şikayet Et
28 Ağustos 2017 08:08  
paws
paws
milka
1 yaşında
erkek

Guinea pig bilgilendirme
Merhabalar,
Forumlarda insanların bu güzel hayvanlar hakkında bilgi aradıklarını,bilgi konusunda yetersiz olunduğunu,ve türkçe forumlarda bilgi yetersizliği olduğunu görüyorum.Milka'yı sahiplenmeden öncede cavia'ler hakkında bir sürü yabancı sitelerden araştırma yaptım,kendini bu hayvana adamış insanlarla konuştum.Sizlere de,özellikle guinea pig sahiplerine,sahipleniceklere öğrendiğim,tecrübe ettiğim herşeyi aktarmak istiyorum.Hatırladıkça,öğrendikçe de güncelleyeceğim...


-Guinea pigler büyük alanlarda yaşamayı seven sosyal hayvanlardır.Kendi imkanlarınızla yapacağınız büyük bir yuva hem guinea piginizi mutlu edecek,sağlıklı bir ortam sağlayacak ve alacağınız kafesten daha hesaplı olacaktır.Yuva ne kadar büyük olursa,temizliği o kadar az zahmetli olur.

-Taban malzemesi konusunda; eğer yeterince büyük bir yuvaya sahipseniz,kaliteli bir talaş (marangoz talaşı kesinlikle değil,evcil hayvan talaşı) kullanılabilir fakat benim tercih ettiğim bir malzeme değildir.
Bu siteden tanıştığım bir büyüğüm sayesinde tuvalet paspası ve hasta bezi kullanmaya başladım. En temiz ve az zahmetli olan malzemeler,kesinlikle öneririm.Hasta bezini en alta seriyorsunuz,paspasıda uygun ölçülerde kesip üste.Yuvanın büyüklüğüne göre temizleme sıklığı değişir fakat ideal olanı 2-3 günde birdir.

-Guinea pigin alanı kısıtlı olursa,ve özellikle bu kısıtlı alanda talaş gibi ıslaklığı iyi emmeyen bir malzeme kullanırsanız,guinea pigin idrar yolları enfeksiyonu olma riskini artırırsınız.Sürekli aynı yere işeyip,üstünde durması sağlığı açısından tehlikelidir.

-Guinea piginizin veterinerinin onlar hakkında bilgili olduğuna emin olun
(egzotik hayvan veterineri)

-Guinea piglerde, yüksek kalsiyumlu besin ler verilmesi sonucunda mesane taşı oluşur.Özellike dişiler bu hastalığa daha yatkındır.Bu hayvana dışkılarken ve işerken acı verir.Belirtileri dışkılarken popo tarafını havaya kaldırıp ıkınma,işerken sesler çıkarmak,ileri derece de olduğunda kanlı işemektir.Türkiye'de piglere bakan veteriner bulmak zordur,bulduğunuzda mutlaka röntgen çekmesini isteyin ve ona göre tedavi uygulanır.Bazı vetler röntgen çekmeden tedavi uygulayabilirmiş fakat bu sakıncalıdır.
Bu hastalıktan korunmak için az kalsiyum içeren besinler verilmelidir.Özellikle maydanozun büyük yapraklısından kaçınılmalıdır,çok sık olmamak şartıyla sapları verilmelidir.

-Kuru otu kaliteli ve yuvasında sınırsız olmalıdır, çok fazla yonca içermemelidir.Yonca yüksek miktarda kalsiyum kaynağıdır.Çimen verilebilir fakat ilaçlı olmadığından,başka hayvanların üstünde gezmediğinden emin olunmalıdır.

-Guinea pig kakaları size piginizin durumu,sağlığı hakkında bilgi verir.
Rengi siyah veya kapalı kahverengidir.Piginize verdiğiniz yiyecekler doğrultusunda değişebilir.Açık kahverengi bir hastalığın belirtisi olabilir.
Yumuşak kaka: Meyve sebze biraz fazla kaçmış,verilmesi durdurulmalı,pigi ot yemesine teşvik edilmelidir.
Damla şeklinde kaka: Yavaş bir metabolozima,enfeksiyon belirtisi olabilir.
Tabiki de hemen endişelenmenize gerek yok,diyetindeki değişikliklerde etkileyebilir.Sürekliliği tehlikedir.

-Tüy kaybı,belli bir bölge de açıklık, pire belirtisi olabilir,hemen bir veterinere götürülmelidir.Kulak arkasında tüylerinin olmaması normaldir.

-Erkek guinea piglerde genital temizlik düzenli olarak yapılmalıdır.

-C vitamini günlük olarak besinlerden alınmalıdır,bunun için özellikle kırmızı biber öneriririm.Kesinlikle suyuna veteriner önermedikçe ilaç katmayın.

-Tadlandırılmamış sade yaban mersini bir miktar suyuna katmak iyi bir c vitamini kaynağıdır ve ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarından korur.

-Kulakları ıslanmayacak bir şekilde nadir olarak yıkanabilirler.Kesinlike kendisinin yüzmesi için kap kullanmayın.Youtube da nasıl yıkanılması gerektiği hakkında iyi videolar mevcuttur.Ben Milka için şampuan olarak Dalin kullanıyorum.

-Tırnak kesimi aylık olarak uçlarından yapılması gerekir.

-Guinea pigler tüy döken hayvanlardır(oluşan bölgesel açıklıklar deri hastalığıdır),sadece bunu azaltabilirsiniz.Taramak büyük bir katlı sağlayacaktır.

-Penisilin bazlı ilaçlar pigleri öldürür.Veterinerin bu tür ilaçlar kullanmadığından emin olun.

-Guinea piglerde anormal davranışlar nefes almada zorlanma,hırıltı,sık sık hapşırma,yeme içmeyi reddetme,ishal,kambur duruş,çok fazla eşelenme,topallama,denge kaybı,içe çökük/donuk gözlerdir.Bu gibi belirtilerde derhal veterinere gidilmesi gerekir.

-Kaviler nadirde olsa kurtlanabilirler.Belirtileri poposunu yere sık sık sürtmek ve en büyük belirtisi olarak dışkıda kurtdur.

-İnsanlar gibi şeker hastalığına yakalanabilirler,bu yüzden şekerli besinler sık sık verilmemelidir.

-Guinea piginizi düzenli olarak tartmanız onun sağlığını takip etme açısından çok önemlidir.Kilo kaybı hastalık belirtisidir.

-Diş takırdatma,eğer yuvada başka bir pig varsa üstünlük belirtisi olabilir fakat eğer tek yaşayan bir pigse ve sıklıkla yapıyorsa acı cektiğine işaret olabilir. 

-Sebze meyve yiyor,sınırsız olarak verebilirim diye birşey yoktur.Her meyvenin sebzenin belli bir ölçüsü,verilme aralıkları vardır.Örneğin elma,iki üç günde bir,bir dilim şeklinde.Diyetini planlayarak hazırlamalısınız ve her gün aynı saatde vermelisiniz.

-İshal olduğunda,sebze meyveden belirli bir süreliğine uzak durulmalıdır.Kuru ot ve mamasını yemesi için teşvik edilmelidir.Veterinerinizin kontrolü altında tedaviye başlanmalıdır.

-Kavilerin beslenmesi sebze/meyve diyeti,kuru maması, otu ve yiyebileceği zararsız olan ot çeşitlerinden oluşur.Bunlar haricinde başka birşey verilmemelidir.

-Kesinlikle tavşan veya hamster yemi kullanmayın,kaliteli kuru maması otuyla birlikte kafesinde her zaman bulunmalıdır.
Türkiye'de kaviler için mama markası sınırlı sayıdadır.Vitakraft kötünün iyisi diyebilirim ve sadece bir kereliğine mahsus bu mamayı almak zorunda kaldım,içindeki büyük mısır taneleri yüzünden oğlumu boğulmaktan kurtardım.Versele Laga içerik bakımından iyi bir mamadır ve ülkemizdeki tek iyi Guinea Pig maması diyebilirim.

Ülkemizde kaviler hakkında bilgiler malesef internetde de çok sınırlı,eğer ingilizceniz yeterliyse yabancı forumlarda yardım aramanızı öneririm.Bana da sorabilirsiniz,elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım fakat sağlık konusunda ki tek yol onlar hakkında bilgiye sahip iyi bir veterinerdir.

Türkiye de bazı veterinerler numaraları ve adresleri:

IZMIR
Mavişehir Veteriner Kliniği 
[TR]
Adres: Yalı Mahallesi 6440/3 sk. No: 16/B Atakent Karşıyaka İzmir
+902323372733
Ginepig Veterineri Veteriner Hekim Kutlu Dayıoğlu

ISTANBUL
Vetelite Veteriner Kliniği
[TR]
Adres: Suadiye Mahallesi, Bedri Güven Sk. 10/A, 34740 Kadıköy/İstanbul
+902164781595
Ginepig Veterineri Veteriner Hekim Çağlar Kondu Özcan

30 Ağustos 2017 23:31 tarihinde düzenlenmiş. | Patile

Gelen Cevaplar
29 Ağustos 2017 14:00

Merhaba bu bahsettiğiniz Versele Laga mamasını aktif olarak nereden temin edebiliriz acaba ? Ot için hangi markayı kullanmalıyız ? Pigimiz için kafes yanlarına asılı olan suları kullanmak şartmı, yani mama kabına su koysak oradan içebilirmi ? Şimdiden teşekkür ederim.

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

30 Ağustos 2017 03:08
paws
paws
milka
1 yaşında
erkek

Orijinalden alıntı: goldenister

Merhaba bu bahsettiğiniz Versele Laga mamasını aktif olarak nereden temin edebiliriz acaba ? Ot için hangi markayı kullanmalıyız ? Pigimiz için kafes yanlarına asılı olan suları kullanmak şartmı, yani mama kabına su koysak oradan içebilirmi ? Şimdiden teşekkür ederim.

Şu sıralar bende bulmakta sıkıntı çekiyorum ama bazı internet sitelerinde ve petshoplarda mevcut. Ot için çok fazla marka kullanmadım,benim kullandığım ve memnun olduğum ot:

https://www.petburada.com/jungle-kuru-yonca-kemirgen-otu-350-gr-45931-26-B.jpg

Asılı suluk kullanmanız daha iyi olacaktır.

Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   


Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

5 üye şu anda sitede. Ayrıca 249 kişi de sitede dolaşıyor.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar
©2005-2018 Petarkadaş (farscape, 17.0.053)

Petarkadaş Hakkında - Petarkadaş Yöneticileri - Topluluk Kuralları - Yasal Konular - İletişim