03 Temmuz 2019 10:48   şikayet Et
sezer1907

Annesiz yavru kedi dışkı sorunu.
Arkadaşlar merhaba.

Annemin evinin oraya 4 adet yavru kedi atmışlar sandık içinde. gözleri yeni açılmış, bu yavruları aldım ve biberon ile beslemeye başladım günlük önergeler vb doğrultusunda.

Royal canin babycat milk veriyorum. üstünde yazdığı ölçekle.3 saatte bir 10-15 ml arası besliyorum.

Yalnız çişini rahatlıkla yapan bu bebekler kakalarını yapmıyorlar. Karınları şişiyor can çekişiyorum kaka yaptırmak için. Şu maddi imkansızlıklarla savaştığım günlerde bir tanesini veteriner'e götürdüm röntgen lavman enjeksiyon'a 100 tl ödedim ve bir 100 lira daha ödemeye gücüm yok.

popolarına zeytinyağı sürüyorum yok. ılık su ile pamugu ıslatıp masaj yapıyorum yok.

Allah aşkına bunun en kolay yöntemi nedir? bir de 3 saatte bir 10-15 ml besleme fazlamıdır?

Gelen Cevaplar
04 Temmuz 2019 20:50
imipenem

100 gram ağırlığındaki bir kedinin günlük besin ihtiyacı 20kalori/100 gram vücut ağırlığı/gündür. içmesi gereken su 180ml/kg/gündür. 

hayvanın midesi de 4-5 ml/100 gram vücut ağırlığıdır. yani 500 gram bir kedinin midesi 16-20 ml kapasitede. bu verilere uygun besleyin. aşırı beslemeden kaçının. kilolarını takip edin. sütlü ikame mamaları genelde ishal yapar ancak siz kabızlık çektiklerini söylüyorsunuz. normalde o yaştaki yavrularda karında şişkinlik olur, gaz olur bunlar normaldir. parazit olma ihtimalide yüksek. öncelikle parazit için bir şey yapılması lazım kilolarına bağlı olarak. askaritler en sık şişkinlik ve kabızlık yapma potansiyeline sahip parazitler. ki bunlardan varsa verdiğiniz gıdanın bir kısmını da bunlar tüketir.  3-4 haftadan sonra sığ bir kaptan sütünü içebilir kedi, 6-8 haftadan sonra kuru mamaya yavaş yavaş geçer. 

kedilerin hepsinde aynı sorun varsa besleme hatası, yanlış değerlendirme, parazit gibi sebeplere yoğunlaşılabilir. bunun harici tekli vakalarda anal bölgede ağrı ve buna sebep olabilecek durumlar (doğuştan gelebilir), barsak vaziyet değişiklikleri, yeterli su verememe veya yeterli dışkı oluşturacak faktörlerin eksikliği gibi çeşitli sebepleri var.

gaz ve dışkı geçişinin hızlandırılması için lakzatif ürünler kullanıyoruz. 


Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

12 üye şu anda sitede. Ayrıca 976 kişi de sitede dolaşıyor.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar