14 Eylül 2017 04:03   şikayet Et
bsoylu

Orijen cat&kitten'ı değiştirmeli miyim?
Kızımı günlük oynatıyorum,yorgunsam bile o kendi koşturuyor,oynuyor fakat inanılmaz hareketli,hiç yerinde durmuyor diyemem. Malum okullar açılıyor,ben de yurtta kalacağım. Ailem onunla oyun konusunda öyle ilgilenemez,sevgi verir mama verir su verir ama öyle ipi alıp da koşturmazlar yani. Ben haftasonları gelip gittikçe oynatacağım,enerji harcatacağım. Fakat duyduğuma göre orijen yüksek proteinli olduğundan dışarıya gitmeyen ev kedilerine pek önerilmiyormuş hatta bazı veterinerler ülkemizdeki kedilere uygun olmadığını savunuyor yüksek protein oranı nedeniyle. Acaba mamasını değiştirmeli miyim diye düşünüyorum,bu protein böbreklerine zarar mı verir ya da gün içinde aktivitesi çok kısıtlı olacağından vücuduna fazla mı gelir endişeliyim. Bu arada kızım 2.5 kilo 5 aylık bir sarman. Siz neler düşünüyorsunuz bu konuda ?

Gelen Cevaplar
14 Eylül 2017 11:52
hattushil

ev kedileri için yüksek proteinli mamalar pek iyi olmuyor, 

özellikle yavru kedilerde bazı sorunlara yol açabiliyor, ishal, böbrek v.s.
onun yerine n&d düşük tahıllı kullanabilirsin ya da Nature's Protection mama olabilir bence, içerik bakımından aşağı yukarı aynı gibi. 

Alıntı Yaparak Cevapla   

17 Eylül 2017 23:41
2wicky

Kediler etobur hayvanlar ve tahıla hiç ihtiyaçları yok. Oranı az da olsa tahıllı mama hiç kullanmıyorum. Kedilerimi barf besliyorum ama mecbur kalırsam diye evde hep Orijen, Acana bulunduruyorum. Konserve alırsam da muhakkak tahılsız olanları tercih ediyorum. Nutri, Sapphere, Chefs Choice vb. Yani endişelenmenize gerek yok çok kaliteli bir mama ile besliyorsunuz. Eğer tahıllı ya da az tahıllı mamaya dönerseniz kötülük yapmış olursunuz kedinize. İhtiyacı olmayan mısır, pirinç gibi şeyler yemiş olacak.

19 Eylül 2017 07:09 tarihinde düzenlenmiş. | (3 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

18 Eylül 2017 00:26
marchqueen95

Bizim 2 kedimiz var ve genel olarak pek hareketli değiller, sabahları sadece birbirleri ile evin içerisinde koşuyorlar. Şuan ki kullandığımız mamamız Orijen Six Fish, uzun süredir Orijen kullanıyoruz ve sağlık problemimiz yok.

(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

19 Eylül 2017 05:23
greyivy

Madem Orijen alabiliyorsunuz bence hiç değiştirmeyin ve 1 yaşına kadar cat&kitten'a devam edin. Kediler köpekler kadar ilgiye ihtiyaç duymayan kendi kendilerine de yetebilen canlılar. Anneniz babanız oyun oynayamıyorlarsa tavsiyem evin bir-iki yerinde oyuncak bulundursunlar. Sıkıldıkça oyuncaklarına dönüp oynamaya devam ederler. Hediye paketlerini kapladığımız parlak haşırtılı ambalajdan yapılan toplar, kalem ve zil yavrumuzun en çok sevdiği üç oyuncak. Çok merak etmeyin 8-9 aylık olduktan sonra hareketliliği düşmeye başlayacaktır anne babanızında şimdiki kadar ilgilenmesi gerekmeyecek. En az hareket kadar ihtiyacı olan ama önemi gözden kaçırılan diğer şey su. Kuru mama ağırlıklı beslenen kedilerin böbreklerinin yorulması, o veya şu mamanın proteininin yüksek olmasından ziyade, kedilerin tür olarak az su içme eğilimleri. Yine evinizin farklı yerlerinde 2-3 tane su kabı bulundurun, bu su tüketimini bi nebze arttıracaktır. Bana Orijen hakkında verilen kötü tavsiyeleri anlatsam inanamazsınız. Bu kötülemeler hangi vakalara dayalı araştırıp bizzat görmek lazım..

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

28 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar