14 Ağustos 2019 00:42   şikayet Et
yrt

KÖPEĞİMİN GELECEĞİ İÇİN ENDİŞELİYİM YARDIM EDİN
Arkadaşlar merhaba, 2 Aylık bir Dogo Arjantin cinsi köpeğim var. 1 Aylıkken annesi yavruları emzirmediği için altından alıp süt tozuyla beslemek zorunda kaldım. Müstakil evimiz var bahçesi büyük evde ailem izin vermediğinden bahçede bakıyorum. İlk geldiği zaman bodrumda ona bi yer yapmıştım ve geceleri ışığı açık bi şekilde yatıyordu lakin artık 1-1.5 hafta ciyaklamaktan sesi kesilmişti gece gündüz kucağımda uyutup eve çıkıyordum gündüzde zaten 4-5 saatim onunla geçiyordu. Her 4 saatte bir süt tozu içmesi gerektiği için hiç aksatmadım. Artık büyümeye başladığını düşündüm ve ona bir lider gibi gözükmek için istediğim zaman koyar çıkarırım demek için uyutmadan yerine koyuyor ciyaklasada çıkarmıyodum yerinede kucağımda sokuyordum halafa öyle giriyor. Aşılarını yaptık kuru mamaya başladı ve ben bahçede geniş bi çevrili alanı var ve kulubeside onun içinde artık oraya koydum orayada 2-3 gün sonra alıştı. Şimdi size bunları anlattım ki sorunu anlatınca 2 ayı nasıl geçti diye sorarsınız illa bi hata mı yaptın diyeceksiniz. Şuan ki problemimiz elimden kaçıyor elimden korkuyor ben öyle görüyorum ayrıca bana hırlıyor veterinerimize sordum oyun amaçlı yapıyodur dedi ama sürekli sürekli hırlıyor ısırınca susuyor eğer hırladığında hey ! hayır ! diye sert bağırıp elimi gösterirsemde havlıyor yere yatıp tabi ben susmuyorum ayağa kalkıp kendimi büyük gösterip bende agresifleşiyorum otoriteyi elden bırakmıyorum. Benden korkuyor kızınca geri çekiliyor ama işte havlıyor Ha ama sözümü dinliyor itaat ediyor mamasını önüne koyduğumda 1.5 aylık olmasına rağmen bekle diyince bekliyor Beni ısırmak istediği zamanda kızıyorum oyuncakları var ama hiç ilgi göstermiyor paçaları, terlikleri ve eli kemirmek istiyor bizim bahçede de 12 kişi var çocukda fazla olduğu için bizde insanları ısırmasını istemiyoruz bazen uyarı anlamında hafif burnuna vuruyorum vurunca bana bakıyor ve havlıyor yine ben otoriteyi elden bırakmıyorum oturuyorsam ayağa kalkıp büyük gözüküyorum kaçıyor 1.5 aylık olmasına rağmen oturu bekleyi öğrendi. Çok fazla insan görüyor sosyalleşmesi açısından sıkıntısı yok. Bahçeden dışarıya hiç çıkmadı henüz zaten. Şuanda öğlen evde olmadığımdan sabah ve akşam 1.5 saat toplam da 3-3.5 saat zaman geçiriyorum onunla Açıkçası korkuyorum bundan önce alman kurdu ve golden besledim bu biraz baskın bir ırk biliyorum köpeğe karşı çok tecrübesiz değilim eğitim vermesini falan az çok biliyorum ama bu psikolojik özelliklerini nasıl doğru yönetirim pek bilgim yok. Neden böyle yapıyodur ileride böyle yaparmı geleceğe dair endişem var bahçedeydim yine aynısını yaptı hiçbir yerde cevap bulamayınca kendim üyelik açtım Köpeğimi büyütüp zaman geçirip İleride kaybetmek istemiyorum psikolojik problemleri yüzünden şimdide vermek istemiyorum bu saatten sonra nasıl davranmalıyım normal mi yoksa anormal mi Lütfen yardım edin şimdiden teşekkürler.

NOT: Erzincanda köpek eğiten kişi ve yer yok.

Gelen Cevaplar
14 Ağustos 2019 12:53
frienddog

  Endişe edecek bir şey yok. Sosyal yetişebilen köpekler Dogo Arjantinler. Sende sosyal büyüt bir sorun olmaz.  1 buçuk aylık köpek için seneryolar yazmaya gerek yok. Bugünkü davranışlarının hepsi değişecek. Geçici davranışlar bugün yaptıkları. Sen sosyal yetiştir, domine etmeyi bil, ve sevgi ile büyüt. Gerisini doğa halleder.

(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

14 Ağustos 2019 23:20
yrt

Orijinalden alıntı: frienddog

  Endişe edecek bir şey yok. Sosyal yetişebilen köpekler Dogo Arjantinler. Sende sosyal büyüt bir sorun olmaz.  1 buçuk aylık köpek için seneryolar yazmaya gerek yok. Bugünkü davranışlarının hepsi değişecek. Geçici davranışlar bugün yaptıkları. Sen sosyal yetiştir, domine etmeyi bil, ve sevgi ile büyüt. Gerisini doğa halleder.Forumda yeniyim Biraz geç gördüm kusura bakmayın. Cevabınız için Teşekkür Ederim İçimi Rahatlattı.

(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

26 üye şu anda sitede.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar