08 Ağustos 2016 15:33   şikayet Et
paticiklerle

Aynı anda 6 köpeği beslemek?
Merhabalar. Yaşadığım yerin çok yakınında, 6 tane yavru köpek buldum. Önceleri annelerini besliyordum yavru köpek mamam olmadığı için, bugün yavruları da beslemeye başladım. Fakat yaş mamayı döktüğüm an hepsi üstüne çullandı ve hangisinin ne kadar yediğini tam anlayamadım.:) Birbirlerine hırlayanlar, yedirmeyenler oldu. Mamayı ayrı ayrı yerlere dökmeye çalıştım ama nereye döktüysem oraya koştular yani hiç ayrı ayrı yiyemediler. Bu konuda tavsiyeye ihtiyacım var bu sorunları yaşamadan nasıl besleme yapabilirim acaba?

Fotoğraf eklemeye çalıştım ama beceremedim bir türlü bu konuda da yardımcı olursanız çok mutlu olurum ^^ Teşekkürler şimdiden :)

08 Ağustos 2016 15:36 tarihinde düzenlenmiş. | (1 kişi bunu patiledi.)

Gelen Cevaplar
08 Ağustos 2016 20:13
molly2015

2.5, 3, 3.5 aylıkken havlayıp sana sorun yaratabilirler. bide bence onlar yeteri kadar yiyordur merek etme..

Alıntı Yaparak Cevapla   

09 Ağustos 2016 06:27
begumdaisy

Genişçe (6 yavrunun sığabileceği kadar) yuvarlak bir tepsinin sadece kenarlarına, tepsi şekline uygun boylu boyunca mama dizilerek verilebilir diye düşündüm, ki sırf yavrular için üretilmiş öyle bir mama kabı da vardı. Yavruların her birini o tepsinin kenarına sizde yerleştirebilirsiniz. Bir de 6 yavru zaten 1 konserveyle doymaz bir konserve veriyorsanız daha fazla olmalı, mama ile de karıştırıp verebilirsiniz. Yavrunun ayına göre ve dışarda yaşadığı için kafadan kilosuna göre hesaplayıp o miktara tekabül edecek şekilde hazırlayabilirsiniz.

09 Ağustos 2016 14:29 tarihinde düzenlenmiş. | (1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

09 Ağustos 2016 11:23
paticiklerle

Orijinalden alıntı: begumdaisy

Genişçe (6 yavrunun sığabileceği kadar) yuvarlak bir tepsinin sadece kenarlarına, tepsi şekline uygun boylu boyunca mama dizilerek verilebilir diye düşündüm, ki sırf yavrular için üretilmiş öyle bir mama kabı da vardı. Yavruların her birini o tepsinin kenarına sizde yerleştirebilirsiniz. Bir de 6 yavru zaten 1 konserveyle doymaz bir konserve veriyorsanız daha fazla olmalı, mama ile de karıştırıp verebilirsiniz. Yavrunun ayına göre hesaplayıp o miktara tekabül edecek şekilde hazırlayabilirsiniz.


Yarımınız için çok teşekkür ederim, dediğiniz yöntemi deneyeceğim. O kadar açlardı ki tek seferde 3 konserve açmam gerekti, elimde sadece yetişkin köpek kuru maması var onunla karıştırmam sorun yaratır mı yavrular için?

Alıntı Yaparak Cevapla   

09 Ağustos 2016 14:47
begumdaisy

Rica ederim. 

Evde sürekli özenle besleyeceğiniz kendi köpeğiniz olmadıkları için hem annenin hem yavruların (anne emzirirken mama gereksinimi fazlasıyla artar, doyduğu kadar verilmeli) sadece doymaları yeterli olur, puppy yada yetişkin mama olması farketmez. Zaten dışardan ne bulurlarsa sırf mide doyurmak için, hayatta kalabilmek adına yerler. İnce düşünecek olursak zaten yavrular 1 yaşına gelene kadar kaliteli super premium puppy maması ile beslenmeli, bu da yüksek ihtimal sağlanamayacağı için ve kalitesi düşük mamalarında puppy ile yetişkin türünde içerik olarak pek de bir fark olmadığı için doymaları yeterlidir.

09 Ağustos 2016 14:48 tarihinde düzenlenmiş. | (1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

09 Ağustos 2016 19:01
cellox

sürekli konserve ishal yapabilir. haşlanmış makarna gibi kuru bir gıdayla karıştırabilirisinz.

(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

09 Ağustos 2016 19:12
paticiklerle

Orijinalden alıntı: cellox

sürekli konserve ishal yapabilir. haşlanmış makarna gibi kuru bir gıdayla karıştırabilirisinz.


Bilgi için çok sağolun  dikkat ederim. :)

09 Ağustos 2016 19:16 tarihinde düzenlenmiş. | Alıntı Yaparak Cevapla   

09 Ağustos 2016 19:15
paticiklerle

Orijinalden alıntı: begumdaisy

Rica ederim. 
Evde sürekli özenle besleyeceğiniz kendi köpeğiniz olmadıkları için hem annenin hem yavruların (anne emzirirken mama gereksinimi fazlasıyla artar, doyduğu kadar verilmeli) sadece doymaları yeterli olur, puppy yada yetişkin mama olması farketmez. Zaten dışardan ne bulurlarsa sırf mide doyurmak için, hayatta kalabilmek adına yerler. İnce düşünecek olursak zaten yavrular 1 yaşına gelene kadar kaliteli super premium puppy maması ile beslenmeli, bu da yüksek ihtimal sağlanamayacağı için ve kalitesi düşük mamalarında puppy ile yetişkin türünde içerik olarak pek de bir fark olmadığı için doymaları yeterlidir.Keşke imkanım olsa da en kaliteli mamalarla besleyebilsem, çok sağolun kuru mamayla karıştırabilirim o halde. :)

Alıntı Yaparak Cevapla   

09 Ağustos 2016 20:04
begumdaisy

Evet karıştırabilirsin, kuru mamayla ishal olma ihtimalide önlenir. Ayrıca haftada bir yavru başına 1 adet haşlanmış yumurta da verebilirsin, protein açısından oldukça iyidir.

Alıntı Yaparak Cevapla   

09 Ağustos 2016 20:31
paticiklerle

Orijinalden alıntı: begumdaisy

Evet karıştırabilirsin, kuru mamayla ishal olma ihtimalide önlenir. Ayrıca haftada bir yavru başına 1 adet haşlanmış yumurta da verebilirsin, protein açısından oldukça iyidir.


Böyle yumurta, makarna gibi evde rahatlıkla hazırlayabileceğim şeyler önerdiğinizde süper oluyor gerçekten. ^^

Alıntı Yaparak Cevapla   

09 Ağustos 2016 21:19
begumdaisy

Bu arada makarna verirken de ishal olmaması için yağsız, salçasız olarak verilmeli, belki yetişkinlere dokunmayabilir ama yavrular ishal olma yönünden çok hassastırlar. O yüzden makarnayı sadece suda haşlayıp, tuz vs asla atılmadan verilmeli. Fakat tatsız olacağı için tatlandırmak ve kalsiyumda alması açısından yoğurt katarak verebilirsin, 6 yavru için susuz tarafından 3 yemek kaşığı yoğurt yeterli olur makarnayla karıştırırsın. Anneye de 1 yemek kaşığı yoğurt verebilirsin. Aslında köpeklerde karbonhidratın bir yararı olmaz ama sokaktaki canlara karınlarının doymasını baz aldığımızdan verilebilir. Bizim buralarda da çok fazla köpek var ve bende elimden geldiğince her gün besleme yapmaya çalışıyorum. Benim besleme yaptığım noktada milletin köpekler yesin diye turşu koyduğu bile oluyor, inanılmaz. :) Tuz çok çok zararlı köpekler için tabi.

10 Ağustos 2016 01:20 tarihinde düzenlenmiş. | Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

1 üye şu anda sitede. Ayrıca 450 kişi de sitede dolaşıyor.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar