09 Ocak 2019 00:24   şikayet Et
bangova

KÖPEĞIM HAKKıNDA ENDIŞELIYIM//AYRıLMAMıZ GEREKEBILIR
Öncelikle herkese selamlar , siteyi uzun süredir takip edip aklıma takılan soruların cevaplarını bulmaya çalışıyordum lakin bunun yerine soruyu direkt sormam daha faydalı olucaktır diye düşünüp üye oldum, teşekkürler böyle güzel bir paylaşım sitesi için..

Köpeğim MARY 9 aylık dişi husky , ben aldığımda 4 aylıktı , yurtdışından aldım ve yurtdışında yaşıyorum. Başlarda dil problemimiz vardı , temel şeyleri el hareketlerimden anlıyabiliyordu, sağ olsun hala anlıyor ta ki dışarıya çıkana kadar. Eğer elimde her hangi bir ödül yoksa beni dinlemesi imkansız gibi bir şey çünkü sürekli bir başkalarına atlayıp zıplayıp peşinden koşma peşinde. Geçenlerde tasmasız gezdiriyordum(samimiyetimize güvenip tasmasınız gezdireyim demiştim burada orman çok) kesinlikle dinlememeye başladı yarım saat geçtikten sonra , gözü dönmüş bir şekilde benden kaçıyor , başkalarını takip ediyordu. En son yeter diyip bıraktım orada(sitenin içerisi)2-3 saat sonra getirdiler komşular. Kafamda o zamandan beri acaba hamile mi kaldı ? sorusu var. bugün 2 kere kustu , biri evdeyken diğeri dışarıda erkek köpeği görünce. Sitenin bekçilerine sanki sahipleriymiş gibi zıplaya zıplaya koşup yerlerde yuvarlanıp deliler gibi gidiyor(herkese aynı değil) şuanda köpeğin hamile olabilme ihtimalini düşünüp sahiplendirme arayışı içine girdim çünkü eve hırsız girse (özellikle bekçi vs) kendi patileriyle eşyaları vericek gibi bir halim var. Yalnızım yurtdışındayım beni kollasın eve sahip çıksın diye aldım ama inanın moral bozmaktan başka bir şey yapmıyor. Kıskandırmak için yapıyor desem neden yaşlı bekçiye gitsin ? taş gibi hatunlar var gidip onlara atlasın zıplasın bende nasipleniyim ama yok. en erken nasıl teşhis edebilirim ? kısırlaştırmak istemiyorum ama gerçekten huzursuzum. Acaba yanına bir tane de erkek husky alsam , erkek beni alfa olarak görür , dişi de erkeği alfa görür mü ? kızımı vermeden bu problemi nasıl çözebilirim ? alırsam erkek husky yavru olucaktır max 2aylık. zahmet edip okuyan herkese teşekkürler

Gelen Cevaplar
09 Ocak 2019 01:03
bangova

mary'nin yanına farklı cins erkek 2 aylık bir köpek alırsam eğer anlaşmaları nasıl olur ? sütten kesilmiş bir köpek alıcam gerekirse 1 aylık , ben kendim eğitirim ama bir erkek bir dişi ileride çiftleşmelerine sebep olur mu ? yoksa kardeş gibi büyüyüp birbirleriyle oynarlar mı ?

Alıntı Yaparak Cevapla   

09 Ocak 2019 02:48
bambam0905

Orijinalden alıntı: bangova

mary'nin yanına farklı cins erkek 2 aylık bir köpek alırsam eğer anlaşmaları nasıl olur ? sütten kesilmiş bir köpek alıcam gerekirse 1 aylık , ben kendim eğitirim ama bir erkek bir dişi ileride çiftleşmelerine sebep olur mu ? yoksa kardeş gibi büyüyüp birbirleriyle oynarlar mı ?Kısırlaştırmazsanız tabii ki de çiftleşirler. 4 aylık eğitime açık olduğu bir zamanda sahiplenmişsiniz zaten ama eğitim konusunda pek başarılı olunamamış. Zaten husky başına buyruk bir hayvandır labrador veya golden gibi kolay eğitilemezler. Yeni bi yavru alıp eğitmeye çalışmak yerine uzman eğitmenlerden yardım isteyebilirsiniz. Eğitime gönderebilirsiniz. 1 aylık veya 4 aylık olması önemli değil önemli olan köpeğinizle doğru iletişim kurmak. Dil sorunu yaşıyoruz demişsiniz ama köpekler sizin konuştuğunuz dili anlamaz zaten ve yavru bir köpeğe istediğiniz komutu istediğiniz dilde öğretmek sizin elinizde.

Alıntı Yaparak Cevapla   

09 Ocak 2019 02:52
bambam0905

Sizi ve evi korumasını beklediğinizi söylemişsiniz ama bu köpek daha 9 aylık yani yavru hem de eğitimsiz nasıl bir koruma bekliyorsunuz yavru köpekten? Koruma için tercihiniz doberman, rott, Dogo Arjantin olmalıydı. Bu arada dişi köpekler erkeklere nazaran sahibine daha bağlı olurlar, erkek köpek almadan bunu da göz önünde bulundurun.

Alıntı Yaparak Cevapla   

09 Ocak 2019 12:39
sibelizma

Yurt dışında suprelorin diye bir implant varmış onlardan köpeğinize uygulatıp kısırlaştırmadan 3-4 sene rahat kızgınlık görmesini engelleyebilirsiniz. İkinci olarak husky ırkı koruma köpeği değildir ve başına buyruk olması çok normaldir. Köpek alınırken ırk özelliklerine bakmanız gerekirdi.  Köpeğiniz kızgınlık zamanında dışarıda bırakmadıysanız hamile değildir.

Alıntı Yaparak Cevapla   

10 Ocak 2019 21:01
bangova

öncelikle teşekkürler yorumlarınız için ,ben anlatamadım ama sanırım. koruma derken köpeğim gelene kimlik sorsun hop bilader desin demiyorum , herkese kuyrup sallayıp gitmemekte korumaktır, şuan benim gözümde herkes potansiyel hırsız. lehçe konuşan herkesi sahibi zannediyor sorun bu , beni anlıyor gerekirse beden dilimi anlıyor ama yinede 4 ay boyunca lehçe duyduğu için sanırım o yüzden lehçe konuşulduğunda ilgisi anında dağılıyor. araştırdım hatta küçükken mahallemizde husky vardı ama inanılmaz ağırbaşlı sessiz ve tersi pis bir husky idi. ben soğuk memleketteyim diye husky aldım ama moralimi bozan şeyleri de dile getirmek istedim. buradaki eğitmenlerde lehçe konuşacağı için istemiyorum komutları türkçe öğrensin istiyorum

Alıntı Yaparak Cevapla   

11 Ocak 2019 00:07
bangova

ikinci köpeği dişi doberman almalı mıyım ? alırsam 2sini aynı anda mı gezdirmek zorundayım ? dobermanı dışarı çıkarmayıp vahşileştirsem , sadece geceleri çıkarsam, husky zaten gün içerisinde 6 kere dışarı çıkmaya alıştı. onu da sabah erken saat ve akşam üzeri+ gece olmak üzere 3 e indirsem. insanlara sevdirmesem sanırım zamanla herkesin arkasından bakmayı koşmayı bırakır ? en azından doberman insanlara yüz vermezse belki feyz alır?

Alıntı Yaparak Cevapla   

11 Ocak 2019 02:46
bambam0905

Vahşileştirsem ne demek? Alan ve kişisel koruma öğretmek başka vahşileştirmek başka bi şey. Açıkçası sizin kesinlikle profesyonel birinden yardım almanız gerektiği düşüncesindeyim. Eğitimsiz gezmesinden ve birbirinizi karşılıklı mutsuz etmektense dört beş komutu başka bir dilde uygulamanız daha kolay olmaz mı? Karar size kalmış tabii ki de. Koruma yapmaları için gerekli olan şey köpekleri vahşileştirmek değil kesinlikle!!! Koruma iç güdüsü olan köpeği zaten anlarsınız gerektiği yerde gereken tepkiyi verirler örneğin doberman tüm komutlarınızı yerine getirir, rott bulunduğu alanı korur, Dogo ise sahibini.. ama bu köpeklerin hepsinin sosyal olması gerekir yoksa büyük sıkıntı çekersiniz ve şu an olduğu gibi köpeğinizle yolları ayırmayı düşünmeye başlarsınız. Köpeğinizin eğitim almasını sağlamayacaksanız bile kendiniz köpekler hakkında bolca araştırma yapmalısınız, onlara nasıl davranmanız gerektiğini, nasıl eğitebieceğinizi, sahip olduğunuz ve sahiplenmk istediğiniz ırkın özelliklerini, köpeklerde sosyalleşmenin önemini öğrenmelisiniz yoksa hayvanlara yazık olacak.

Alıntı Yaparak Cevapla   

11 Ocak 2019 09:17
mayayl

merhaba, sahiplendiğiniz ırk zaten başlı başına asi bir ırk onun için ona bol bol sabır ve zaman ayırmanız gereklidir. en ufak bir zorlukta vazgeçecekseniz keşke sahiplenmeseydiniz. özellikle bebeklik zamanları çok zor oluyor. gelip ısırmalar evde oradan oraya zıplayıp koşmalar. kesinlikle herkes köpek almadan önce araştırıp kendi enerjisine uygun köpek almalı. ben yeri gelip ağladığım günleri biliyorum ama sabırla zamanla aramızda güçlü sihirli bir bağ oluştu evlat oluyor. bence kesinlikle ikinci bir köpek sahiplenmeyin. kusura bakmayın ama bir tanesi ile bu kadar zorlanıyorsanız ikincide gelirse bu sorun ikiye katlanacak. alışma dönmeleri olacak kavga edecekler birde maddi tarafı olacak. tüm gün oturup köpek eğitimi hakkında video izlerdim ben öyle yapmanızı ve sahiplendiğiniz çocuğu sarıp sarmalamanızı tavsiye ederim. 

son olarak sahiplendiğiniz çocuk inanılmaz dolu bir enerjiye sahiptir sürekli enerjisini atacak oyunlar oynamalısınız eve girdiğinde bayılsın. benim rottweiler cinsi köpeğim var havalar çok soğuk ve yağmurlu olduğunda merdivenleri defalarca indirip çıkarıyorum nefes nefese kalıyor :)

11 Ocak 2019 07:41 tarihinde düzenlenmiş. | Alıntı Yaparak Cevapla   

11 Ocak 2019 14:47
bangova

evet vahşileştirmek kötü bir kelime tercihi oldu, insanlarla iç içe olmamasını sağlamak demek istemiştim, husky ile sosyalleşebilir, buradaki insanlar köpeklerini başka köpeklerle oynatmaya pek sıcak değiller özellikle küçük ırk köpekleri direkt olarak kucaklarına alıyorlar , huskyi ben çok şımarttım sanırım. sürekli oyunlar oynuyorum hem evde hem dışarıda sürekli  oynamam gerekiyor sanırım enerjisine yetebilmem için ama doberman alırsam yada dogo hem birlikte oynayacaklar hem dışarıya çıkarınca başka köpeklerle oynarlar yada yürüyüp gezerken insan görücekler ama sevmelerini istemiyorum, kıskanıyorum belki de köpeğimi başkasına karşı çok sıcak görünce. bizimki koltuğa atlamayı çok seviyor deve cüce oynuyoruz :D saklambaç hastası zaten beni bulduğunda bildiğin zıplayıp alkış yapıyor gibi :D küçüklüğümden beri köpeğimiz vardı ama ben hep seven taraf oldum ailede , eğitim kısmına hiç bulaşmamıştım. komutları anlıyor ama buranın dilindeki komutları öğretmek kesinlikle istemiyorum, adamların anadilindeki komutları öğretirsem hepten ipin ucu kaçıcak, sürekli okuyorum araştırıyorum herkes sadece şikayet ettiği tarafları yazmış ama mahallemizdeki husky gerçek anlamda psikopat gibi bi şeydi yani duruşu zaten insanı tedirgin edip sevmemeye teşvik ediyordu , bizimki büyüyünce ağır başlı olup kimseye kuyruk sallamazsa amenna aksi halde ikinci bir köpeğide alıcam. sadece o zamana kadar tam bilincinde olmak istiyorum her şeyin. arkadaşlarıyla oynamak için can atan bi çocuk gibi şuan ama büyüdüğünde de hayır ya ben oynamam sizinle dicek kıvama gelicek midir ? malamute var mesela burada görüyorum tasmasız geziyorlar ve bildiğiniz bodyguard gibi sahibini takip ediyor , yolu açıyor ona resmen , direkt sahipleriyle birlikteler ve görünümleri çok vahşi, bahsettiğim vahşileştirmek kelimesini de buradan esinlendim sanırım

Alıntı Yaparak Cevapla   

04 Mart 2019 08:13
perfectte

cümlenin içinde ayrılmamız gerekebilir/sahiplendirmek zorunda kalıcam vb. gibi kelimeler geçince.. yardım etmekten çok sinirleniyorum sorun bende herhalde..

site yöneticilerine bir önerim var evet biliyorum illegal ama köpek eğitimi ile ilgili pdf kitap paylaşın lütfen insanlar okusun ki hemen pes etmemeyi, köpeklerin eğitilebilir olduklarını anlasınlar rica ediyorum:) 

bu sert başlangıçtan sonra


köpeklerin %99,8 i aynıdır kalan 0,20 ise köpekleri görünüş olarak ayırır (kabaca tarif ettim)
şuan hali hazırda olan köpeklerin %80 inden fazlası da insanlar tarafından köpekler melez yapılmıştır. gerek normal gerekse laboratuvar ortamında. yani bizlere ve ihtiyaçlarımıza mükemmel bir şekilde uyum sağlasın diye

bu gereksiz sıkıcı bilgiden de sonra :)

internette nasıl lider olunur ile ilgili videolar var onları yavaş yavaş uygulayarak köpeğinizin lideri olabilirsiniz ayrıca köpeğinize otur bekle ve gel gibi komutları da videolar izleyerek yine öğretebilirsiniz.. sadece sabır gerek emek gerek, köpeğiniz sadece disiplinsiz siz ona nasıl davranması gerektiğini öğretmemişsiniz ve hiç geç değil..

sevgiler ve saygılar

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

28 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar