09 Ocak 2019 14:07   şikayet Et
shysaint

Köpeğim diğer köpeklere saldırmaya başladı.
İyi günler herkese;
1.5 yaşında dişi dogo ve av köpeği kırması Cash adında bir köpeğimiz var. 1.5 aylıkken annesinin terk etmesi sonucunda sahiplendik. Eşim ve ben spor altyapılı kişiler olarak Cash’i düzenli sosyal ortamlarda bulundurarak ( insanlarla ve diğer küçük, büyük boy ırk köpeklerle anlaşması) hergün düzenli olarak 1 saatin üzerinde serbest gezimli antrenmanlar ve diğer köpeklerle oynatıyorduk.
Son iki ay içerisinde, birden  tüm köpeklere sert saldırmaya(ısırma) başladı.Bildiğimiz ve gözlemlediğimiz hiçbir travmatik bir durumla karşılaşmadı. Artık dışarıda tasmasız gezdiremiyoruz ve köpekleri görünce yolumuzu değiştirir olduk. İnsanlarla hiçbir sorunu yok.
Bu durum için Ankara nın en iyi eğitmenlerine başvurduk. Verilen cevaplar; erken kısırlaştırma olabilir bu sepebten hormanel saldırganlık gösterebilir. Yeteri kadar sosyalleştirmemiş olabilirsiniz, büyümeye başlayınca bir anda sizi korumacı olabilir. Gibi cevaplar aldık. Eğitimle ancak odaklandırma çalışabiliriz dediler.(sahibine odaklı olma) Hatta yurtdışındaki sitelere bile mesaj yazdım. Oradan da zorla sosyalleştirmeyi deneyin diğer köpeklerle olmasını sağlayın.( böyle bir durumda iken nerede, başka köpek sahipleri bulabilirim ki). Şu an ki durum bizim için gerçekten çok üzücü ve ne yapmamız gerektiğini bilemiyoruz. Umarım bu gibi durumla karşılaşan ve bilgi sahibi olan arkadaşlar var ise fikirlerini paylaşırlarsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

10 Ocak 2019 08:53 tarihinde düzenlenmiş. |

Gelen Cevaplar
10 Ocak 2019 20:54
astroo

Merhaba , öncelikle bahsettiğiniz eğitmenleri boşverin çünkü burada bu meslek son derece geri kalmış durumda. Bilimsel gerçeklerden tamamen uzaklar. Çoğunun yaptığı tek şey bazı konularda köpeği sadece şartlandırmak ve zor kullanarak itaat ettirmektir. Rehabilitasyon ise tamamen ayrı bir iştir ve bunu yapan yok bildiğim kadarıyla.

Benimde çok sosyal bir ortamda büyümesine rağmen 9 aylık olduktan sonra köpeklere + insanlara karşı çok seçici davranan ve şüpheci yapıda bir köpeğim var. Buna rağmen sevdiği köpekler ve insanlara karşı mükemmeldir.

Köpeğinizin bu davranışını tetikleyen ayrıntıları bulmalısınız. Köpeğiniz gerçekten agresifmi yoksa sadece uyarma amaçlı bir iletişim mi kuruyor, gözlem yoluyla bunu keşfedebilirsiniz.

Eskiden sevdiği oyun arkadaşlarına da aynı davranışı gösteriyormu ?

Başka bir köpek gördüğü anda sinirleniyormu yoksa ortak davranış özellikleri olan bazı köpekler ona yaklaştığı zaman mı sinirleniyor... Vb . İncelenmesi gereken şeyler var gerçek bir eğitmen köpeğinizi tanımak için sizinle sizin ortamınızda bulunup önce gözlem yapardı.

Bütün bunların dışında onun kendine özel bir karakteri var. Artık her köpekle zaman geçirmek istemiyor olabilir veya ;

Farkında olmadığınız kronik bir ağrı/ acı çekiyor . Bazıları çok iyi saklar dışarıdan hiçbir belirti görmeyebilirsiniz. Tekrar; iyi bir eğitmen çok ayrıntılı bir sağlık taraması isterdi bu ani değişiklik için.

Alıntı Yaparak Cevapla   

12 Ocak 2019 07:20
shysaint

Cevabınız için teşekkür ederim.Bizim köpeğimiz çok oyuncu ve sakinken birden diğer köpeklere karşı saldırgan oldu.eski oyun arkadaşları da dahil malesef.Bedendsel sıkıntı da gözlemlemedik.Evde de normal insanlarla olan ilişkilerinde de normal.Tek sorun diğer köpeklerle karşılaşmak.Umarım üstesinden gelebiliriz.

Alıntı Yaparak Cevapla   

12 Ocak 2019 13:28
cinskedianta...

Merhaba, öncelikle köpek eğitimi üzerinde belirli bir yola gelmek açısından uğraşan ama asıl olarak rehabilitasyon üstüne bilgileri derleyip toparlayıp uygulayan bir hayvan aktivistiyim. Antalyada yaşıyorum eğer yakınsanız köpeğinizi gözlemlemek ve görmek isterim. Değilsenizde sizden dışarı çıkıp yürümeye başladığınız andan itibaren video çekmenizi rica ediyorum. Zira tetikleyici bir unsur olmadığı sürece bir köpekten asla tepki vermesini beklemeyin. Av köpeği kırması dediniz, koku duyusu çok güçlü olan bir köpek. Köpeklerle sosyalleştirip gezdirdiğiniz alanda onu tetikleyecek tedirginlik duygusu verip sizi korumaya yeltenmesi durumuna sokacak bir koku almış olabilir ve bu bile köpeklerde psikolojik bir rahatsızlığa dönüşebilir. Eğitmenlerin çoğu odaklı çalışır bir eğitmene sokaktan köpek aldım nasıl sosyalleştireceğim derseniz köpeklerin yapıda size odaklı olmasını sağlar sosyalleştirmeye çalışmaz. Benim başlıca önerim önceden götürdüğünüz parkı değil farklı bir alanı tercih edip, öncesinde ağızlık takarak (ağızlıktan tiksinmeden ağızlığı sevdirerek takmalısınız ki ağızlık da ona ayrı bir tedirginlik hali yüklemesin. Bununla ilgili de instagram adresimden iletişime geçerseniz bilgi verebilirim) köpeklerle beraber tekrar serbest halde kalması ve sizin o alanda bulunmamanız gerekir. Burada karşınızdaki köpek ve köpek sahibine çok rol düşüyor. Karşıdaki köpeğinde tetikleyici değil yardımcı psikolojide olup sizin köpeğinizin üzerine gitmeyip ilgilenmemesi evladınızın rehabilitasyonu açısından 'zamanla' kesin sonuç verecektir.
İnstagram adresim: antalyapetraininghotels

Alıntı Yaparak Cevapla   

13 Ocak 2019 13:15
shysaint

İyi günler, cevabınız ve aydınlatıcı bilgileriniz için çok teşekkür ederim.
Ankara’da ikamet etmekteyiz. Diğer köpeklere saldırmasında ne gibi bir tetikleyici olduğunu konunun uzmanı olmadığım için bilemiyorum. İstediğiniz videoyu çekmeye çalışacağım. Sorunlardan bir taneside bulunduğumuz bölgede (Ayrancı-Cankaya) köpek sahipleri, köpeğimizin saldırgan tarzından dolayı oynamalarını istemiyorlar. Bir de ağızlık ile karşılarına çıkacak olursak her gören eminim kaçacaktır. 😢. Dediğiniz gibi başka parka götürdüm ama cevresinden gecen her köpeğe yine hamle yapıyor. Yolda yürürken devamlı ödül maması vererek dikkatini dağıtmaya çalışıyorum. Çok etkili olmuyor. İnstagram’dan gokhandokuyucu73 olarak takip etmeye başladım. İyi günler, iyi çalışmalar dilerim.

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

5 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar