25 Temmuz 2017 12:08   şikayet Et
catmiaw

Kediler İçin Barf Diyeti (Ya da Barf Mama)
Barf Diyeti / Barf Mama Tavsiye Ediyor Musunuz?
Evde Barf Diyeti
Hazır Barf Mama
Kuru Mama
Yaş Mama
Pişmiş Et

Yaklaşık 3 aylık iki kedi sahibiyim. Daha önceki yazılarımda da belirtmiştim ilk defa evde kedi besliyorum. Kedilerime cat chow kitten markalı kuru mama veriyorum. Ancak bazı forumlarda bu mamanın sağlıklı olmadığını söylediler. Ben de bunun üzerine mamalar hakkında biraz araştırma yaptım ve şu makaleye rastladım: Barf Diyeti.

Bu sitedeki yazıya göre barf mama çok sağlıklı. Fakat benim şüphelerim var. Özellikle parazit konusunda. Şimdi sorum forumdaki tecrübeli arkadaşlara. Barf mama gerçekten sağlıklı mıdır ve yavru kediler için uygun mudur? Özellikle kedi sahibi arkadaşlar cevap verirse çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

25 Temmuz 2017 11:14 tarihinde düzenlenmiş. |

Gelen Cevaplar
25 Temmuz 2017 15:13
marchqueen95

Zeus ile Elsa'ya çiğ et diyeti hiç yaptırmadık o yüzden vakıf olmadığım konu hakkında yorum yapmam pek doğru olmaz.
Kedilerimize Orijen six fish kuru mama kullanıyoruz. 
Aslında kedi köpekler için özel olarak çiğ veya pişmiş yemek hazırlanabilir evde hatta çok da sağlıklı olur fakat burada kastettiğim o gün yediğimiz yemeklerden kalan yemek artıkları değil onların diyetine uygun yemek seçenekleri. 
Yabancı forumlarda araştırdım 'home made dog, cat food' ve köpeğim Muffin için konserve mama niyetine ara sıra yapıyorum.

25 Temmuz 2017 14:15 tarihinde düzenlenmiş. | Alıntı Yaparak Cevapla   

25 Temmuz 2017 17:29
loverpirate
30 Temmuz 2017 22:46
arminapetlov...

👉Her zaman kuru mama👈


🖒🖒🖒🖒

Alıntı Yaparak Cevapla   

31 Temmuz 2017 16:26
neseyarali

Ben çiğ diyetle besleme taraftarıyım. Ancak dengeli olması için çok iyi ayarlamak gerekli menüleri, aksi halde uzun vadede belli vitamin/minerallerin eksik veya fazla alınmasından kaynaklı problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Biz kedimizi 3 ay kadar çiğ etle besledik. Sonra aramıza yeni bir yavru katıldığı için ve onu gün içinde sık sık azar azar beslemek gerektiğinden mecburen kuru mamaya döndük. Çünkü çalışıyoruz ve gün içinde evde sık sık ona yemek verecek kimse olmuyor ve çiğ eti de dışarıda bırakamayız. Yavrumuz biraz büyüdüğünde kesinlikle çiğ ete geri döneceğiz.

Parazit konusunda en çok dikkat etmeniz gereken şeyler; etleri güvenilir, taze ve temiz olduğunu bildiğiniz bir yerden almak, mümkün olduğunca büyük parçalar halinde almak (çünkü ne kadar küçük parça olursa o kadar çok bakteri üreyecek alan olur), eve getirir getirmez günlük porsiyonlara ayırıp buzluğa atmak, ve en az 72 saat dondurmak. Sonrasında vermeden bir gece önce buzdolabında çözdürüp, vereceğiniz zaman oda ısısına getirip vermeniz gerekiyor. Eğer hepsini bitirmezse kesinlikle dışarıda bekletmemelisiniz. 15-20 dk da yedi yedi, yemediğini çöpe atmanız gerek. Yedikten sonra yemek yediği yeri sirkeli su ile silmeniz de gerekiyor.
Bu şekilde hijyen kurallarına dikkat edildiği ve tavuk, kırmızı et, balık, organlar ve kemik oranları dengeli olduğu sürece çiğ et hayvanlarımız için oldukça sağlıklı.

Tabi gün içinde önünde sürekli kuru mama durmasına ve azar azar gidip yemeye alışmış bir kediyi birden çiğ beslemeye başlayamazsınız. Belli bir alışma süreci olması gerek. Öncelikle kuru mamayı öğünlü ve ölçülü vermek sonrasında da önce küçük parçalar halinde çiğ etin tadına alıştırarak sonrasında öğünlerden birini çiğ etle değiştirerek yavaş yavaş geçiş yapmalısınız.


Alıntı Yaparak Cevapla   

19 Ağustos 2018 14:56
kedicinet

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

38 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar