02 Ekim 2019 13:15   şikayet Et
sokakkopekle...

Sadece sabahları kusan kedi
Veteriner tüy yumaklarından olabilir demişti. Macun da veriyoruz ancak sorun tüy değil büyük ihtimalle. Uzun zamandır sadece sabahları ilk su içişinden ya da mamasından sonra kusmaya başladı. Başlarda biraz zeytinyağı ve ıslak mama vermek işe yaradı. Kusmalar kesildi ama sonra yine başladı. Bu sefer malt macunu denedik. Yine kısmen etkisi oldu. En son geceleri uzun süren aç kalması yüzünden midesi rahatsız olduğunu fark ettik. Buna önlem olarak gece yatmadan biraz ıslak mama, 5 saat sonra uyanıp tekrar bir ıslak mama vermeye başladık. Bu formül işe yaradı. Kusmalar kesildi ama uzun vaadede 5 saatlik uyku bölünmeleri biraz sıkıntı yaratabilir. Hiç böyle bir şey başınıza geldi mi? Daha pratik bir çözümü olabilir mi? 

Bir de nd'nin az tahıllı narlı mamasını almıştık. Sanki bu da midesini biraz zorluyor ama daha önce hills yiyordu. Aynı sorun onda da vardı.

Gelen Cevaplar
16 Ekim 2019 14:44
banbis

Benim köpeğimde aynı sorun var. 

Sebebi gıda alerjisine bağlı gelişen reflü ve gastrit. 

Midesinin boş kalmaması lazım. Mide asidi yemek borusunda yükselip zamanla reflüye neden oluyor. 4 saatte bir besliyorum. Toplamda günlük gıdasını aşmamak kaydıyla. 

Otomatik mama kapları var. Açılıp kapatılanlardan aldım. Gayet başarılı.  Yaklaşık bir yıldır kullanıyoruz. Gece öğünleri için 2 otomatik kap bana yetiyor. Otomatik kaplara alışması 2-3 gün sürdü. Mesaj atarsanız marka bilgisini sizinle paylaşırım. 

Bu da % 100 çözüm sağlamazsa analerjik mama deneyebilirsiniz. 

Biz mama olarak analerjenik kuru mama kullanıyoruz. Ama size gerekmeyebilir

Alıntı Yaparak Cevapla   

19 Ekim 2019 01:04
sokakkopekle...

Cevap için sağolun. Biz de reflü ya da gastrit gibi bir durumdan şüphe ettik. Hatta veteriner de benzer çıkarımda bulunmuştu. Bahsettiğiniz özel mama kabı bizim için işe yaramaz diye düşünüyorum. 3 tane kedi var, dolayısıyla kuru mama hep önlerinde oluyor. Kusan kedi geceleri, kimse yokken pek yemiyor. Islak mamayı bahsettiğiniz şekilde bir kabın içine koysak bu durumda kokusu yüzünden devamlı tırmalayabilir. Burada da kedi köpek farkı ortaya çıkıyor. Zaten ıslak mamayı da ilk koyuşta tüketiyorlar, biraz bekledikten sonra onu da yemiyorlar. Muhtemelen beklemiş ıslak mamayı gece kalkıp yemesi gibi bir şey olmaz. 


Şimdiki süreçte gece verilen ıslak mamayı çok azalttık. Yani bir iki tane ıslak mama veriyoruz. Hatta bir kaç sabah ilk kuru mama yemesine rağmen kusmadı. Tabii üzerine yine ıslak mama verdik ama belki biraz olsun kendi kendine iyileşiyordur. Uzun bir süredir kusmuyor.

Esasında nd mamayı midesi için de almıştık ama o konuda biraz hata etmişiz. Zaten az tahıllı mamalar mide problemi çıkarabiliyormuş. Şimdi maalesef yanına reflex mama da koymak zorunda kaldık. İlerleyen zamanda bahsettiğiniz gibi hassas mide için bir mama almayı düşünüyoruz.

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

7 üye şu anda sitede. Ayrıca 1138 kişi de sitede dolaşıyor.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar