04 Mayıs 2017 15:43   şikayet Et
sevgidlu

Beslenme düzeni
Merhaba, kedimi günde iki kez besliyorum. Kullandığım mamanın günlük alması gerektiği belirtilen miktarını ikiye bölüyorum ve sabah işe giderken ve işten döndükten sonra veriyorum.Kedimi ilk aldığım zamanlarda sabah verdiğim mamadan akşam geldiğimde kabında hala bir miktar mama oluyordu. Mamasının tamamını yemiyor arada gidip az az yiyordu. Şimdi ise mamasını kabına koyuyorum bir kaç dakika içinde tamamını bitiriyor ve iki öğün arasında aç kalıyor. Eve geç geleceğim zamanlar iki öğünlük mamayı ayrı kaplarda bırakıyorum ikisini de bir kaç dakikada yiyor, aklım patide kalıyor. Tekrar eski beslenme alışkanlığına döndürebilirmiyim bilmiyorum. Bazı arkadaşlarım bir kaç günlük mamasını bırakıp tatile gidiyorlar ve döndüklerinde hala kabında mama bulduklarını anlatıyor..  Bu konuda  ne yapabilirim ? 

Gelen Cevaplar
04 Mayıs 2017 16:08
neseyarali

Merhaba,

Biz de sizin gibi günde iki kez besliyoruz. Sabah 7 ve akşam 7-7.30 gibi olacak şekilde.
Yavru oldukları dönemde önlerinde mama kapları dolu dururdu. Büyüyüp kilo sıkıntısı yaşamaya başlayınca bu şekilde öğünlü ve miktar kontrollü vermeye başladık. Çok iyi oldu. Önceleri azar azar yiyorlardı kaplarındakini. Sonra koyduğumuz an bitirmeye başladılar.
Şu anda da o şekilde yiyorlar. Öğünlük miktarı kabına koyuyorum. 1 dk içinde bitmiş oluyor.
Gün içinde aç kalırlar diye endişe etmenize gerek yok. Günde iki kez yeterli oluyor. Bizimkiler bu düzene gayet güzel alıştı.

1-2 gün evde olmayacağımız zamanlar için önceden bolca mama koyup önlerine gidiyorduk. Ama o şekilde yapınca ilk koyduğumda patlayana kadar yiyorlar, sonra ishal oluyorlar. Son güne mama kalmıyor veya az kalıyor falan... Bir de bunu sık yapınca beslenme düzeni alt üst oluyor, kilo alıyorlar...

Çözümü zaman ayarlı otomatik mama kaplarından almakta buldum. İki kedimize de birer adet aldım. 5 bölmesi var, günde 2 kez olacak şekilde programlarsanız 2 gün rahat yetiyor. Bölmeye bir öğünlük miktarı koyuyorsunuz ayarladığınız saat gelince bölme açılıyor. Böylece biz evde yokken de aynı saate aynı miktarda yemiş oluyorlar.

Kapları aldıktan sonra iki hafta evde denedim. Bu sürede kediler de alıştı, önce korkmuşlardı. Sonra dızzzt diye dönme sesini duyar duymaz mama diye koşar oldular :) Geçen haftasonu yalnız bırakıp gittik ve geldiğimizde gayet güzel yemişlerdi, herşey yolundaydı :)

Benim aldığım mama kabı şu https://www.petbesinleri.com.tr/petsafe-5-ogunluk-otomatik-mama-kabi?gclid=CNqa5-um1tMCFUEz0wod2ksFTw
Ama iki tane alacağım için amazondan aldım. İkisi nakliye, gümrük dahil 410 TL gibi bir şey tuttu. Burada bir tane alacağım fiyata neredeyse ikisini almış oldum.

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

7 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar