03 Mayıs 2019 13:09   şikayet Et
mmaayyaa

British Shorthair doğum zamanı
Merhaba arkadaşlar benim iki sorum olacak.
birincisi. kızım maya 64 günlük hamile. bu cins kediler yaklaşık kaç günlük hamileyken doğum yaparlar.
ikincisi ise bazı yerlerde kedilerin gece saatlerinde doğum yapmayı tercih ettiklerini okumuştum. bu bilgi doğru mu.

Gelen Cevaplar
03 Mayıs 2019 15:55
imipenem

65-67 gün bu süre biraz daha uzayıp kısalabiliyor. doğum zamanının belirlenmesi köpeklere göre daha zor olmakta. rektal ısının normalden 1 derece düşmesi doğumun başlangıcı hakkında fikir verir. bu ise 37.5 derece ve altıdır. bu veriden 12-24 saat içinde doğum bekleriz. yine bir diğer veri memelerdeki sütün inmesi ancak bu da 1 hafta öncesinden inebiliyor dolayısı ile yanıltıcı olabiliyor. bazı kediler sizin yanınızda kalabilirken çoğu güvenli önceden hazırladığı yuvasında doğumu tercih eder. gece saatleri genelde daha uygun olmakta. ilk doğum öncesi süreçte anne yemeyi kesebilir, kusma vs görülebilir. 

sizin yapmanız gereken yavruları için sıcak bir ortam hazırlamak (havalar sıcak diye aldanmayın)
bol bol havlu. 
anne yavruları hızlı doğurabilir hepsine yetişemez ise yavrular kese içinde doğacaklar sizin pens yardımı ile keseleri açıp göbek bağlarını bağlamanız gerekebilir. (nasıl yapılabileceğini internetten videolardan veya hekiminizden öğrenebilirsiniz)
hayırlı olsun şimdiden. 

Alıntı Yaparak Cevapla   

07 Mayıs 2019 11:49
mmaayyaa

öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Kızım 65 günlük hamileyken doğum yaptı. doğum beklediğim gibi gece saatlerinde değil sabah saat 11:30' da başladı. hemen yanıma geldi ve doğum bitene kadar benden hiç ayrılmak istemedi. ilk iki yavrudan sonra 3,5 saat ara verdi ve sonrasında peş peşe iki yavru daha doğurdu. sadece keseyi yırtıp yavruların nefes almasını sağladı. geri kalan işlemleri (göbek kordonu kesme gibi) ben yaptım. dört sağlıklı yavrumuz oldu. :)

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

2 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar