada bilgisi olan kişiler varsa elinde yazı,belge olanlar konu hakkında bilgi verirlerse çok sevinirim,Şimdiden teşekkür ederim..----------------------------------------------
Petarkadaş Yöneticisi
www.petarkadas.com/hakkinda#yoneticiler sayfasında kurallar ve yönetici yetkilerim hakkında bilgi bulabilirsiniz.
----------------------------------------------

28 Ekim 2013 10:58 tarihinde düzenlenmiş. |

Gelen Cevaplar
22 Ekim 2013 17:46
dogz

Kulaktan dolma bilgiler ortalıkta dolaşıyor ama net bir bilgi göremedim hiç bir yerde..en azından veterinere gösterebileceğimiz bir belge olsa bu tür durumlar da işe yarar diye düşünüyorum. Sigortacı arkadaşlar varsa bizi daha iyi bilgi verirler.


----------------------------------------------
Petarkadaş Yöneticisi
www.petarkadas.com/hakkinda#yoneticiler sayfasında kurallar ve yönetici yetkilerim hakkında bilgi bulabilirsiniz.
----------------------------------------------

Alıntı Yaparak Cevapla   

27 Ekim 2013 16:56
polarbearb

Bugün, böyle bir paylaşım gördüm. Ödeme yapılıyor, ama biraz uğraşmak gerekiyor. Tedavi masrafını, çarpan kişi veya gönüllü birisi veteriner kliniğine yapıyor. Sigorta, tedavi ücretini ödeyen kişiye geri ödeme yapıyor. Sigorta şirketi doğrudan veterinere her hangi bir ödemede bulunmuyor.


ARAÇ ÇARPMASI SONUCU YARALANAN HAYVANIN TEDAVİ ETTİRİLMESİ VE MASRAFLARININ ÇARPAN ARACIN TRAFİK SİGORTASI ŞİRKETİNDEN TAHSİLİ (BİZİM TECRÜBE EDİNDİĞİMİZ VE UYGULADIĞIMIZ PROSEDÜRDÜR VE BU ŞEKİLDE TAHSİLİ YAPILMIŞTIR): LÜTFEN DİKKATLİCE OKUYUNUZ VE PAYLAŞINIZ:

ÖRNEK OLAY 1 : Herhangi bir sokak köpeğine çarptınız ya da başka bir araç sahibi çarptı ve çarpan şahıs iyi niyetli ve hayvanı tedavi ettirmek istiyor: Öncelikli olarak olay yerinden aracın plakasının görüneceği şekilde fotoğraflar alınır yaralı hayvanın fotoğrafları alınır ve hayvan derhal kliniğe götürülür. Bu arada araçlarımızda bulunması zorunlu olan Kaza Tespit Tutanağı çarpan şahıs ve varsa görgü şahidi tarafından doldurulup imzalanır. Hayvan klinikte tedavisi sürerken, hayvanın getirilmesini takiben iki gün içerisinde veteriner raporu, masraf faturası, hayvana ait rontgen filmlerini içeren CD'si ile birlikte, kaza tespit tutanağı, olay yeri fotoğraflarını içeren CD ve aşağıda örneğini sunduğumuz dilekçe ile birlikte ilgili sigorta şirketinin şehrinizde bulunan bölge müdürlüğünün hasar tespit bölümüne gönderilir, bir gün sonra kargonun ulaşıp ulaşmadığı takip edilir sigorta şirketiyle irtibata geçilip, Hasar Dosya Numarası alınır. Sigorta şirketi ya bir ay içerisinde ödeme yapmayı kabul eder ve bunu klinik borcunu ödeyen (çarpan kişiye) kişiye öder, ya da ödeme yapmayı yazılı olarak reddeder. Ödeme yapılmasının reddi durumunda bu yazıyla birlikte hasar dosyanızın da numarasıyla beraber Sigorta Tahkim Kurulu'na itiraz edebilirsiniz, ki genellikle Sigorta Tahkim Kurulu ödenmesi yönünde karar vermektedir. Fakat unutmayınız ki sigorta şirketinin ödemeyi kliniğe yapması kesinlikle söz konusu değildir.
ÖRNEK OLAY 2: Herhangi bir sokak kedisine bir araç çarptı ve kaçtı, siz ise görgü şahidisiniz. Bu durumda aracın plaka numarasını, olay yerinin adresiyle birlikte varsa başka görgü şahitlerini de ekleyerek bir tutanak tutup, aracın kediye çarpıp kaçtığını yazıp, görgü şahitlerine ad-soyad ve telefon numarası ve mümkünse TC kimlik Numaralarını da ekleyerek imzalatabilirsiniz. Bu arada kediyi siz kendiniz görgü şahidi olarak bu kediyi tedavi ettirmek istiyorsanız, kediyi alırsınız bir kliniğe götürürsünüz ve ardından olay yerine ait fotoğraflar, yaralı hayvanın rontgen CD'leri ve klinikte çekilmiş fotoğrafları, Veteriner Raporu ve sizin adınıza kesilmiş faturası ile birlikte bir de kendi adınıza hayvanı sahiplendiğine dair sağlık karnesi de çıkartıp bunu da ekleterek, tanıdığınız bir sigorta acentesine başvurarak çarpan şahsın plakasından aracın sigortalı olduğu Trafik Sigortası şirketini öğrenebilirsiniz. Bunun ardından aşağıda örneği verilen dilekçeyi aracın sigortalı olduğu şirketin ikamet ettiğiniz ile ait bölge müdürlüğünün Hasar Tespit bölümüne kargo ile yollayıp, takibine de yapıp kargo ulaşır ulaşmaz bir Hasar Dosyası Numarası da alabilirsiniz. Sigorta Şirketi yaklaşık olarak 1 ay içerisinde ya ödemeyi size yapar ya da ödeme yapmayı yazılı olarak reddeder. Ödeme yapılmasının reddi durumunda bu yazıyla birlikte hasar dosyanızın da numarasıyla beraber Sigorta Tahkim Kurulu'na itiraz edebilirsiniz, ki genellikle Sigorta Tahkim Kurulu ödenmesi yönünde karar vermektedir. Fakat unutmayınız ki sigorta şirketinin ödemeyi kliniğe yapması kesinlikle söz konusu değildir. Bu nedenle ya tanıdığınız devamlı çalıştığınız bir klinikle çalışabilirsiniz, ya da yaralı hayvanı olay yerine en yakın kliniğe götürdüyseniz de kendiniz ödemeyi yapıp, ödeme makbuzunuzu da hasar dosyanıza ekleyebilirsiniz. Kolay Gelsin. Bu konuyla ilgili başka sorularınız için bana özelden yazabilirsiniz. 
Ayrıca hayvana çarpıp kaçan araç sürücüsü hakkında en yakın polis karakoluna ya da Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Kabahatler Bürosu'na çarpan şahıs hakkında şikayetçi olabilir ve oturduğunuz ilin bağlı bulunduğu Orman Su İşleri Bölge Müdürlüğü'ne de şikayette bulunabilir, 5199 sayılı Hayvan Koruma Kanunu'nun 21.maddesi gereğince ve aynı kanunun 28.maddesine göre İdari Para Cezası kesilmesi için talepte bulunabilirsiniz. Çünkü 5199 Sayılı Hayvan Koruma Kanunu'nun 21.maddesine göre "MADDE 21. - Bir hayvana çarpan ve ona zarar veren sürücü, onu en yakın veteriner 
hekim ya da tedavi ünitesine götürmek veya götürülmesini sağlamak zorundadır" 

Saygılarımla 
Av.Meral TURGUT (DURLU)
SEDODER Başkan Yardımcısı

SİGORTA ŞİRKETİNE GÖNDERİLECEK DİLEKÇE ÖRNEĞİ:

SAYIN : ÖRNEK SİGORTA A.Ş. 
İÇ ANADOLU BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
HASAR TESPİT BÖLÜMÜNE
Örnek Sok.Örnek Cad.No:1-1 Çankaya Ankara

KONU: 11.11.2011 tarihinde kaza sonucu çarpmış olduğu ya da çarpıp kaçan 06ÖÖ06 Plakalı aracın çarpmış olduğu ekte bilgileri bulunan sokak köpeğinin tedavi masraflarının sigorta şirketinizden tahsili talebidir.

Sayın Hasar Tespit Bölümü Yetkilisi;

11.11.2011 tarihinde trafikte seyir halinde iken ekte bilgi ve belgeleri sunulan sokak köpeğine 06ÖÖ06 Plakalı aracım ile çarptım. (Çarpan Şahıs kaçmışsa: 11.11.2011 tarihinde 06ÖÖ06 Plakalı şahıs bir sokak köpeğine çarpıp kaçmıştır, yaptığımız araştırma sonucu bu aracın şirketiniz tarafından sigortalı olduğu öğrenilmiştir.) Kazaya uğrayan hayvan Örnek Veteriner Kliniği'nde tedavi ettirilmiştir/tedavisi devam etmektedir. Yaralı hayvanın tedavi masrafları 800TL olup tarafımca ödenmiştir. Buna ilişkin klinik faturası da ektedir. Lütfen bu tutarı en kısa sürede Örnek Bank nezdinde bulunan TR 000000000İBAN Numaralı banka hesabıma ödeyiniz. Ödeme yapılmasının reddi durumunda Sigorta Tahkim Kurulu'na itirazda bulunacağımı tarafınıza bildiririm.

Saygılarımla

FATOŞ ÖRNEK

İMZA
T.C.Kimlik No:
Tel:
Cep Tel:
Adres:
Banka Bilgileri:

Dilekçe eki: Kaza Tespit Tutanağı, Klinik Raporu ve Faturası, Yaralı Hayvanın rontgen CD'si, Hayvanın klinikte ve olay yerinde çekilmiş fotoğraflar, ödeme yapıldıysa ödeme makbuzu, olay yeri fotoğraflarıdır.

(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

28 Ekim 2013 10:49
dogz

Paylaşım için teşekkür ederim polarbear


----------------------------------------------
Petarkadaş Yöneticisi
www.petarkadas.com/hakkinda#yoneticiler sayfasında kurallar ve yönetici yetkilerim hakkında bilgi bulabilirsiniz.
----------------------------------------------

(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

13 Haziran 2014 14:55
omronr

evet trafık sıgortası yapmıs oldugum kaza sonrası yaralanan kopegın veterıner masraflarını karsıladı /aksıgorta ,doktor raporu,ft (orjınalını ıstedıler) ,trafık kaza tespıt tutanagı,fotograflar, muracat dılekcesı,kısacası sıradan bır trafık kazasında yapılması gerekenlerı yapıp sıgortaya muracat ettıgınızde odeme yapılıyor

olay tarıhı-25/04/2014

(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

24 Temmuz 2015 16:49
selmakartal

Orijinalden alıntı: dogz

Paylaşım için teşekkür ederim polarbear

Alıntı Yaparak Cevapla   

09 Kasım 2016 10:12
71231

  Kaçan aracın tarfik sigorta poliçesinin hangi firmaya ait olduğunu bilemiyoruz.Bütün sigorta şirketlerine mi göndereceğiz dilekçemizi?

Alıntı Yaparak Cevapla   

09 Kasım 2016 10:14
71231

Pardon açıklamanızı tam okumamışım özür dilerim.

Alıntı Yaparak Cevapla   

07 Kasım 2018 18:04
minnakkus

Dikkat etmek lazım. 

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

22 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar