10 Kasım 2017 01:10   şikayet Et
sarisin096
sarışın
6 yaşında
erkek

Kedi Şefkati ve Sevmek
Selamlar.

Arkadaşlar merak ettiğim birkaç şey var. Kedilerinde ırkları var ve hepsinin ayrı ayrı karakteri var diye biliyorum. Peki genel olarak her kedi sevgi ve ilgi manyağı olmasa da sevmeyi ve sevilmeyi seviyo mu ? Yani sürekli yanınızda olan, kucağınızda yatan... İnternette sahibini sürekli seven, sürekli sevilmeyi seven kediler var. Ancak kendini geri çeken, ağır takılan kedilerde görüyoruz :)

Bazen sahiplerine trip atıyolarmış, onun neticesi mi yoksa soğukkanlı sevmeyi ve sevilmeyi tercih etmeyen kediler de var mı ?

Ha birde bu sahibine trip olsun diye eşya (tv, pc) kırma olayları doğru mu, kedi sahiplenmeden önce bunlar bilinebilir mi ? 

Çok teşekkürler :)

Gelen Cevaplar
10 Kasım 2017 09:13
neseyarali
köfte
3 yaşında
erkek

Merhaba,

Her kedi kucağa alınmayı, sevilmeyi sevmiyor. Benim kendi kedilerimizden ve etrafımdaki kedisi olan kişilerden gözlemlediğim kadarıyla tekir kediler genellikle kucağa gelmeyi ve sevilmeyi seviyor. Ama British ve Scottishler çoğunlukla sevmiyor.
Bizim ilk British (erkek) kedimiz yavruyken kucağımıza gelir yanımızda yatardı. Büyüdükten sonra kesinlikle kucağımıza gelmez oldu. Şimdi 2 tekir (dişi), 1 British (dişi) kedimiz var.
Tekirler oturduğum an kucağıma koşarlar, hatta kim kucağımda yatacak diye kavga olur :)
British kedimiz sadece bizimle aynı odada bulunmayı ve hareketlerimizi seyretmeyi sever. Sevmek için elimizi uzattığımız an kaçar gider.
Sahipleneceğiniz yavruyu ilk gördüğünüzde az çok anlayabilirsiniz. Size gelip sokulup sevince mırıldamaya başlarsa büyük ihtimalle sevilmeyi seven bir kedi olacaktır.
Ancak bizim ilk kedimizde olduğu gibi büyüdükten sonra huyları değişebiliyor :)

(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

19 Kasım 2017 01:14
sarisin096
sarışın
6 yaşında
erkek

Hocam peki nankör olma olayı nedir birde kadınlara benzemeleri ? :) Ayrıca net olarak her kedide bulunan bir özellik var mı ? Mesela gerçekten duygusal anlamda bir şeylere ihtiyacınız olduğunda en soğuk kedi bile sokuluyor mu size, her kedi masaj yapıyor mu sırtınıza her kedi sizi nazikçe uyandırıyor mu :) Mesela her kedi kıskanınca ya da evde tek kalınca bilerek eşya kırıyor mu ?


İnternette belirtilen özelliklerin hiçbirine sahip olmayan kediler var mı ? Bazı kediler hiçbir zaman mı sevilmeyi sevmiyor ?

Çok soru sordum kusura bakmayın :) Ama direk net bi cevabı yok her soruyu kapsayan çünkü kediler gerçekten değişik varlıklar :) Aklımda bir sürü şey var duyduğum ve gördüğüm şeyler çok hoşuma gitti genellikle. Birde kediler genelde tırmalar mı, evin içinde zarar verir mi ? İlgilenmediğimiz zaman, sinirli olduğumuz zaman, istemeden kuyruğuna bastığımızda vs. diş atma misali ?

Alıntı Yaparak Cevapla   

19 Kasım 2017 16:09
xlucy
lucy
1 yaşında
dişi

kediler köpekler gibi net olarak ırkının özelliklerini göstermiyor üstteki arkadaşımız mesela tekir kedisinin kucağına gelmeyi sevdiğini söylemiş bir arkadaşımda tekir kedi var tüm kapılar açık olmasına rağmen sahibiyle aynı odada bile nadir vakit geçiriyor sevmeye kalktığınızda ya ısırıyor ya pati atıyor o yüzden ırka göre sahiplenmektense arkadaşımızın dediği gibi kedilerin arasına girip yanınıza gelip sizle ilgileneni sahiplenmek daha mantıklı 

(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

20 Kasım 2017 09:49
neseyarali
köfte
3 yaşında
erkek

Orijinalden alıntı: sarisin096

Hocam peki nankör olma olayı nedir birde kadınlara benzemeleri ? :) Ayrıca net olarak her kedide bulunan bir özellik var mı ? Mesela gerçekten duygusal anlamda bir şeylere ihtiyacınız olduğunda en soğuk kedi bile sokuluyor mu size, her kedi masaj yapıyor mu sırtınıza her kedi sizi nazikçe uyandırıyor mu :) Mesela her kedi kıskanınca ya da evde tek kalınca bilerek eşya kırıyor mu ?

İnternette belirtilen özelliklerin hiçbirine sahip olmayan kediler var mı ? Bazı kediler hiçbir zaman mı sevilmeyi sevmiyor ?

Çok soru sordum kusura bakmayın :) Ama direk net bi cevabı yok her soruyu kapsayan çünkü kediler gerçekten değişik varlıklar :) Aklımda bir sürü şey var duyduğum ve gördüğüm şeyler çok hoşuma gitti genellikle. Birde kediler genelde tırmalar mı, evin içinde zarar verir mi ? İlgilenmediğimiz zaman, sinirli olduğumuz zaman, istemeden kuyruğuna bastığımızda vs. diş atma misali ?İnsanların kedileri nankör diye değerlendirme sebebi kedilerin köpekler gibi itaatkar değil, özgür ve başına buyruk hareket etmeleri. Çok yanlış bir değerlendirme olduğunu düşünüyorum.  Kediler karakter sahibi hayvanlar, her kedinin karakteri farklı oluyor. Onu olduğu şekilde kabullenmeniz gerekiyor, kendi istemediği bir şeyi zorla kesinlikle yaptıramazsınız.
Her kedi masaj yapmıyor :) Bizim 3 kedimizden 2si kucağa gelmeyi seviyor ve kucağıma gelince sürekli mırlayarak masaj yapıyorlar. Diğeri zaten kucak sevmiyor, masaj yaptığını da 1 kere bile görmedim. Uyandırma konusuna gelince pek nazik olmuyor :) Tek kedi olduğunda siz uyanana kadar rahatsız etmeyebiliyor. Ama  2-3 kedi olunca, hele ki hareketli oyuncu kedilerse, sabah 5-6 gibi çılgınca koşmaya oyun oynamaya başlıyorlar, üzerimizde zıplıyorlar. Bazı sabahlar odadan dışarı çıkartıp kapıyı kapatıyoruz uyuyabilmek için.

Evde tek kaldığında eşyalara zarar veren kedimiz olmadı hiç. Biz yokken oyun oynamaları için etrafta küçük fareler, toplar bırakıyoruz. Ayrıca her yere çıktıkları için masa üstlerinde kesinlikle düştüğü zaman kırılabilecek bir şey bırakmıyoruz. Üzerlerine düşürüp kendilerine zarar verebilecekleri şeyleri evden çıkarken ortalıkta bırakmıyoruz.

Büyükçe bir tırmalama tahtamız var, kendim yapmıştım. Onunla oynamayı ve tırmalamayı çok seviyorlar. Başka hiç bir eşyamıza zarar vermediler. 2 küçük deri tabure hariç :) Deriye tırnak geçirmeyi çok seviyorlar. Deri eşyanız varsa bilginiz olsun. Tırnaklarını düzenli olarak kesiyoruz.
İlgilenmediğiniz zaman eğer oynamak sevilmek istiyorsa yanınıza gelir belli eder, tırmalayıp ısırmaz durduk yere.
Siz sinirliyken genelde ortalıktan kaybolmayı tercih ederler.
Yanlışlıkla canını acıtırsanız bağırıp kaçar büyük ihtimalle, biz evde yürürken sürekli ayaklarımıza bakıyoruz, kapıları kapatırken patisini, kuyruğunu sıkıştırmayalım diye dikkat ediyoruz. Bir kaza yaşamadık.
Siz ona zorla bir şey yapmaya çalışıp, zorla tutmadığınız sürece durduk yere kolay kolay sizi ısırıp tırmalamaz.

20 Kasım 2017 09:50 tarihinde düzenlenmiş. | Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

47 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar