16 Mayıs 2020 17:20   şikayet Et
trebuchet

Giriş katta oturuyorum, camıma sürekli vuran kişilere hukuki yaptırım uygulayabilir miyim?
Öncelikle herkese merhaba demek istiyorum. Ankara'da üniversite öğrencisiyim. Ev arkadaşımla beraber 2 yıl önce barınaktan bir köpek sahiplendik. Bir süredir de okula yakın bi sitenin giriş katında oturmaya başladık. Dairelerin camları zemine kadar indiği için köpeğimin yatağını dışarıyı izlesin diye camın önüne koymuştum. Sitenin çocukları bunu fark ettiği için geçerken köpeğimi sürekli havlatmaya çalışıyorlar. Artık hem ben hem de komşular havlamadan rahatsız olduğu için yatağını camın önünden çektim ancak bu sefer de çocuklar zıvanadan çıkıp camlara vurmaya/tıklatmaya başladılar. Bu çocukların ailesiyle de konuştuk fakat görünüşe göre beni genç olduğum için pek sallamadılar çünkü 2 haftadır bu olay böyle devam ediyor.  Hatta aileleriyle yürüyüşe çıktılarında bile cama vurdular geçen gün (özür bile dilemediler). Sitede güvenlik kameraları var, yani çocukların cama vurduğu anın görüntü kayıtlarına ulaşabilirim. Sizlere sorum bu konuda herhangi bir yasal yaptırım uygulayabilir miyim?  Ev arkadaşım da ben de bu durumdan çok bunaldık ve diğer çözüm yolları sonuç vermediği için bu kapıya başvurmak istiyoruz.

Gelen Cevaplar
16 Mayıs 2020 18:07
imipenem

Kişilerin huzur ve sükununu bozma suçu, TCK md. 123’te ‘Hürriyete Karşı Suçlar’ başlığı altında düzenlenmiştir. Bu suçta, fail kasten mağduru rahatsız etmekte, mağdurun huzurlu bir özel ve sosyal hayat yaşamasına müdahale etmektedir. Hukuken bağlı seçimlik hareketli bir suç olarak tarif edilen bu suç ile korunan hukuki değerler, mağdurun iç huzuru, karar verme ve hareket özgürlüğüdür.


ancak bundan önce köpeğinizin havlamasını da kontrol altına almalısınız. çocukların aile terbiyesi de önemli tabi. köpek koruyucu amaçla havlar, muhtemelen mahkemede bir şey çıkmayabilir. ancak köpeğiniz havlamadığı halde olay devam ediyorsa şikayet etme hakkınız var.

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

Şu anda gezen üye yok, üye olun!

Reklam

Hayvan Dostu Markalar