15 Mayıs 2019 22:10   şikayet Et
holetiahole

Kedimde tüy dökülmesi ve göbek sarkması
Kedim Otis 3 yaşında ve kısırlaştırılmış bir kedi. Türü karma siyah beyaz renkli... Bir yıla yakın once gobeğinden başlayarak tüy dökulmeleri basladi tavsiye üzerine kilo verdirdik biraz siskoydu eskiden ve simdi kilo verince karinda sarkmasi var otururken gobegi baya bir yere değiyor. Kendini çok yaliyor ve tüylerini yolar türde agresif yalıyor. Veteriner de once mantar diye dusunuldu ama su ana kadar 4 mantar asisi yapilmasina ragmen bir cozum olmadi daha sonra baska bir veterinerde hormonlarina bakildi ama ekstra bir gariplik bulunamadi su an neredeyse alt vucudunun her yeri tuysuz cok az kisa kisa ince tuyler var ama bakilinca ciplak gibi... Acaba gozumuzden kacan bir hastalik olabilir mi tavsiyeniz var mi? Ne yapacagim bilmiyorum veterinerim stress kaynakli olabilicegini antidepresan baslamamizi soyluyor ancak son care sorayim dedim simdiden teşekkürler...

Gelen Cevaplar
16 Mayıs 2019 01:38
imipenem

ilaç kullanmadan deri muayenesi ve kazıntısı alınıp mantar varsa türü belirlenmeli. zira mantar aşılarında genelde tek bir türe yönelik antijen var. zorla aşı yapmalarını tasvip etmedim.

ense damlasını kaliteli bir marka ve düzenli olarak yapın. 
evin genel temizliği, alerjen, pire, akarlara yönelik hepa filtreli süpürge vb. önlemleri alın çünkü günlerini tahmin ettiğinizden öte yerde ve yere yakın geçiriyorlar.
diyeti yedikleri önemli. alerjilerde en büyük etkenlerden biridir. 
basit bir kan muayenesi, idrar muayenesi, sistit, taş vb. karın bölgesinde ağrı veya rahatsızlığa sebep olabilecek bir hastalık olmadığından emin olunması lazım.
hormonal rahatsızlıklar genelde yanlış ve aşırı teşhislere sebep olabiliyor aklınızdan çıkarmayın. 
göbeğinin sürekli yere değmesi, sürtmesi vs. o bölgede tahrişe sebep olacaktır ve uzun vadede sonuç almamanıza sebep oluyor olabilir.
psikolojik durumlara da rastlanıyor. psikolojik açıdan yaklaşılabilir, bitkisel rahatlatıcı güzel ürünler var veya hekim kontrolünde ilaç da kullanabilir.

Alıntı Yaparak Cevapla   

03 Haziran 2019 14:05
sokakkedisib...

Bence insanlar gibi kediler de hızlı kilo verince derileri sarkıyor. Benim oğlumun da göbüşü sarkık. Kısır kedilerde durum nasıl bilmiyorum ama bizim Paşa da çiftleşme döneminde tüylerini yoldu yoldu attı. Genelde geceleri yapıyordu. Sabahları halının üstünde tüyler oluyordu. Sanırım çiftleşme döneminde agresif oldukları için ve çiftleşme de gerçekleşemediği için psikolojileri bozuluyor. Bizimki evimiz bahçeli olduğu için bahçeden kaçıp en son evi terketmiş resmen. Haftalarca eve gelmedi. Bir deri bir kemik kaldı tüyleri döküldü. Sokaklarda kovaladık tutamadık. Tabi çiftleşme dönemi bitince döndü. Tekrar kilo oldı, tüyleri de geri çıktı. Ancak sizinki maalesef çiftleşemediği için psikolojisi kötü olmalı.

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

11 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar