16 Ekim 2019 15:50   şikayet Et
oetik

N&D mama fazla gelmiş olabilir mi?
Arkadaşlar merhaba,

8 aylık Pug cinsi yavrumuza N&D düşük tahıllı kuzulu mama aldık ancak aldığımız günden beri sürekli kaşınma, karnını yalama vb problemle karşılaşıyoruz. Veteriner hekim fazla proteinin yaratabileceği sorunlar olduğunu söyledi ve daha düşük proteinli klasik veteriner mamalarını tavsiye etti. Pug cinsi olduğu için yavrumuz sağolsun hiçbir yiyeceği ayırt etmeden yediği için mama yer-yemez problemimiz yok her mamayı yer ancak bu şekilde de yavrunun acı çekmesini istemeyiz.  N&D gibi mamadan Hill's vb mamalara da geçmek istemiyorum. Bu süreçte yavru kendine zarar verecek herhangi bir farklı besin de almadı. Acaba bu fazla protein küçük ırklar için problem yarattığı doğru mudur? Yavrunun kilosu vs fiziksel aktivitesi gayet yerinde. Mama şartlara uygun şekilde hatta son dönemde daha az gramajlı veriyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. 

Gelen Cevaplar
20 Ekim 2019 12:11
denizsevdero...

Merhaba bizde sizinle aynı mamayı kullanıyoruz. Köpeğinizin bunu mamadan dolayı yapıp yapmadığını anlamanız için mecburen mamasını değiştirir bir süre gözlemleme yapmanız lazım. Veterinerlerin her dediğine hemen inanmamak lazım, ben düzgün bir veteriner bulana kadar canım çıktı. Mamasını değiştirseniz bile N&D bin başka bir çeşidini deneyin bence. Belki kuzu etine alerjisi var tavuk deneyin mesela. Yada bir süre az tahıllısını değil de normalini deneyin. N&D sağlam  mamadır ama bencede bırakıp sıradan veteriner mamalarına dönmeyin.

(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

05 Kasım 2019 10:58
loverpirate

Şimdi herkes tersi bir yorum yapacak ama somonlu proplan denemeni tavsiye ederim. Günlük 140~gr civarı vermeniz yeticektir diye umuyorum. Aktivitelerine göre bu gramajı arttırıp düşürmek size kalmış.

Bu arada ben de Proplan'dan N&D Kuzu etliye geçiş yapıyorum. Proplandan herhangi bir sorun yaşamadım bugüne kadar (2.5 sene kullandım)

N&D Tahılsıza geçiş sebebim; köpeğimin tüy dökme sorununa tek denemediğim tahılsız mamaydı. Şimdi son çare olarak N&D tahılsız mama deniyeceğim 3~4 ay. Bu çare olmazsa kaderime boyun eğip yavrumun hoşuna giden Proplan ile yoluma devam edicem.

Alıntı Yaparak Cevapla   

06 Kasım 2019 12:39
mayacandir

sorun egzersiz seviyenizde olabilir. günlük kaç saat oyun oynuyor, yürütüyor, koşturuyorsunuz? çünkü bu yeterli düzeyde değilse kaşıntılara yol açar genelde. hem de organları yorar.
değiştirmeden önce gramajını ve dediğim gibi günlük egzersiz düzeyinizi paylaşır mısınız

Alıntı Yaparak Cevapla   

08 Kasım 2019 16:49
oetik

Herkese teşekkürler. 


Eski mamamız olan Profine kuzulu patatesli mamaya döndük ve değişimi fark ettik. Günlük egzersiz gayet yeterli seviyede. Pug cinsi olmasına rağmen vücut gayet fit. Uzun bir süre daha Profine üzerinden devam edeceğiz gibi gözüküyor. N&D çok daha iyi bir mama ancak bizimkinde pek tutmadı anlaşılan. 

Alıntı Yaparak Cevapla   

14 Kasım 2019 22:11
duygumrc

benim de köpeğim pug cinsi dört senedir benimle, ilk senemizde bir çok mama denedim fakat çok fazla kaşıntı kızarmalar tüy dökülmeleri ve yaralar geçirdik, uzun süre tedavi gördü ve veterinerimiz çözüm olarak sürekli hipoalerjenik mama kullanmamızı ve tavuklu olanlardan uzak durmamızı önerdi, araştırmalarım sonucu Pro choice ve brit care markalarıyla tanıştım nerdeyse üç senedir bu iki markayı kullanıyorum, hiç bir sağlık problemi kalmadı kesinlikle tavsiye ederim. 

Alıntı Yaparak Cevapla   

07 Aralık 2019 18:02
mayacandir

brit care bazı çeşitlerini önerebilirim, ama pro choice kesinlikle önermem. mama içeriğine bakmadan, sırf tüy yapısına iyi geldiği için önermeniz hiç doğru değil.  yüksek oranda tahıl içermesi, et oranının yok denecek kadar az olması, hayvansal yan ürünler içermesi, katkı-koruyucu ve kimyasal maddeler bulundurması gibi kötü özellikler taşıyor. 

asla önermiyorum.

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

18 üye şu anda sitede. Ayrıca 1217 kişi de sitede dolaşıyor.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar