08 Ağustos 2018 20:44   şikayet Et
duduuuuu

2 sorum var tecrübeliler yardımcı olabilir misiniz ?
1.sorum yavru pugum var 2 aylık 1 hafta sonra yavaştan dışarı çıkmaya başlıycaz tasma aldık göğüs takması fakat asla sevmiyor takınca sırt üstü yere yatıp dönüyor ısırmaya çalışıyor uzatmasını takınca da onu ısırıp yürümek istiyor nasıl alıştırmalıyız ? 2. sorum çok fazla sevmemeli miyiz acaba ilk köpeğimiz olduğu için bilmiyoruz sürekli bizimle oyun oynamak istiyor koltuğa çıkmak yatınca gelip her yerimizi ısırıyor ve oyunları hep ısırmalı ağzına oyuncak tepiştirmemize rağmen yine de eller ve ayaklara yöneliyoruz malesef :( yani şunu sorucam nasıl olucakta oyunu o istediği zaman değilde biz istediğimiz zaman oynamayı anlamasını sağlayabiliriz ?

Gelen Cevaplar
08 Ağustos 2018 21:52
uranus1

Küçük yaşta oluşu eğitmenizi kolaylaştıracaktır. İlk soru eğer boyun tasmasına alışmamışkan göğüs tas.ası takarsanız rahatsız olacaktır ilk önce boyun tasmasına alıştırın takınca çıkarmaya çalıştığında onun en sevdiği oyuncağını gösterip oynayın zamanla boynundakine alışacaktır ve köpeklerde genellikle hep alfa dişi ve alfa erkek liderler vardır yani onların başında bir liderin olması köpeklerin hemen kabulleneceği bir durum sizde köpeğinizin lideri olmalısınız ısırma davranışlarına gelince hayır kelimesini bilmeli ısırma davranışından sonra köpeğinizle oyun oynayıp severseniz bunun kötü birşey olmadığını bilecektir her ısırmaya kalkıştığında ciddi bir ses tonunda hayır diyip kararlı bir şekilde olmalısınız bu işler biraz zaman alıyor ama emin olun ki kedileri eğitmekten daha kolay :)

Alıntı Yaparak Cevapla   

12 Ağustos 2018 20:45
atlantis09

tasma takmaya ilk başladığında köpeğim baya tasmaya da bana da saldırıyordu ciddi eldivenle taktığımız zamanlar oluyodu :D kısa sürede alıştı tasmasıyla oynamasına izin verin tasmanın ona ait bir şey olduğunu anlamasını sağlayın.. ve evet aşırı zorluyorsa benim yaptığım gibi eldivenle takın alışana kadar bikaç hafta içinde alışacaktır

bir de arada bir dışarı çıkmasanız bile tasmasını takın üzerinde kalsın bazen de önüne bırakın oynasın kemirsin hatta daha küçük zarar veremez diye düşünüyorum..
yürüyüşlerinizi de ilk başlarda kısa tutun sık sık çıkın sıkılmaması için.. arabaları, kedileri, bisikletlileri, kuşları kovalamasına asla izin vermeyin çünkü tehlikeli zamanla tepki vermeyi bırakıyor 

Alıntı Yaparak Cevapla   

12 Ağustos 2018 20:58
atlantis09

bir de tasmasının kayışını ısırmaya çalışıyor hala dışarda fazla heyecanlandığında ya da istemediği bir şey yaptığımda.. ilk tasması tabi ki koptu bu yüzden kayışı ısırmaması gerektiğini şimdiden öğretmelisiniz.. "hayır, şşştt, heyy, bırak" gibi ifadeleri öğrenmesini sağlayın ama çok fazla tekrar etmeyin duymazdan gelmeye başlıyorlar :D bırak dediğinde ödül maması ve aferinler verebilirsiniz.. bir de limon falan sürüyorum bazen ısırmaması için malesef

13 Ağustos 2018 00:33 tarihinde düzenlenmiş. | Alıntı Yaparak Cevapla   

12 Ağustos 2018 23:36
kbetuly

Gezmenin tadını alınca tasmaya sorun çıkartacağını zannetmiyorum benim ki tasmasını kendisi getirip önüme koyup bekliyor gezmek istediğinde. Onunla dışarı çıkabileceğini biliyor bu konuda sorun yaşayacağınızı zannetmiyorum ama nasıl başardığını bilmiyorum biraz uğraşınca benim ki tasmadan kurtuluyor o yüzden tetikte olun. Boyun tasmasını ben denedim ama küçük olduğu için çok hareketli boynunu kıracak diye korktum açıkçası. Sevme konusuna gelince sevgiden zarar gelmez. Ben sevme işini abartanlardanım ama daha hiç sorun yaşamadık.

(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

13 Ağustos 2018 15:15
duduuuuu

cevaplar için teşekkür ediyorum.şuan göğüs taşmamızı çıkarmıyoruz ona alıştık sadece uzatmayı ısırıyoruz onu da hallediceğimizi düşünüyorum dışarı çıktığımızda :)

(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

14 Ağustos 2018 00:38
banbis

Göğüs tasması en uygun tasma. Biz de çok zor alıştık ve şimdi tasmasına bayılıyor. Çünkü tasma demek gezmek demek.


Sevmek her zaman ama oyun konusunda veteriner beni şöyle uyarmıştı: "Her istediğinde oyun oynarsanız bir süre sonra size hükmedebileceğini düşünür. Evet oyun onun ihtiyacı ama bazen zamanını siz belirleyin."

Alıntı Yaparak Cevapla   

14 Ağustos 2018 14:22
duduuuuu

Orijinalden alıntı: banbis

Göğüs tasması en uygun tasma. Biz de çok zor alıştık ve şimdi tasmasına bayılıyor. Çünkü tasma demek gezmek demek.

Sevmek her zaman ama oyun konusunda veteriner beni şöyle uyarmıştı: "Her istediğinde oyun oynarsanız bir süre sonra size hükmedebileceğini düşünür. Evet oyun onun ihtiyacı ama bazen zamanını siz belirleyin."


evet bende bi yerde okumuştum genelde oyun zamanını biz ayarlıyoruz dediğiniz gibi

Alıntı Yaparak Cevapla   

14 Ağustos 2018 14:39
atlantis09
evet bende bi yerde okumuştum genelde oyun zamanını biz ayarlıyoruz dediğiniz gibievet hep ilgi beklemesi çok normal ama sürekli ilgi bekleyip havladığı, çekiştirdiği zamanlarda ilgilenirseniz bu sefer bunu kullanmaya başlayabilir.. ama bu hiç sevgi beklediğinde onu sevmeyeceğiniz anlamına gelmiyor.. sadece bol bol oyun, yürüyüş, egzersiz, eğitim gibi aktiviteleri siz belirleyip onunla ilgilenirseniz enerjisini boşaltmasını sağlarsanız zaten canı pek sıkılmayacağından keyifli bi köpeğiniz olacaktır

yavruyken çok ağlarlar ağlamasına asla karşılık vermemek gerekli aynı insan bebekler ve çocuklarda olduğu gibi aslında

Alıntı Yaparak Cevapla   

15 Ağustos 2018 12:23
pasa66

Arkadaşların yazdığına ek olarak ilerleyen zamanlarda dişleri yenilenecek ve düşen dişlerin yerine yenileri gelirken ısırma dürtüsü kaşındığı için artacak biz o dönemde ellrimize saldırdığında kolonya kullandık.Bundan nefret ediyolar ellerimize kolonya döküyoduk yaklaşmıyodu sonunda o durumu aştık.Kolay gelsin.

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

22 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar