27 Ocak 2018 04:19   şikayet Et
veru741

Kedimdeki Karaciğer Yetmezliği
Merhabalar birşey danışmak istiyorum.14 yaşında kedim var ve karaciğer yetmezliği teşhisi konuldu.Ayrıca böbrek yetmezliği başlangıcı dendi.Böbrek probleminin tedavisi olumlu olarak devam ediyor ancak karaciğer problemi kötüleşiyor. Karaciğer enzimlerinden biri 70 civarında bir referans değeri alması gerekirken 1 ay önce yapılan tahlilde 1250 bugün yapılan tahlilde ise 2300 çıktı.Karaciğer için şuana kadar hepatic mama veriyorum ancak onuda sevmediği için çok az yiyor haliyle aç kalıyor ve 1 ayda 1 kilo kaybetti(4.5 kg dan 3.4 kg a).Bunun yanında suda hiç içmiyor bende ağızdan şırınga ile günlük içmesi gereken miktarı 1 güne yayarak veriyorum. Karaciğer yetmezliği ile ilgili bir fikri olan bilen, başından böyle bir şey geçen varsa yardımcı olabilir mi? Ne yapmalıyım acaba düzelmesi ne kadar mümkün?

(1 kişi bunu patiledi.)

Gelen Cevaplar
05 Haziran 2018 19:14
luckytr

Merhaba,kedinizin durumu nasıl?
Keske daha öncesinde foruma katılıp size cevap verebilseymisim.
Bu hastalık hakkında bilgi edinmek gerçekten çok zor. Bende ayni hastalık yüzünden oğlumu kaybettim.
İlk etaplarda kedi huzursuz olur miyazlar,sonrasında dişlerinde ve tuylerinde sarılık görülür. Ağızda kokma,mama alışkanlığında değişikli (mamayı bırakıp ev yemeklerini yemek ister) bir sure sonra yedigini de içtiğini de kusmaya başlar ve hastalığın son aşamasında artık tamamen mama ve yemek yemeyi bırakır sadece yatar ve sinirli olur.
Hastalığı aşmanın en önemli koşulu tekrar yemek yemesi olarak gösteriliyor. Eğer mamaya tekrar başlarsa hastalığı yenmiş oluyorsunuz.
Ama karaciğer yetmezliği de böbrek yetmezliği gibi kediler icin son derece ölümcül. Ozellikle kısır kediler ve obeziteye bağlı kilolu kediler de gelişiyor. 8 yaşından itibaren eğer ki kediniz kilolu ise kontrollerini doğru yaptırmalısınız. Benim kedim tekirdi ve tuylerinin rengi yeşilimsi sarımsı olduğundan onun sarılığını göremedim. Miyavlamalari hep oldugu icin bir şey olmadığını düşündüm ama sonrasında mama yemeyi bıraktığını görünce hemen hekime gittim. İlk etapta hekim hiç bir sorun olmadığını soyle. Baştan asagi bir kontrol yapalım dediğimde hayır gerek yok 10 yaşından sonra yaparız gayet iyi durumda boşuna para harcamazsınız va deyince bende güvendim. Aradan 1 ay geçince oglum tamamen yemek yemeyi bıraktı ve son bir gün tamamen yattı. Ankara fakültesine yönlendirildik ve orda safra tıkanıklığıyla birlikte kiloya bağlı karaciğer yetmezliği oldugu öğrenildi. Kimse ilgilenmedi,kime gitsem çok zor dediler. sonunda bir veteriner hekim herşeyi göze alın biz elimizde geleni yapacağız dediler ve oğlumu tam bir ay boyunca orada bıraktım. Hergun gidip sevdim,taradım gün be gün iyileşmesini seyrettim.. Karaciğer hastalığını yendik ama anemi hastalığına yenildik. İlaçlara bağlı anemi hastalığı gelişti ve bu risk pek gelismeyecek olsa da benim oğlumun basına geldi. Maalesef benim oğlumla birlikte ayni klinikte ayni hastalıktan Mişa adlı bir kedişte aramızdan ayrılmıştı. Çok zor bir hastalık gerçekten... Aradan vakit geçmiş ama umarım sizin çocuğunuz iyileşmiştir..

Alıntı Yaparak Cevapla   

15 Aralık 2018 21:20
aydincaner

Merhaba. istanbulda hangi veterineri önerirsiinz. çok zor anlar yaşıyoruz 4 yaşındaki keedimle.

burda okuyabilirsiniz

https://forum.petarkadas.com//kedi-sagligi/kedide-bobrek-yetmezligi-istanbulda-veteriner-oneriniz-var-mi

tavsiyelerinizi bekliyoruz .:(

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

4 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar