23 Ocak 2018 13:04   şikayet Et
mertk7

Tekir Kedimiz Kızgınlık Döneminde Acil
Adana'da ikamet etmekteyiz. dişi kedimiz kızgınlık dönemine girdi. çiftleşeceği bir erkek kedi arıyoruz. yardımcı olabileceklerin ulaşmaları bizim için çok önemlidir. 

Gelen Cevaplar
23 Ocak 2018 13:16
albeda

Kediniz tekir, yavruların bu yüzden ileride gidecekleri evler oldukça riskli sahiplenilme olasılığıda zaten başından düşük. Sokaklarda birçok hayvan bulunmakta ve lütfen onların yuva bulma şansını yeni doğacak yavrularla azaltmayın, ya da kedinizin yavrularna bakmak yerine onlardan birini sahiplenin. Kediniz zaten yılda 3-4 defa kızgınlığa girecek bağıracak rahatsızlık vericek. Siz sürekli çiftleştirmek isterseniz bünyesi yıpranıcak ve ciddi sorunlar baş gösterebilir. Yaşla beraber rahim yumurtalık rahatsızlıkları görülme sıklığı artıyor. Kedinizi kısırlaştırarak onun yaşamını daha rahatlaştırıp uzatabilirsiniz. Ayrıca sokaktaki yavruların yaşam hakkı içinde önemli bir durum.

(3 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

23 Ocak 2018 13:29
mertk7

Orijinalden alıntı: albeda

Kediniz tekir, yavruların bu yüzden ileride gidecekleri evler oldukça riskli sahiplenilme olasılığıda zaten başından düşük. Sokaklarda birçok hayvan bulunmakta ve lütfen onların yuva bulma şansını yeni doğacak yavrularla azaltmayın, ya da kedinizin yavrularna bakmak yerine onlardan birini sahiplenin. Kediniz zaten yılda 3-4 defa kızgınlığa girecek bağıracak rahatsızlık vericek. Siz sürekli çiftleştirmek isterseniz bünyesi yıpranıcak ve ciddi sorunlar baş gösterebilir. Yaşla beraber rahim yumurtalık rahatsızlıkları görülme sıklığı artıyor. Kedinizi kısırlaştırarak onun yaşamını daha rahatlaştırıp uzatabilirsiniz. Ayrıca sokaktaki yavruların yaşam hakkı içinde önemli bir durum.biraz düşündük ve iyi bir veterinerde kısırlaştırmanın en mantıklısı olduğuna karar verdik. kızgınlık dönemi geçtikten sonra kısırlaştıracağız. aklıma takılan şu; 2 yasında ve hiç çiftleşmedi kızımız, hiç çiftlesmeden kısırlastırırsak sağlık sorunları bas gösterir mi?

(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

23 Ocak 2018 13:55
albeda

Hayır sorun olmaz dişi kedileri yavruyken bile kısırlaştırabiliyorlar. Bazı yerler kan tahlilini vs yapmadan direk ameliyata alıyorlar nadirende olsa sıkıntı çıkabiliyor bunları belirtirseniz iyi olur

(2 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

23 Ocak 2018 13:57
mertk7

Orijinalden alıntı:

Hayır sorun olmaz dişi kedileri yavruyken bile kısırlaştırabiliyorlar. Bazı yerler kan tahlilini vs yapmadan direk ameliyata alıyorlar nadirende olsa sıkıntı çıkabiliyor bunları belirtirseniz iyi olurçok teşekkür ederim yardımlarınız için.

Alıntı Yaparak Cevapla   

25 Ocak 2018 07:09
gobekli

Benim merak ettigim su
Evet kedilerin kisirlastirilmasi saglikli
Sokaktaki kedilerin de sansini artiriyor da
Sokaktakileri kisirlastir evdekileri kisirlastir sonunda bu yayginlasti dogani kisirlastir
Soylari bile tehlikeye girer
Evet evcil kedi sorun yasamasin surekli es istemesin doye bu operasyon yapilacak ama onlarinda bir kez anne olma birkez baba olma haklari var
Turlerini devam ettirme onlarin yasam gayelerinden biri
Evet sokaga salalim demiyorum sokaktakilerinde yuvaya ihtiyaci var ve sokak tehlikeli
Ama unutmayin dogada tehlikede olmayan tek bir canli yok
Aslan bike hatta en akillisi insan bile
Onlar yuzyillardir bizim sayemize var olmadilar
Ve sandigimizdan daha kuvvetliler
Evimize alip besliyoruz karsiliginda bir haklarini ellerinden aliyoruz
Ozgurluk gibi anne olma gibi
Hayvan irkina ne zaman insan mudahele etse avlanma gibi mesela o irkta sorun cikti halbuki doga kendi duzenini korur
Erkek kedilerin yavru oldurmesi gibi
Doga avci av dengesini korur
Ben atalim demiyorum besliyorsak sorumlulugu alip en azindan hakkini birkez kullandirin diyorum
Cins kedi olunca eyvallah tekirler olsun tukensin
Bu mu yani

Alıntı Yaparak Cevapla   

25 Ocak 2018 17:40
albeda

ben cins kedi sahiplerinede ayrım yapmaksızın aynı şeyi söylüyorum. ama tekir kedilerin sahip ararken çok daha zorlandığı gerçeğini göz ardı edemeyiz, bunu belirtmekte bir sorun olmamalı. hayvanlarda insanlardaki gibi anne baba olayım aile kurayım duygu düşüncesi yok, bu yönden evimizdeki dostlarımızla insanları kıyaslamak yanlış olur. çünkü onlar 3-4 aydan sonra annelik içgüdüsü değişiyor ve hormonlar bitiyor. yeni bir yavruya hazırlık yapıyorlar eğer durdurulmazsa. ve yeni yavrularını eski yavrularından bile koruyorlar çünkü önceki yavrular artık bir tehdit durumu oluşturuyor, ve eski yavrularda büyüyüp cinsel olgunluğa ulaşınca anne yavrularıyla, yavrular kendi aralarında çiftleşebiliyor. onlar için anne yavru ilişkisinden çok sürü, üyeler önemli. buda aradaki farkın boyutunu anlatıyor. birde şecereli üretim dediğimiz bir durum var, bu işi profesyoneller yapıyor. gerçekten işini doğru yapan kişiler için hayvanların genetik rahatsızlıkları, yatkın oldukları rahatsızlıklar, kan hatları araştırılıyor, üretime uygun olanlar ve belgeyi alanlar üretiliyor. yani soylarının tükenmesi gibi bir durum söz konusu değil. aksine günümüz şartlarında aşırı çoğalmayı engellemezsek daha çok ölü yavrunun vebali üstümüze kalıcak. elbet kıyıda köşede kısırlaşmamış bir kedi kalıyor ve soyları devam ediyor. bizim üstümüze düşen bu sayı belli bir derecede inene kadar kısırlaştırmak, yuvasız bu kadar köpek varken neden üretelim? tonla barınak varken ve bu barınaktaki kedi köpekler "temizlik günlerinde" 200-300 öldürülüyorken neden yapalım? 200-300 hayvan her seferinde ölmek yerine sahip bulabilirdi, ama bulamıyor çünkü yenileri üremeye devam ediyor. üretimi azaltsak ve bu yavruları sahiplendirsek, uygun bir sayıdan sonra uygun koşullar altında hayvanlar çiftleşir sorumluluk bilincinde sahipler bulurlar o zaman eyvallah. ama üzgünüm, şuanki şartlarda biz bu kadar hayvan sayısını karşılayacak kadar iyi insana sahip değiliz. ve hiçbir hayvan bu acıyı çekmek zorunda değil. uygun bir sayıya sahip olsak zaten bu kadar kısırlaştırın diye her yerde sesimizi duyurmaya çalışmazdık. hayvanlar ölüyor, bizse yardım istiyoruz. sokakta beslenen köpekler her doğumda ortalama 6 yavru doğuruyor, 1 i yaşıyor. kalan 5 i hastalıktan araba ezmesinden vurularak zehirlenerek ölüyor. doğanın dengesi bu mudur? çoğalan sayıyı azaltma dengesi?

(3 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

07 Şubat 2018 11:18
kircaglaa

Orijinalden alıntı: albeda

Kediniz tekir, yavruların bu yüzden ileride gidecekleri evler oldukça riskli sahiplenilme olasılığıda zaten başından düşük. Sokaklarda birçok hayvan bulunmakta ve lütfen onların yuva bulma şansını yeni doğacak yavrularla azaltmayın, ya da kedinizin yavrularna bakmak yerine onlardan birini sahiplenin. Kediniz zaten yılda 3-4 defa kızgınlığa girecek bağıracak rahatsızlık vericek. Siz sürekli çiftleştirmek isterseniz bünyesi yıpranıcak ve ciddi sorunlar baş gösterebilir. Yaşla beraber rahim yumurtalık rahatsızlıkları görülme sıklığı artıyor. Kedinizi kısırlaştırarak onun yaşamını daha rahatlaştırıp uzatabilirsiniz. Ayrıca sokaktaki yavruların yaşam hakkı içinde önemli bir durum.
Siz kırlastırma ve hayvanlar konusunda bilgilisiniz sanırsam. Bana yardımcı olur musunuz? 6-7 aylık olduğunu düşündüğüm bir kediye sahibim evimize alıp besleyeli bir ay oldu sokaktan bulup evimize aldık. Daha hiç aşı olmadı veteriner kontrolünden de geçmedi. Kendimiz dişi kısırlaştırmak istiyorum aşılarını yaptırıp mutlu olsun istiyorum. Bana lütfen hangi aşıları olması gerektiğini , nasıl bir yol izlememiz gerektiğini, kısırlaştırma için ameliyat masrafını ve kısırlaştırma operasyonu sonrası kedimin sağlık durumunun nasıl olabileceği hakkında bilgi verir misiniz? Kedime çok alıştım onu kaybetmek istemiyorum ameliyatta. Ve son olarak kısırlaştırma ameliyattan sonra hayati bir risk oluyor mu ? ( Herşey masrafı ne kadar tutar en az ve en fazla İstanbul da yaşıyorum ) SİZDEN ERKEN BİR YANIT BEKLİYORUM


Kısırlaştırmadan korkuyorum bu sayfadan kötü şeyler okudum ameliyatta lanet okumuşlar çok daha fazla korkuyorum (ameliyatta girerken girdikten ve çıktıktan sonra nelere dikkat etmeliyiz hangi testleri yaptırmalıyım masraflar ne kadar ve kısırlaştırma ameliyat ortalama ne kadar sürer hangi aşıları olmalı daha hiç asi olandı) SİZDEN BİR YANIT BEKLİYORUM

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

5 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar