11 Ocak 2018 17:43   şikayet Et
bsoylu

Felicia vs Acana
Merhaba arkadaşlar aklıma bir şey takıldı ve sormak istiyorum ,petshoptaki adam acana çok kötü bir mama,tatlandırıcı dolu kediler ondan seviyor,çok yağlı gibi bir yorum yapıp felicia diye bi mama önerdi. Acana,orijen bildiğim kadarıyla en kaliteli mamalardan biri. Araştırarak aldım acana’yı ama adamın böyle bir yorum yapması beni çok şaşırttı. Felicia diye bi marka da hiç duymadım daha önce siz duydunuz mu ?

Gelen Cevaplar
23 Ocak 2018 00:33
denizalpdeni...

Mama konusunda uzmanlar da bir çok tartışma içerisinde aslında. Bazı uzmanlar evcil beslenmesinde bizlerin evcilleri ile iş hayatı dolayısı ile yeterince ilgilenmediğini dolayısı ile evcillerimizin harcaması gereken eforu tüketemediklerini savunuyor. Bu gibi durumlar ilerde yüksek protein ürünleri çok daha sağlıklı iken bir sağlık sorununa dönüştüğünü ve mamalar içerisinde yer alan tahılın fayda sağladığını iddia ediyorlar. Biliyorsunuz ki köpekler ve kediler etcil dir. Ama doğasında. Evcil yaşamda biz onlara doğasında sarf ettikleri enerji dilimini ne kadar sunabiliyoruz. Eminim ki hepimiz için bu zaman dilimi çok farklı. Bu uzman görüşü doğru ise ortaya bence şu durum çıkıyor. Bizim evcilimize ayırdığımız zaman dilimi ve ona sunduğumuz hayat tarzı ile endeksleyip bu standartlara en uygun mamayı seçmeliyiz.
Evet her petshop uzmanı bir mamayı kötülüyor bir başkasını tavsiye ediyor, her VETERİNER in bir mama tavsiyesi var ama hiç biri bize günde ne kaç km yürüyor ne kadar koşabiliyor VS. Sormuyor.
Düşünüyorum da bir sporcunun beslenmesi ile standart bir insanın beslenme diyeti çok farklı. Hatta hatta iki farklı spor dalındaki iki sporcunun da farklı. Bady yapan bir sporcunun yüksek protein alması kasları için ne kadar iyi ise spor yapmayan az enerji tüketen bir insan içinde o kadar zararlı.
Bence biz önce bizi tanıyıp mama mızı buna göre seçmeliyiz. Değerleri her pakette mevcut. Ne kadar doğrudur onu bilmiyorum tabiiki

(3 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

04 Şubat 2018 00:02
astroo

Aslında ortada bir tartışma yok . Etçil metabolizması ile hem etçil hem otçul metabolizması farklı çalışır. Yüksek protein söylentisi fareler ile yapılmış bir deneye dayanıyormuş.. Fareler ve insanlar benzerdir ama köpekler ve kediler bu gruba girmezler. Aşağıda konunyu merak edenler için kaynak mevcut .  https://acana.com/wp-content/uploads/2013/01/Yaşam_Aşaması_Beslenmesinde_Protein.pdf


Köpeklerle yapılmış çalışmalara göre protein kısıtlamasının zararlı olduğu ortaya çıkmış ;page6image496
page6image580
page6image800
page6image884

Azaltılmış proteinin dezavantajları arasında GFR ile ölçüldüğü şekilde azalan böbrek fonksiyonu ve böbrek plazma akışı, negatif nitrojen dengesi olasılığı ve proteinürinin varlığında katabolik durumun artmasıdır.


page6image4472

04 Şubat 2018 00:13 tarihinde düzenlenmiş. | (1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

09 Şubat 2018 15:12
sokodostu

İşin ilmi analizine girmeden yorum yapayım, yaklaşık 3 yıl kadar önce sahiplendiğim dostuma Acana yedirmek için epey uğraşmıştım, daha sonra köprünün altından çok sular aktı vs. derken N&d tahıllı ile yola devam ediyorum, bir hafta önce ikinciyi sahiplendim, mama yedirme konusunda aynı sıkıntıyı yaşıyorum. Lakin ucuz mamaların sokak hayvanları tarafından hapur hupur götürüldüğünü çok gördüm, diyeceksiniz 'sokak hayvanı, elbet bulduğunu yiyecek', hayır efendim, B.nacibo Kennel gördükleri zaman da*, tuzu kuru sahipli köpek nazıyla koklayıp bırakıyorlar. Kısacası Acana' da tatlandırıcı olduğunu sanmıyorum, gözümde çok faydalı ama lezzetsiz kapuska ile aynı, olsa olsa daha besleyicidir.

*B.nacibo mamalarda da tatlandırıcı vs. olduğunu sanmıyorum.

(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

26 Haziran 2019 23:26
montana35

Merhabalar değerli petarkadaş üyeleri bende açıkcası bu mama konusundan bı hayli muzdaribim evde tam 10 senedir kedi besliyorum 2 adet kedim var senelerdir Proplan ve Royal Canin mamalarını kullaniyordum başka mama kullanmayı da düşünmüyordum ancak malum fiyat olarak bu gibi ithal mama markaları biraz bütçemi sarsmaya başlamıştı kedilerimini götürdüğüm veterinerimizin tavsiyesi üzerine Felicia markasında bir mama denemeye karar verdik Kimyasal yok hipoalergenic ve tatlandırıcı içermediğini söyleyip denememi önerdi ve 2 aydır bu mamayı kullanıyorum,gozlemlediğim kadarıyla,evdeki dışkı kokusu 2 ayda inanılmaz azaldı diyebilirim ve kedilerim çok daha enerjik olmaya başladı anliyamadigim şekilde gözle görülür bir keyif hali var kedilerimde buradan ilerideki gozlemlemelerimide ekliyecegim ayrıca az tahilli bir mama yazıyor ambalajında ben sterilize olanını aldım ve fiyat olarak ithal mamalara göre gayet uygun inşallah kedilerim severek yemeğe devam eder.tüğ dökümü konusunda mevsimsel diye düşünüyorum bir değişiklik olursa onuda yazicağım buradan.

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

11 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar