28 Aralık 2011 18:28   şikayet Et
dnamaker

Köpeklerin saldırma nedenleri
Köpeklerle insanların bir arada yaşamaya başladığı ilk günlerden beri, insanlar köpekler tarafından ısırılmaktadır. Bu beraberlik devam ettiği sürece ısırılmalar da devam edecektir. Çünkü köpekler temizlenmek, kaşınmak, kavramak, taşımak gibi insanların elleriyle yaptıkları birçok şeyi ağızlarıyla yaparlar. Ağızlarını oyun oynarken kullanabildikleri gibi; uyarmak, cezalandırmak, savunmak, saldırmak amacıyla ısırmak için de kullanabilirler.

Köpek ısırmalarının tümü saldırganlık içermez. Ayrıca ölümcül köpek saldırılarıyla diğer köpek ısırmalarını birbirine karıştırmamak gerekir. Her ısırma olayı; insan, köpek ve çevreden kaynaklanan bir çok etkene bağlı olarak kendisine özgüdür. Irkı ne olursa olsun her köpek, bu etkenlere bağlı olarak bir anda saldırgan bir köpeğe dönüşebilir ve yanlış zamanda, yanlış yerde bulunan birisini ısırabilir.

Köpekler neden saldırırlar?

Bir köpeğin saldırganlığın kaynağı, ırkına özgü davranış biçimi veya ürediği anne ve babanın kişisel özellikleri olabilir. Bu özellikleri taşıyan genlerin baskın olduğu köpekler, saldırgan davranışlar göstermeye diğerlerinden daha yatkındır.

Koruma içgüdüsü yüksek olan bir köpek, sahibine ve sahibine ait mülk veya eşyalara yaklaşan yabancılara saldırabilir.

Köpeğin beden dilini bilmeyen veya köpek korkusuyla heyecanlanan insanların, köpeğe yanlış mesajlar vermeleri saldırıya neden olabilir.

Saldırıya neden olabilecek uyarılara karşı duyarsızlaştırılmamış köpeklerde saldırma, ısırma ve diğer istenmeyen davranışlar daha sık görülür. Ayrıca erken bebeklik döneminden itibaren sosyalleştirilmemiş köpekler, beden dilini doğru şekilde kullanmayı öğrenemezler. Sağlıklı iletişim kuramamaları sebebiyle; insanlara ve diğer köpeklere saldırmaları kadar, saldırıya uğramaları ihtimali de yüksektir.

Hasta veya yaralı bir köpek gergin bir yapıdadır. Hissettiği ağrı veya acı nedeniyle hoşgörü eşiği düşüktür. Bu durumdaki bir köpek, kendisine yaklaşan veya dokunan herkesi ısırabilir.

Erkeklik hormonlarındaki artış, köpeği gergin ve dominant bir yapıya sokar. Böyle bir köpeğin okşanması, kucaklanması, engellenmesi, dinlenirken rahatsız edilmesi veya sahiplendiği bir şeye yaklaşılması saldırmasına yol açabilir. Kısırlaştırılmamış erkek köpeklerin saldırma ihtimali diğerlerinden 2,5 kat daha fazladır.

Hamileliğinin son dönemindeki veya yeni doğum yapmış dişi bir köpek, yavrularını koruma amacıyla saldırgan davranışlarda bulunabilir.

Aynı yerde bir süre yaşayan köpekte, alan sahiplenme ve koruma içgüdüsü baskın hale gelir. Bu oluşum, bulunduğu yere yaklaşan herkese saldırmasına neden olur. Belli bir yerde bağlı tutulan köpeklerde de aynı sahiplenme ve koruma davranışları görülür. Ayrıca tehlike olarak algıladığı bir durum karşısında, kaçma/uzaklaşma tepkisi bağlanarak engellenmiş bir köpek aniden saldırgan bir yapıya geçebilir.

Korku veya panik halindeki bir köpeğe, sakinleşmesi için zaman tanımadan yaklaşmak ya da dokunmak ısırmasına neden olabilir.

İnsanlardan şiddet gören bir köpek, diğer insanları da kendisi için tehdit veya tehlike unsuru olarak algılayabilir. Bu nedenle kendisine yaklaşan veya temas kurmaya çalışan herkese saldırabilir.

Köpeğe verilen eğitimin niteliği, seviyesi ve kalitesi saldırganlığı başlatan, önleyen ya da durduran en önemli etkenlerden biridir. Bekçilik ve koruma eğitimi verilmiş bir köpek, bölgesine yaklaşan herkese saldırabilir. İnsanlara saldırmak için eğitilmiş bir köpek kadar, yanlış eğitilmiş veya hiç eğitilmemiş bir köpek de saldırgan davranışlarda bulunabilir.

Bilinçli olarak yapılan kışkırtmalar köpeğin saldırmasıyla sonuçlanabilir. Yemek yerken rahatsız edilmesi, korktuğu bir şeyle üzerine gidilmesi, üzerine doğru koşulması, kovalanması gibi davranışlar köpeği kışkırtarak saldırmasına neden olabilir.

Kışkırtma amacı gütmeyen normal davranışlar da bazen bir köpek saldırısını başlatabilir. Birisinin koşarak veya bisikletle geçmesi, küçük veya hızlı hareket eden hayvanlar, çocukların oyun sırasındaki hareketleri veya çığlıkları, bebeğin yerdeki hareketleri veya çıkardığı sesler gibi doğal ve sıradan davranışlar, köpeğin avcı-yırtıcı içgüdülerini harekete geçirerek saldırmasına yol açabilir. Özellikle birden fazla köpek bir aradayken bu tür saldırıların başlama ihtimali daha yüksektir.

Köpek herhangi bir nedenle bir hedefe karşı saldırgan yapıdayken, kendisine yaklaşan veya dokunan herkese saldırabilir.

Bunların dışında; bilinçsiz ve sorumsuz bir kişinin sahip olduğu bir köpek, doğrudan saldırı amacında olmasa dahi başkaları için tehlikeli olabilir. Heyecanlı ve denetimsiz davranışlarıyla insanları korkutarak, istenmeyen tepkiler sonucu yaralanmalara veya psikolojik rahatsızlıklara neden olabilir.

Bütün bu nedenlerden dolayı; ırkı, cinsi, yaşı ve sahip olunma amacı ne olursa olsun, her evcil köpek eğitilmeli ve insanlarla birlikte yaşamanın kurallarını öğrenmelidir. Bunun için de önce köpek sahibinin bilinçlenmesi ve bilgilenmesi ilk koşuldur. Çünkü sahipli bir köpeğin, ısırmasına veya saldırmasına neden olan etkenlerin ortaya çıkmasından ve engellenmesinden öncelikle sahibi/eğiticisi sorumludur.

http://forum.petarkadas.com/kopekler-genel/kopek-saldirilari-hakkinda-abd


----------------------------------------------
Petarkadaş Yöneticisi
www.petarkadas.com/hakkinda sayfasında kurallar ve yöneticiler hakkında bilgi bulabilirsiniz.
----------------------------------------------

06 Ocak 2014 10:04 tarihinde düzenlenmiş. | (10 kişi bunu patiledi.)

Gelen Cevaplar
17 Mayıs 2013 14:51
antalyaliefe...
17 Mayıs 2013 17:03
star
06 Aralık 2014 21:47
blondine
07 Aralık 2014 00:26
star
07 Aralık 2014 11:30
sans64

Doğru bir yazı gerçekten teşekkür ederiz fakat benim oğlum şu anda 6 aylık bir golden  güzdüz gezmelerimizde sorun olmuyor fakat akşam gece mesaela karanlık sokakta yada caddede kapşonlu elinde bastonu olan veya hurdacılar sakak köpeklerine karşın çık saldırgan oluyor hatta tutamıyorum elimi koparacakmış gibi çekiyor bana bir zararı yok ama bir gün elimden kaçarsa diye korkuyorum oyuncu bir köpek ama akşamları çok hırçın oluyor bu tarz köpekler veya isnanlara profesyönel yardımda aldık fakat hiç bir yararını görmedik işe yaramıyor :/

07 Aralık 2014 10:31 tarihinde düzenlenmiş. | Alıntı Yaparak Cevapla   

07 Aralık 2014 12:05
gergin

Son metinde herşeyi özetlemişsiniz zaten herşey sahip ve verdiği eğitimden geçiyor tebrikler.

Alıntı Yaparak Cevapla   

07 Aralık 2014 12:15
thecockerspa...

Sayın yöneticimm , yine süpersinizzzzz.......

Alıntı Yaparak Cevapla   

07 Aralık 2014 19:46
kahvemmmm

çok gerekli ve faydalı bir konu. pek çok köpek sahibine faydası olacaktır.

(1 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

21 Aralık 2014 00:11
dnamaker

Orijinalden alıntı: sans64

Doğru bir yazı gerçekten teşekkür ederiz fakat benim oğlum şu anda 6 aylık bir golden  güzdüz gezmelerimizde sorun olmuyor fakat akşam gece mesaela karanlık sokakta yada caddede kapşonlu elinde bastonu olan veya hurdacılar sakak köpeklerine karşın çık saldırgan oluyor hatta tutamıyorum elimi koparacakmış gibi çekiyor bana bir zararı yok ama bir gün elimden kaçarsa diye korkuyorum oyuncu bir köpek ama akşamları çok hırçın oluyor bu tarz köpekler veya isnanlara profesyönel yardımda aldık fakat hiç bir yararını görmedik işe yaramıyor :/

Köpek eğitiminde, doğru şekilde uygulanan doğru yöntemler her zaman işe yarar. Bir köpekte işe yaramıyorsa, ya yöntemde ya da uygulamada yanlışlıklar vardır.



----------------------------------------------
Petarkadaş Yöneticisi
www.petarkadas.com/hakkinda#yoneticiler sayfasında kurallar ve yönetici yetkilerim hakkında bilgi bulabilirsiniz.
----------------------------------------------

(3 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

17 üye şu anda sitede.





Reklam

Hayvan Dostu Markalar