29 Mart 2014 20:31   şikayet Et
salepss

Kısırlaştırmak gerekli mi?
Merhaba,sizlere bir sorum olacak. Salep 7 aylık dişi bir siyam kedisi.Yazlığımız bahçeli bir yer olduğu için kaçma eğilimi olabileceğini düşünüyoruz. Veterinerimizde kısırlaştırmanın en iyi çözüm olacağını söylüyor. Ama ben pek karar veremiyorum. Canının acıyacağından korkuyorum. Sizler öneriyor musunuz? Sonra Salep ne tür sıkıntılar çekebilir onu merak ediyorum. Önerilerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum...

31 Mart 2014 02:11 tarihinde düzenlenmiş. |

Gelen Cevaplar
31 Mart 2014 13:02
hayvansevere...

Kısırlaştırma hem hayvanın daha uzun ve rahat yaşamasını hem de sahibinin ya kaçarsa endişesi durmadan evde durabilmesini sağlar.  Bence kısırlaştırmalısınız.

(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

31 Mart 2014 13:18
karamellifis...

Kısırlaştırma 1 yaşını doldurmamış kediler için tavsiye edilmez.Çünkü kas ve kemik gelişimini tam olarak tamamlaması beklenir.Ben hiçbir kedimde uygulamadım bunu,ancak bu konudaki forumlar en doğrusunun yaşını doldurması gerektiğini söylemekte.(Ki bencede)

Kaçma endişeniz var ise,benim kedilerim hep içeride-dışarıda baktım,hiçbiri öyle bir durumda bırakmadı beni ama kedinizin sokaktan korkma,ya da caddelerin işlek olduğu bir alanda kaçması çok tehlikeli olur tabii.

Kedilerin dışarıda az da olsa vakit geçirmesi psikolojilerini olumlu etkiler ancak;dışarı tek  başına çıktığında diğer kedilerle çiftleşme ve aşısı olmasına rağmen pire ve başka hastalıklar bulaşma riski vardır.

kedi tasması alabirsiniz,küçük flexi ile gezdirebilirsiniz.Ha,ameliyatın şöyle artı eksileri olacaktır;(bunu da çevremde çok yaşadım.)

Kediniz ağır narkoz alır,sakinleşir,ya da tam tersi daha saldırgan bir yapıya bürünebilir.

Kimi kedi sahibinin kucağından inmek istemez,kimisi daha içe kapanır,kimisi daha normal bir kedi olur,bağırmayı keser,idrarı da daha az kooku yapar.Aklıma şimdilik bunlar geliyor.

Karar tamamen sizin elinizde.Mutlu huzurlu günler...

Alıntı Yaparak Cevapla   

02 Nisan 2014 16:02
minikislakke...

Eğer ki kısırlaştırmayıp hem de çiftleştirmezseniz kedinin içinde biriken hormonlar sonra kistlere tümörlere dönüşüyormuş öyle bir ornek biliyorum kedi kanser olup acı içinde ölmüş :(
Bence kesinlikle kısırlaştırmalısınız hem Sağlığı açısından hem de doğacak bebeklere kim bakacak bunca yuva arayan hayvan varken bir de yenilerini siz eklemeyin. 1 yaşını beklemek en mantıklısı. Ama ben dayanamıyorum diyorsanız da en az 8 aylık olmasını bekleyin.
Kısırlaştırdıktan sonra da ay benim erkekliğim gitti ya da artık tam bir kadın değilim gibi bir düşünceleri olmayacak psikolojisini alt üst eden bir operasyon olmuyor. Kısırlaştırılmış erkek Kedileri olan arkadaşım var kediler gayet de hayatlarından memnun

Alıntı Yaparak Cevapla   

02 Nisan 2014 17:44
semiluna

Bize Alya'yı (siyam kedisi, dişi, 2 yaşında) sahiplendirilmesine aracı olduğumuz sırada tanıdık, gittiği evlerden kızgınlığa girdiği için çok bağardığı gerekçesi ile geldi, bitti dedik, tekrar tekrar kızgınlığa girdi. Siyam kedileri çoğu ırka göre daha erken ve daha sık kızgınlığa giriyor. Biz iki kızgınlık arasında, 7 aylıkken doktorumuzun tavsiyesi ile kısırlaştırdık. Hiç bir sorun yaşamadık. 1.5 yıl oldu, kilo artışı ve hareketsizlik de görülmedi, huyu da değişmedi. Mutlu mesut yaşıyoruz. Evden kaçması sadece istenmeyen gebeliklere neden olmaz, sokağı tanımadığı için başına bir şey gelebilir, bir de siyam olduğu için çalınıp damızlık olarak da kullanılabilir. Kazara hamile kalsa yavrulara kalıcı, ömürlük ev bulmak da çok zordur. Sonuçta Alya kendisine bulamamıştı ömürlük yuva, başımıza kaldı :) Kısırlaştırma aynı zamanda ömrünü uzatacaktır. Ben tavsiye ederim.


----------------------------------------------
Petarkadaş Yöneticisi
www.petarkadas.com/hakkinda#yoneticiler sayfasında kurallar ve yönetici yetkilerim hakkında bilgi bulabilirsiniz.
----------------------------------------------

02 Nisan 2014 16:45 tarihinde düzenlenmiş. | Alıntı Yaparak Cevapla   

02 Nisan 2014 18:03
minikislakke...

Benim arkadaşım da kedilerini 8 aylıkken kısırlaştırdı gelişimlerinde bir sorun yok

Alıntı Yaparak Cevapla   

02 Nisan 2014 18:04
minikislakke...

Benim arkadaşım da kedilerini 8 aylıkken kısırlaştırdı gelişimlerinde bir sorun yok

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

15 üye şu anda sitede. Ayrıca 1239 kişi de sitede dolaşıyor.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar