02 Temmuz 2016 00:08   şikayet Et
keyemm

Köpeğimi apartmandan attırmak istiyorlar lütfen yardım.
Husky kızım yaz olduğu için balkonda duruyor hiç bi kokusu yok sadece kakası ben biraz geç temizlersem koku yapıyor ve bazı geceler havlıyor. Bi kaç komşum bundan şikayetçi olmuşlar bayramdan sonra zabıta gelecekmiş ev kendi evim ama korkuyorum yinede kızımı benden alırlar diye ne yapmalıyım lütfen yardım edin. Attırabilirler mi öyle bi hakları var mı? Kızım barınağa gitse ben biterim oda mahfolur hem barınakta ki köpekleri sahiplendirecek yer arıyorlar hazır evi bakımı yerinde köpeği alabilirler mi elimden..

Gelen Cevaplar
02 Temmuz 2016 00:56
simariktekir

gece içeri alın bence. böylece insanlar uyurken havlama sesi duymazlar. balkonda rahat olduğuna emin misiniz peki.

(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

02 Temmuz 2016 14:24
keyemm

Hemde çok rahat evimiz 1. Kat ilk geldi 5 ay benim odamda kaldı ve ben okula gittiğimde kapıları duvarları tırmalayıp nerdeyse 2-3 saat bağırıyordu. Balkona bırakıp gittim bi kere ne ses var ne soluk gelenlere geçenlere bakıyor kediler geliyo balkona onlarla oynuyo dedim ki ilk günden beri eziyet etmişim odada.

Alıntı Yaparak Cevapla   

02 Temmuz 2016 14:28
ekremalp

İlk tavsiyem onu daha çok dışarı çıkarın bi enerjisini atsın hayvan ikincisi ev kendi eviniz ise öyle kolunuzdan tutup kapı dışarı edemezler tutanak tutulur mahkemeye gidilir oda en kötü bir iki sene sürer zaten bu süre zarfında da siz biraz daha dikkatli olursanız kötü sonuçlanmaz diye düşünüyorum.

Alıntı Yaparak Cevapla   

03 Temmuz 2016 15:18
svlkaya

OKURUM, Ayşen B. komşularının siyah labrodor köpeğini evden attırmak için imza topladıklarını yazıp "Köpeğimi çok seviyorum gerçekten evden attırabilirler mi" diye sormuş.
Ben de hem hukukçulara hem de belediye yetkililerine sordum. Bir köpeği apartmandan tahliye ettirmenin tek yolu şikayetçilerin sulh-hukuk mahkemesinde dava açıp kazanmaları. Aksi halde, polis ya da zabıta gelip evden köpek atamıyor. Bakın Ayşen B’nin maili şöyle:

"Çankaya Yıldız’da oturuyorum. Siyah Labrodor üç aylık bir dişi köpeğim var. Zararsız bir hayvan. Çok sakin. Ama komşularım hayvan düşmanı. Köpeğimi attırmak için imza toplayıp Yıldız Polis Karakolu’na gideceklermiş. Köpeğimi evden atmam için kapıma dayanıp baskı yapıyorlar. Gerçekten köpeğimi evden attırabilirler mi? Ben ne yapabilirim. Bu konunun hukuki boyutu hakkında bilgi alabilir miyim?"

Karakol ilgilenmez

Benim aldığım yanıt ise özetle şöyle:

"Semt karakolu bu konuyla ilgilenmez. Karakola gitmeleri halinde, muhmetemelen "Bizim görev alanımıza girmiyor, belediyeye başvurun" yanıtı ile karşılaşırlar. Ama köpeğinizi gürültü yaptığı gerekçesiyle Çankaya Belediyesi’ne şikayet etmeleri mümkün.

Ses ölçümü yapılır

Bu durumda belediye zabıtası gelip ses ölçümü yapar. Ses ölçümü sizin evinizde değil, şikayetçi kişinin evinde yapılır. Köpek tarafından çıkarıldığı iddia edilen sesin şikayetçi kişiyi rahatsız edecek boyutta olup olmadığı belirlenir. Ses ölçümü yasal sınır olan ve son yönetmelikte gösterilenin altında çıkarsa sorun yok. Bu rakamın üstünde çıkarsa, zabıta 135 lira para cezası kesip gidebilir. Zabıta köpeği tahliye etme yetkisine sahip değildir, sadece para cezası kesebilir.

Dava açmaları gerekir

Apartmanda oturan kişilerin kendi aralarında topladıkları imzaların ise tek başına bir yaptırım gücü yoktur. Onlar imza topladı diye siz köpeğinizi atmak zorunda değilsiniz. Bir köpeği apartmandan tahliye ettirmenin tek yolu sulh-hukuk mahkemesinde dava açmaları ve kazanmalarıdır. Köpeğiniz ancak hakim kararıyla tahliye edilebilir. 

Apartmanda oturanlar eğer size baskı yapıp köpeğinizi atmanızı isterlerse, hemen semt karakoluna gidip ve "Evimin kapısına gelip rahatsız ediyorlar. Köpeğimi atmam için beni tehdit ediyorlar" diye siz şikayetçi olabilirsiniz.

Son bir bilgi. Avrupa Birliği’ne Uyum Yasaları’ndan biri olarak 2004 yılında yürürlüğe giren 5199 sayılı Hayvan Hakları Yasası gereği hakimler köpek tahliye davalarında genellikle köpek sahibinin lehine karar veriyorlar. Haberiniz olsun.

(2 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

03 Temmuz 2016 15:27
svlkaya

Uzun oldu kusura bakmayın. İnternette hayvan hakları ile ilgili bir çok yazı var. Bu sadece bir kısmı, ses için yazıda belirtildiği gibi ölçüm yapılır. Yuksekse para cezası verilir. Yani zabıta polisin köpeğinizi atma gibi bir hakları yok. O insan diye adlandırdığımız kişilerde az bir vicdan varsa olayı mahkemeye taşımazlar ise köpeğinizi kimse sizden alamaz. Oldu da dava açıldı birde onu kazanmaları var. Siz kurallara uyduğunuz müddetçe yani çevreyi rahatsız edecek bir koku, ses olmazsa ne sorunu olabilir ki.

Alıntı Yaparak Cevapla   

04 Temmuz 2016 01:26
k9cesur

Anladığım kadarıyla okuyorsun ve köpekle fazla vaktin geçmiyor bol yürüyüş yaptırıp enerjisini attırırsan daha rahat edersin köpek doğasında var mutlaka havlar 1.katta ise ilk olarak apartman sakinleriyle görüş iyi niyetli olarak köpeği sevdirmeye çalış ben büromda bahçede yer yaptım ama tüm mahalle genelde gelip seviyor izin veriyorum zamanla onlarında ortak köpeği durumuna geliyor sen atsan onlar izin vermezler artık bahçede ufak bir kulube yapıp bunu da kabullendirebilirsen sorun biter

hukuksal olarak alamazlar sadece canınız sıkılır.

Alıntı Yaparak Cevapla   

04 Temmuz 2016 09:47
thorthor

Ben köpeğin kakasını neden balkona yaptıgını anlamadım. Yuruyuslere cıkamayıpp, tuvalet ıhtıyacını gıderemeyen kopekler saatlerce kakalarını tutarlar ve dayanamayıp yasam alanlarına yapmak zorunda kalırlar.

ve balkonda kendı ıstegı ıle mı kalıyor yoksa balkonda kalmak ıstemedıgı ıcın mı havlıyor.
eger durum boyle benım anldıgım sekılde ıse umarım kopegınızı bu sartlardan daha fazlasını sunabılecek bırısıne sahıplendırırsınız

Alıntı Yaparak Cevapla   

04 Temmuz 2016 13:41
keyemm

Orijinalden alıntı: thorthor

Ben köpeğin kakasını neden balkona yaptıgını anlamadım. Yuruyuslere cıkamayıpp, tuvalet ıhtıyacını gıderemeyen kopekler saatlerce kakalarını tutarlar ve dayanamayıp yasam alanlarına yapmak zorunda kalırlar. Ve balkonda kendı ıstegı ıle mı kalıyor yoksa balkonda kalmak ıstemedıgı ıcın mı havlıyor.eger durum boyle benım anldıgım sekılde ıse umarım kopegınızı bu sartlardan daha fazlasını sunabılecek bırısıne sahıplendırırsınız
Yo asla durum sizin anladığınız gibi değil ben bi üniversite öğrencisiyim hergün her saat dersim yok. Tabiki kızımla sabah yürüyüşü yapıyoruz çişini kakasını dışarıya yapıyor. Benim söylemek istediğim arada sırada çıkamadığımız günler yapıyor veya ben dışardayken en fazla 2 yada 3 saat kalıyor oda. Havlama da gündüzleri sürekli uyuyor, gece 2 veya 3 te mesela ramazan davulcusu geçerken ona çok havlıyor ondan öncesinde havladığı çok nadirdir. Ve o yerini kendisi istiyor odama yanıma aldığımda kapıları tırmalıyo açtığımda direk balkona koşuyor.

Alıntı Yaparak Cevapla   

04 Temmuz 2016 13:49
keyemm

Orijinalden alıntı: svlkaya

Uzun oldu kusura bakmayın. İnternette hayvan hakları ile ilgili bir çok yazı var. Bu sadece bir kısmı, ses için yazıda belirtildiği gibi ölçüm yapılır. Yuksekse para cezası verilir. Yani zabıta polisin köpeğinizi atma gibi bir hakları yok. O insan diye adlandırdığımız kişilerde az bir vicdan varsa olayı mahkemeye taşımazlar ise köpeğinizi kimse sizden alamaz. Oldu da dava açıldı birde onu kazanmaları var. Siz kurallara uyduğunuz müddetçe yani çevreyi rahatsız edecek bir koku, ses olmazsa ne sorunu olabilir ki.


Size çok teşekkür ederim, vaktinizi ayırıp bu paylaşımı yaptığınız için. Kızımı attıracaklsrını duyduğum gün ilk buraya yazdım daha sonra facebooktan hayvan hakları derneğine. Oradan avukat olduğunu söyleyen bi bayan aradı ve epey konuştuk. Benim kızım geceleri havlıyor ve hiç bir zabıta gece 2 de 3 te ölçüm yapmaya gelmez ve karnesi varsa asla sizden alamayacaklar o yavruyu dedi. Sizin de yazınızı okuyunca içime iyice su serpildi. Sizler gibi içinde iyiliği kalmış insanları görmek inanın beni çok duygulandırdı. Size çok minnettarım, tekrar tekrar teşekkür ederim. Kızımı da benden alamayacaklar sizlerin destekleri ile.

Alıntı Yaparak Cevapla   

04 Temmuz 2016 14:31
thorthor

Eğer bir köpek besliyorsanız, arada sırada çişe kakaya çıkamadığı günler olamaz, olmamalı.
arada sırada koppegınızı dısarı cıkarmayacak kadar mesgulsenız de kopek beslememelısınız.
koppegınızin en az gunde 3 kere tuvalete cıkması lazım saglıklı bır yasam ıcın

alinti] Orijinalden alıntı: keyemm

Orijinalden alıntı: thorthor

Ben köpeğin kakasını neden balkona yaptıgını anlamadım. Yuruyuslere cıkamayıpp, tuvalet ıhtıyacını gıderemeyen kopekler saatlerce kakalarını tutarlar ve dayanamayıp yasam alanlarına yapmak zorunda kalırlar. Ve balkonda kendı ıstegı ıle mı kalıyor yoksa balkonda kalmak ıstemedıgı ıcın mı havlıyor.eger durum boyle benım anldıgım sekılde ıse umarım kopegınızı bu sartlardan daha fazlasını sunabılecek bırısıne sahıplendırırsınızYo asla durum sizin anladığınız gibi değil ben bi üniversite öğrencisiyim hergün her saat dersim yok. Tabiki kızımla sabah yürüyüşü yapıyoruz çişini kakasını dışarıya yapıyor. Benim söylemek istediğim arada sırada çıkamadığımız günler yapıyor veya ben dışardayken en fazla 2 yada 3 saat kalıyor oda. Havlama da gündüzleri sürekli uyuyor, gece 2 veya 3 te mesela ramazan davulcusu geçerken ona çok havlıyor ondan öncesinde havladığı çok nadirdir. Ve o yerini kendisi istiyor odama yanıma aldığımda kapıları tırmalıyo açtığımda direk balkona koşuyor.

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

38 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar