11 Şubat 2018 23:05   şikayet Et
zorocuk

Erkek kedi kızgınlık dönemi
Merhaba. 5 aylık tekir kedimiz var. Kızgınlık dönemine girdi. Bu kadar erken olmasını beklemiyorduk. Veterinerimiz bazı kedilerin daha erken girdiğini ve kısırlaştırmamızda bir sakınca olmadığını söyledi. Ancak internette sık sık karşılaştığımız şey bunun sağlığı için sakıncalı olacağı yönünde.

Günden güne huysuzlaşma, uzun uzun miyavlama, kolumuzla bacağımızla çiftleşmeye çalışma gibi şeyler artıyor. Bizim için bir sorun yok, sağlığı konusunda hangi tarih iyi olacaksa ona göre hareket ederiz. Ama eğer bu durumda beklemek sağlığını olumsuz yönde etkiliyorsa da gecikmemek isteriz. Bu konuda bilgilerinize, fikirlerinize açığız.

Sormak istediğimiz bir konu da şu, üç gündür kakası yumuşak. Kızgınlık döneminde sindirimle ilgili vücudunda değişiklik yaşanır mı yoksa bu durumu ayrıca değerlendirmeli miyiz? Hasta bir hali yok. Enerjisi pek yerinde maşallah. İştahı da normal. Ama kakada yumuşamaya ne sebep olmuş olabilir bilemiyorum.

Gelen Cevaplar
13 Şubat 2018 11:09
neseyarali

Bizim veterinerimiz erkek kediler için 7 aydan önce kısırlaştırma tavsiye etmiyor. Hormonlar idrar kanalının tam gelişiminde rol oynadığı ve 7 aydan önce kanal tam gelişmediği için.
Eğer etrafa idrar püskürtme gibi bir durum yoksa, mümkünse 2-3 ay daha bekleyin derim.
İştahında artma oldu mu bu dönemde? Genelde erkek kedilerde kızgınlıkta iştah azalması, artması olmaz. Ancak olduysa ve çok yiyorsa dışkı ondan dolayı yumuşak olabilir. Bizim kedilerimizde de normalden çok yerlerse yumuşak dışkı olabiliyor.

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

44 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar