21 Mayıs 2014 18:48   şikayet Et
sedatmav

kızgınlık döneminde kedi kısırlaştırmak
Merhaba 1.5 yaşındaki dişi kedim 2 ay önce doğum yaptı. Yaklaşık 3 hafta önce de kızgınlığa girdi ve hiç ara vermeden bugüne kadar kızgınlık dönemini atlatamadı.
emzirmeyi yaklaşık 2 hafta önce bıraktı fakat bir memesinde hala hafif sertllik hissediyorum.
kısırlaştırma konusunu bir kaç veterinerle görüştüm
bir grup veteriner kızgınlık döneminde kesinlikle kısırlaştırmanın yapılmaması gerektiğini ve kızgınlığın geçmesini beklemek gerektiğini söylüyor.
diğer grup da sürekli kızgınlıkta kalan dişi bir kedinin kisttik yapı taşıma ihtimalinin yüksek olduğu ve yapının memelerinde de olabileceği için bir an önce kısırlaştırılması gerektiğini, riskli bir durum olduğunu söylüyor.
kızgınlık döneminde kısırlaştırmanın çok gerekli olmadığı sürece yapılmaması gerektiğini ve fazla kanamaya yol açacağını biliyorum.
ama kist oluşumunu da göz önünde bulundurmam gerekiyor.
farklı uzmanlar farklı şeyler söylerken karar vermek çok zor. yorum yapabilecek olan ya da daha önce böyle bir durum deneyimleyen var mıdır?

Gelen Cevaplar
22 Mayıs 2014 13:14
sedatmav

sanırım biraz daha bekleyeceğim, cevap için teşekkürler:)

Alıntı Yaparak Cevapla   

23 Mayıs 2014 00:51
mj

Kızgınlık-yavrulama-emzirme döngüsünde, doğalarına aykırı olarak uzun süre doğum yapmamaları kist vs ile sonuçlanabiliyor evet ama kızgınlıkta kısırlaştırılmasının, kızgınlığının üzün sürmesi gibi durumlar mı bahsi geçen kist riski?

Alıntı Yaparak Cevapla   

23 Mayıs 2014 01:02
nkskn34

kedilerde kızgınlık 7 ila 10 gün sürer,  iyice gözlemleyip kızgınlığı geçtiği an da hemen kısırlaştırabilirsiniz...

Alıntı Yaparak Cevapla   

23 Mayıs 2014 14:07
sedatmav

merhaba 3 haftadır hiç geçmeyen bir kızgınlıktan bahsediyorum, sürekli yerlerde yuvarlanıp miyavlıyor yani 3 hafta boyunca hiç ara vermedi. veterinerin söylediği kızgınlığın sürekli devam etmesi yumurtalık kistine işaret edeceği. ama kızgınlıkta da kısırlaştırma önerilmiyor, ne kadar daha beklemem lazım bilemiyorum..

Alıntı Yaparak Cevapla   

23 Mayıs 2014 14:57
sedatmav

yani sorun benim kısırlaştırmak istemem değil, sorun hiç kızgınlıktan çıkmyan kedimi bir an önce kısırlaştırmam mı gerekiyor,, yoksa kızgınlığın geçmesi için biraz daha beklemelimiyim.
hangisi doğru seçim.

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

34 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar