03 Mart 2018 10:37   şikayet Et
derinlerdebi...

Hastalıklı doberman yavrusu satıldı - von dadashov

Selam arkadaşlar.Konuyu cok uzatmadan. 1 yıl kadar önce 2 arkadaşımla beraber dobermann almak amacıyla samsunda ki bu sözde üretici ile temasa geçtik. Köpeklerinin birsürü şampiyonlukları olduğunu ve en iyileri olduğunu bize uzun uzun anlattı. İnandık anlaştık ve yüksek bir fiyat vererek yavrularımızı aldık. Ilk başlarda her şey güzeldi fakat daha sonra hastalıklar ortaya çıkmaya başladı.

 

2 köpeğinde derisi dökülmeye, bembeyaz yaralar boyun ve kafa etrafını sarmaya başladı.  Bu sözde üretici ile kontak kurduğumuzda suçu bize atarak, başka kopeklerle oynatırsanız onlardan geçer diyerek başından savdı.

 

Defalarca veterinere gittik, alınan deri kazıntılarında kopeklerimizde DEMODEX isimli inatçı uyuz hastalığının olduğunu öğrendik.  6 ay boyunca tedavi için dünyanın parasını harcadık ve geçiremedik!

 

Üretici denen şahsiyet hala suçu bize atarak kesinlike sorumluluk almadı. Daha sonra öğrendik ki bu adamın üretimlerinin %90 inda demodex hastalığı genetik olarak mevcut. Damızlıklarıda hasta olduğu için bu hastalıktan kurtuluşun olmadığını bize veterinerimiz söyledi.

Arkadaşımla yaşadığımız hayal kırıklığını anlatamam.. Olayı kurcaladıkça bu adamın verdiği secere yani soy kütüğü belgelerinin geçersiz oldugunuda öğrendik. Secereli diye tonla para verdiğimiz dobermann yavrularının aslında seceresiz olduğu gerçeği bize cok buyuk hayal kırıklığına uğrattı.

 

Konuyu araştırdıkça bu adamın söylediği yalanlar tek tek karşımıza çıktı, şampiyon dediği kopeklerinin hic birinin şampiyonluğu olmadığı, facebook sayfasına koyduğu kopekler dışında seceresiz dişilerden yavru alarak secereli kisvesi altında insanlara sattığı, 6 ayda bir fabrika gibi bu hayvanları doğurtarak zarar verdiğini araştırdık ve öğrendik.

 

Uretici ile kontak kurmaya devam ettik ve kopekleri iade ederek paramızı istedik, kesinlikle yanaşmadı. Kendi kopeklerinin sağlıklı olduğunu, bu hastalığın dobermann ırk derneği başkanı şeref şeref ten aldığı damızlıklardan geldiğini bu yüzden şeref bey ile kavga ettiğini söyledi.

 

Dobermann Irk Derneği Şeref Bey e ulaşıp konuyu sorduğumuzda kesinlike böyle bir durum olmadığını, bu üreticinin dernek ve federasyondan kovulduğunu ve verdiği secerenin hic bir geçerliliği olmadığını belirtti. Hatta von dadashov 'un dünya kopek federasyonu FCI tarafından bile uzaklaştırıldıgını ve omur boyu men cezası aldıgını belirtti. Ayrıca kendi üretimlerinde demodex sorunu olmadığını söyledi.

 

Ayrıca başka bir arkadaş ile tanıştık ve onunda secere mağduru olduğunu öğrendik. Von dadashovdan kahverengi anne altından  satın aldığı yavrunun seceresinde annesinin siyah gozuktugunu söyledi. Yazık. Daha araştırsak neler çıkacak merak ediyorum.

 

Von dadashov üretimi olan yavruları ve kendindeki hastalıklı damızlıkların resmini koyuyorum, bu kopeklerden hala para için yavru alınmakta ve satılmaktadır.

 

Resimlerin hepsi gerçektir, ve bu adamın üretimi ya da damızlıgıdır. eger itirazı olursa seve seve veterinerde  mikrochiplerini okutarak ve secerelerini göstererek video çekebilirim. Kendisinin kurduğu whatsup grubundan edindiğim arkadaşlardan da bir çok yavrunun demodexli resimleri mevcut. Bizim ağzımız yandı sizin yanmasın, bu adamdan uzak durun. 


Şimdi bu işlerden anlayan arkadaşlara sorumuz, hakkımızı nasıl arayabiliriz? Bu yavrular satılırken bize herhangi bir fatura kesilmedi. Maliyeye mi gidelim, tarım bakanlıgına mı gidelim? 

Resim eklemeye calıstım bereceremedim linkini yolluıyorum.


https://hizliresim.com/3El8P2


(2 kişi bunu patiledi.)

Gelen Cevaplar
03 Mart 2018 11:11
destinasi

Direk savcılığa gidip suç duyurusunda bulun, oradan da gerekli kurumlara gider zaten. Dolandırıcılıktan şikayetçi ol...

Alıntı Yaparak Cevapla   

03 Mart 2018 12:51
turkuaz66

bulunduğun bölgedeki savcılığa gidip dilekçe yazıcaksın olayı ayrıntılı şekilde anlatıcaksın dosyanın içinde olayla ilgili elinde nekadar kanıt varsa koyucaksın veteriner raporu scr adamla olan mesajlaşmalar ödemeyle ilgili makbuz falan  aklına ne geliyorsa ekleyip şikayetçi olucan savcı inceleyip dosyayı mahkemeye taşıcak. mahkeme adamın suçlu olduğu kararını aldığındada. hukuk mahkemesinden adama maddi manevi tazminat açıcaksın. ozaman paranı faiziyle geri alırsın

Alıntı Yaparak Cevapla   

19 Temmuz 2018 13:13
menan21

24 Temmuz 2018 12:15 tarihinde düzenlenmiş. | Alıntı Yaparak Cevapla   

30 Ağustos 2018 10:42
umtylmz18

Merhaba bende von dadashov'dan köpek almayı düşünüyordum. Yazınızı okudum şuanki durumu merak ettim. Hukuki açıdan bir şey elde ettiniz mi ve önerdiğiniz bir satıcı var mı?

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

30 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar