20 Mayıs 2020 03:24   şikayet Et
patcikkk

Kedimin durumu iyiye gitmiyor
Herkese merhaba . kedim 1 aydır arasıra kusuyordu ve bitkinleşti git gide . Kusmasıyla beraber son zamanlarda ishali başladı ve bizde vakit kaybetmeden veterinere gittik 3 günlük bir tedavi uygulandı kızıma . Aradan 3 hafta sonra kızım tekrar rahatsızlandı Kusma + ishal bu sefer yine 2 günlük tedavi uygulandı ve mama verildi . Tedavi bittikten bir hafta sonra ishal başladı kusması durmuştu . İshali takiben makatından sümüksü akıntı gelmeye başladı . Bu bizi çok korkuttu ve farklı bir veterinere gittik . Şuan bir tedavi uygulanıyor yaklaşık 6 gün sürecek 4.günündeyiz . Kusma ishal durdu fakat bu sabah dışkısında mukus benzeri bir şey vardı . Ve akıntısı tekrar başladı . Veterinere başvurduğumuzda kan baktırdık . Lökositleri düşük çıktı . Viral bir hastalığın olduğundan şüphelendiler fip lösemi vb . Fakat tedaviye olumlu cevap verdiği için düşük bir ihtimal verdiler fip ve lösemiye . Tam iyileşmek üzereyken akıntısının başlaması korkuttu beni . Veteriner hekimimiz tedavi bitmeden bir şey söyleyemeyeceğini söyledi. Daha önce bu tip akıntılı bir hastalık geçirdi mi kediniz veya bizimkine benzer bir vakaya şahit olan varsa yardımcı olursa sevinirim . Bu arada felix yaş mama yiyince çıkarıyor yarım saat içinde . Ayrıca kedim 2.5 ay önce doğum yaptı . Yavrularda en ufak bir şey yok sapasağlamlar .


edit: Yaş mama bugün ısrarı üzerine verdim ve 4.kez çıkardı ishali arttı akıntısı tekrar başladı tedaviden önceki gibi oldu

Gelen Cevaplar
21 Mayıs 2020 14:22
imipenem

3 günlük, 2 günlük tedavi olmamalı. fip, lösemi için konuşmak için detaylı muayene edilmesi lazım ki veteriner hekiminiz bunları eminim değerlendiriyordur.

doğum sonrası ishal görülebiliyor. ancak bu ishalin anlattığınız gibi günlerce sürmemesi lazım. birkaç gün içinde toparlamıyorsa müdahale edilmeli. mukuslu olması koliti işaret ediyor. hayvanın diyeti de çok önemli, sık mama vs. değiştirmek bulguları şiddetlendirebilir, hastalıkları maskeleyebilir. psilyum içeren yüksek fiberli diyet takviyesi gerekli.

!!!yalnız şunu belirtmeliyim ki bazı ilaçlar kedilerde özellikle lökositleri düşüyor, bir sürü ilaç alındıktan sonra tek bir kan tahlili bir şey ifade etmez. önemli olan düşmenin devam edip etmediğidir. kedilerde bakteriye bağlı ishallerde genel olarak antibiotik kullanmadan sorunu çözmek çok daha etkilidir. zira antibiotiklerin durumu kötüleştirdiği biliniyor. ne zaman ilaç kullanılır? eğer kedide ishal harici genel sistemik sorunlar varsa o zaman farklı tedavi protokollerine gidiyoruz.

en basitinden dışkıda parazit muayenesi ile başlanır. 
ateş takibi ve kan tahlilleri yapılır gerekirse röntgen çekilebilir.
lökositin düşük olması hamilelik stresi ile viral bir atak geçirdiğini gösterebilir. 
size tavsiyem hill's i/d türü bir mamaya da geçin bu dönemde ve bunu bir kaç gün değil etkisini görebilmek için 1-2 paket bitirmeniz.
tedaviye nasıl yanıt verdiğini takip edin bakalım bu süreçte nasıl gidiyor. bu tür inatçı ishallerde bir günde toparlanma olmayabilir, kullanılan ilaçları da hesaba kattığınızda durum biraz inatçı seyredebilir. geçmiş olsun tekrardan. 

21 Mayıs 2020 14:48 tarihinde düzenlenmiş. | Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

3 üye şu anda sitede. Ayrıca 579 kişi de sitede dolaşıyor.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar