26 Haziran 2015 08:41   şikayet Et
naruuut

Kedim Dengesizleşiyor
Merhaba,
2 Hafta önce sahiplendiğim kedim 6 yaşında erkek kısır. Eve ilk geldiği andan itibaren çok mutlu oldu yerlerde yuvarlandı keyiften.Ona zaman tanıdım kendisi gelmeden ellemedim hiç sevmeye çalışmadım .

 İlk geceden itibaren gelip ben uyurken karnımda uyumaya başladı.Fakat 3. gece bana uyurken bana saldırdı .Sonra hiçbirşey yokmuş gibi gelip sürtünüp sevdirdi.Daha sonra bu uyurken saldırmalarının şiddetini arttırmaya başladı.Yanımda su spreyiyle uyumaya başladım tedbir olarak .Sonra farkettim ki onu görünce kaçıyor direk.Fakat bütün bunlar olurken hala örneğin 1 saat sonra hiç birşey olmamış gibi gelip kucağıma oturup kendisini sevdiriyor.Ve saldırıyı ben ona dokunmazken alakamız yokken yapıyor.En son dün akşam yine kucağıma geldi otururken sevdirdi.Sonra kalkıp gezmeye başladı ve bir anda elimi kaptı anladım yine saldırganlaşacağını. Su spreyine doğru yol aldım ve arkamdan geldi fakat bu kez gerçekten çok korktum çünkü bütün dişlerini gösterip bağırırak beni köşeye sıkıştırdı.Hareket etmeden durdum geri gitmesi için ama bu kez gitmedi ve önce ayağımı yoklayıp sonra dizime atladı ve çok kötü ısırdı .Su spreyini yüzüne sıkmak zorunda kaldım içim acıdı yapmak istemezdim ama zorunda kaldım :( Sonra direk odama kaçıp kapıyı kapattım sabaha kadar bağırdı kapımda içeri girip benimle uyumak için.

Sabah işe gitmek için kalktığımda bacaklarıma sürtündü fakat tam gözümü çektiğim esnada bana doğru saldırmak için koştuğunu farkettim sandalyeyi yere vurup korkuttum hızlıca çantamı aldım ve kaçtım ..:( 

Ne yapmalıyım nasıl davranmalıyım bilemiyorum artık.Yardımlarınızı bekliyorum ://

26 Haziran 2015 08:42 tarihinde düzenlenmiş. |

Gelen Cevaplar
26 Ekim 2015 12:00
naruuut

Konu çözüldü . Belirli bir yerden sonra bu davranışları Çarşamba-Perşembe günleri ve haftasonu evde olmazsam döndüğüm zaman yaptığını farkettim. Daha önce terkedildiği için terkedilme psikilojisine giriyor anladığım kadarı ile. Yeterince ilgi gösterilirse sakinleşiyor zamanla. 


Benzer sıkıntılar yaşayabilecekler için bilgilerine. 

(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

16 Kasım 2015 03:17
paperfrog

Merhaba, okurken ben gerildim doğrusu sizin yerinize; durumun sebebini keşfedebilmiş olmanıza çok sevindim. 

Geçenlerde okuduğum bir makalede, çoğu kedinin evde tek başına kalmaktan aslında hoşlanmadığından/korktuğundan bahsediliyordu; hele bir de bu kedi travmatik bir terkedilme geçirdiyse, muhtemelen bu gerginliği çok şiddetli yaşıyordur. 

Aklıma ikinci bir kedi veya bir köpek sahiplenmenizin bu konuda yaşadığı stresi dindirmeye yardımcı olabileceği geldi; hani sizin yaşamınıza, kedinize, size ne kadar uygun olur bilemiyorum tabii ki, ama bir değerlendirmenizi öneririm :) İyi günler.

Alıntı Yaparak Cevapla   

25 Kasım 2015 09:51
naruuut

Merhaba,


Bu tavsiye ile çok karşılaştım forumlarda . Ben de mantıklı olacağını düşünüyorum ancak 1+1 de yaşıyorum ve ekonomik olarak hakkını vererek sadece 1 kediye bakabilecek gücüm var ne yazık ki. 

Aslında daha önceki yaşamını bilebilsem anlamak daha rahat olur yani belki de eski evinde başka hayvanlarla yaşıyordu, belki sahibinden şiddet gördü, belki bir hastalığı var bilinmeyen vb. Fakat eski sahibi herhangi bir iletişim kanalı bırakmadan terkettiği için ne yazık ki imkansız. 

Bir şekilde beraber yaşamayı öğrenmeye çalışıyorum artık gerginleştiği dönemlerde evin içinde 4 kot 4 kazak giyip istediğin zaman gel ısır şimdi tarzında geziyorum :). 

Alıntı Yaparak Cevapla   

26 Kasım 2015 23:10
paperfrog

Uyum içinde yaşamaya çalışmanız çok güzel :D Umarım birbirinize alışma süreciniz rahat geçer :)

Bu arada, ne kadar genellenebilir bilmiyorum ama, kendi kedimde de, çevremdekilerin kedilerinde de gözlemlediğim bir şey var ki, huy değiştirip duruyorlar :D Olumlu bir yaklaşımla, eminim bahsettiğiniz gerginliğini üstünden atacaktır :)


Alıntı Yaparak Cevapla   

27 Kasım 2015 15:00
majer

cidden tebrikler ve bende okurken feci gerildim ve sizin yerinizde olsam inanın kapı dışarı koymuştum biliyorum yanlış yapardım ama o kadar saldırgan olması sebebiyle eve bile giremezdim çünkü hep kedi beslemek istemişimdir evin içinde ama bu saldırganlıklarından hep korkmuşumdur,bu yüzden yavruyken alır büyütür bahçeye bırakırım ne yazık ki.Ama gerçekten tebrik ederim sizi cesaretiniz ve sabrınız için

Alıntı Yaparak Cevapla   

27 Kasım 2015 17:02
naruuut

:) Ben de düşünmedim ve ilk geldiğinde denemedim değil ama dayanamadım vicdan olarak. 


Zaten durmadan my cat from hell izleyip ona göre davranıyorum. İşten eve dönünce yarım saat oyun oynatıyorum , klasik müzik dinletiyorum :D, eve ilk adımımı attığımda hemen yere oturup 15 dk onunla konuşuyorum o bana sürtünürken . 

Sonuç olarak saldırganlaşınca neticede kedi sadece ,aşıları da tam en fazla ne yapabilir ? Diye düşünüp artık göz ardı ediyorum açıkçası . Sadece öyle olduğu günler kesinlikle odaya almıyorum uyurken. 

Ama herşeye rağmen çok seviyorum ^^ 

Alıntı Yaparak Cevapla   

27 Kasım 2015 20:40
majer

:) kedinin o kulakları geri yatırıp tuyleri kabartıp jaguar gibi tıslayınca inanın bana evi bile ona bırakıp arkama donup bakamam :) tekrardan tebrikler umarım davranışları düzelirde sizde kedinizde rahata kavuşur

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

33 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar