23 Şubat 2015 20:26   şikayet Et
kemalkarga

Mesai saatlerinde köpeği evde yalnız kalanlar?
merhabalar
yakın bir zamanda orta boy bir köpek sahibi olacağım için merak ettiklerimi araştırıyorum. merak ettiğim bir konuda arkadaşımın ben işteyken evde yalnız kalması. sizler eğer tecrübelerinizi anlatırsanız çok sevinirim. nasıl bir yol izlediniz, neler yaptınız, ne gibi sıkıntılar çektiniz?. bazı çok hareketli ırkların genelleme dışına çıkarak (border collie kırması)evde yalnız kaldığını, bütün gün uyuduğunu akşamda 45 dk diğer köpeklerle sosyalleşmesinin yettiğini dinledim. bu mümkün müdür? 

25 Şubat 2015 20:21 tarihinde düzenlenmiş. |

Gelen Cevaplar
23 Şubat 2015 22:55
nkskn34

Orijinalden alıntı: kemalkarga

Orijinalden alıntı: haydutummck

Sokaktan alacagınız bir can ise ozellikle yavruysa memnuniyet duyacaktır. İş çıkışı 1,5 saatlik guzel bir yürüyüş ve akşamları oyun oynayarak oldukça mutlu edebilirsiniz ufaklığı. Izin gunlerinde de köpek parklarına gotururseniz bal kaymak olur.


yani köpek için alıştığı takdirde bi sıkıntı olmıcak öylemi 9-10 saatlik kafes içi yaşam..
yalnız kalması dışında onunla ilgili hain planlarım var tabi mesela sabahları bisiklet eşliğinde ona güzel bi egzersiz yaptırmak:) işten döndüğümde uzun uzun ilgilenmek iyi bir eğitim almasını ve aktif bir köpek olmasını yaşam dolu olmasını istiyorum
tek kafamı kurcalayan şimdilik evde yalnız kalması işte..
Tam size göre bir konu, inceleyin isterseniz...
http://forum.petarkadas.com/kopek-egitimi-ve-psikolojisi/yavru-kopek-gunde-9-saat-yalniz-kalabilir-mi&baslangic=0----------------------------------------------
Petarkadaş Yöneticisi
www.petarkadas.com/hakkinda#yoneticiler sayfasında kurallar ve yönetici yetkilerim hakkında bilgi bulabilirsiniz.
----------------------------------------------

Alıntı Yaparak Cevapla   

23 Şubat 2015 23:27
kemalkarga


Tam size göre bir konu, inceleyin isterseniz...
http://forum.petarkadas.com/kopek-egitimi-ve-psikolojisi/yavru-kopek-gunde-9-saat-yalniz-kalabilir-mi&baslangic=0gergin bir konuymuş:)
yavru olmamasını hallettik.. peki kafes nedir nasıldır  evde serbest olması mı daha iyi kafeste olması mı?

Alıntı Yaparak Cevapla   

23 Şubat 2015 23:46
haydutummck

Kafes taraftarı değilim. Uzun saatler kafeste kalması bence etik de değil. Bunun yerine imkanınız varsa bir odayı ayırabilirseniz çok daha güzel olur. Sabahları yürüyüş yaptırıp yorarsanız zaten gün içerisinde mışıl mışıl uyur.

Alıntı Yaparak Cevapla   

24 Şubat 2015 00:06
kemalkarga

yoracağım kesin bisiklet eşliğinde sabah sporu guzel olur dıye dusunuyorum laf acılmısken springer bike joger ın pek ilgi görmemesine şaşırıyorum.. kesinlikle kullanıcam onu. en iyi yöntem oda ayırmak mı ona biraz zor gerçi bu da ama sanırım odayı ona göre şekillendirmekte iş görür.

Alıntı Yaparak Cevapla   

24 Şubat 2015 01:25
jokerrrrrr

köpekten köpeğe sahipten sahibe değişecek bi konu ..üç kere apartmanda vukuat yaşadık ki yanında insan varken biblo gibidir sıfır sıkıntı..ilkinde overlok makkinesinin sesinden huy kapıp uluyabildiğini öğrendi..bu uluma az az olsa da çiftleşme ihtiyacıyla deli gibi ağlamalar ikinci kattan canı pahasına kapı pencere yiyip evden kaçmalara kadar gitti..kısırlaştırdıktan sonra belli bi vade de kayboldu..kardeşimin işe başlamasıyla evde yalnız kalmayı sindiremedi tatilden de donmustuk o ara gunlerce işte gun yuzu görmedim hergün biri arıyordu arıyacak diye çalışamadım.kafes eğitimini ben beceremedim....ki asla kapısı kapalı bırakıp gitme taraftarı da değilim sadece orda huzurlu hissedecek dendiği için forumlarda denedik..tum gövdeyle asla kafese girmedi yemeği ödülü dışardan yiyebildiği kadar yedi yiyemediyse bıraktı..benim köpeğimin kapalı alan fobisi var kafeste aglamayı geçtim kendini yaralar bundan eminim .şu an sabah dokuz akşam 4-5 yalnız sıfır aksiyon ..beni işe giderken görmesin diye balkon kapısını kilitlemeden kapıyorum o sonrasında açıyo ki çoğu zaman orda bile yatmıyor evin tüm odaları açık tv açık o şekilde gidiyorum..alışma süreciniz mutlaka olacaktır..sahipleneceğiniz köpeğin karakterine hayat tarzınıza uygun düzenlemeler en doğrusuama mutlaka yalnız kalamadıgı sorun çıkardıgı zamanlar olacak.çok bozuluyor yalnız kalınca tripler yememeler bazen ağlayarak evden çıktım..şu an iyi sadece gökgürlerse tüm perdeleri indiriyor kaçamayınca çok korkuyor..ha hala doğru mudur yanlış mıdır köpeği evde sekiz saat yalnız bırakmakla ilgili etik sıkıntılarım var ama ??

Alıntı Yaparak Cevapla   

24 Şubat 2015 07:00
halithavari1

Orijinalden alıntı: haydutummck

Kafes taraftarı değilim. Uzun saatler kafeste kalması bence etik de değil. Bunun yerine imkanınız varsa bir odayı ayırabilirseniz çok daha güzel olur. Sabahları yürüyüş yaptırıp yorarsanız zaten gün içerisinde mışıl mışıl uyur.
kafes tekniği en doğru yöntemdir bana göre zaten eğitmenlerin çoğuda bunu savunur seminerlerinde bundan bahsederler HER KÖPEĞİN BİR KAFESİ OLMALI diye ben herayı aldığımda 7 aylıktı kafes eğitimi verdim havlama sorunu tuvalet sorunu sağı solu çiğneme sorunu kalmadı sonra da heranın kardeşi geldi bana eğitmen değilim ama eğiteyim diye getirdiler 3 aylık yavru resmen bacaklarınıza yapışarak yürür 2 an insan göremese bas bas bağırır kafes eğitimini verdim sonra kulübeye koydum ve bahçede bıraktım sahibi aldığı disipline inanamadı havlaması üste atlama huyu yürüyüşü komut dinleyişi vs süper oldu daha sonra onu gören başka bir tanıdık havlama sorunu ve tuvalet sorununu halletmem için bana 2 aylık cane corso köpeklerini getirdiler ona da kafes eğitimi verdim şuan beni her gördüklerinde beni öve öve bitiremiyorlar çünkü hayatlarını büyük ölçüde kolaylaştırdı ayrıca bir köpeğin evde başıboş gezmesi demek evi sahiplenmesi dışarıya havlaması sağı solu çiğnemesi ve zarar vermesi demektir tuvalet eğitimi yoksa da tuvaletini de yapması demektir
UNUTMAYIN SÜRÜ LİDERİ SÜRÜ ÜZERİNDE KONTROL SAHİBİDİR TAKİPÇİ ÜYELERİN ALANINI KISITLAR ONLARI KONTROL EDER KAFES EĞİTİMİ LİDERLİĞİNİZİ DE KUVVETLENDİRİR....

Alıntı Yaparak Cevapla   

24 Şubat 2015 07:02
halithavari1

Orijinalden alıntı: akidems

Orijinalden alıntı: halithavari1

Orijinalden alıntı: kemalkarga

9 saat kafeste kalması cok uzun bir süre değil mi?

Değil adım adım artacak süre bir de bu eğitim öyle kafese sıkıştırıp kapıyı kilitlemek değil


Adım adım artacak demekte ki kastın sanırım alıştırma süreci, sonuçta alıştıktan sonra günde 9 saat kafesin içinde durmalı diyorsun, doğru mu anladım...


Evet abla aynen öyle kastettim
Zaten aksi bir durumu köpek kabul etmeyecektir herşey alıştıra alıştıra.. :)

Alıntı Yaparak Cevapla   

24 Şubat 2015 09:48
boncukdiker

kendine ve çevresine zarar vermeyeceği kısıtlı bir alanda kalmalı. ama ben kafes olayını pek içime sindiremiyorum .. faydası vardır mutlaka ama sabahtan akşama kadar kalacaksa arada dolaşabileceği hareket edebileceği bir alan olmalı...

Alıntı Yaparak Cevapla   

24 Şubat 2015 10:20
aseshanim

Kafes işinizi görebilecek bir araç olsa dahi kullanılmasını kesinlikle doğru bulmuyorum. Köpeğinizi alıştırıp kafes içinde zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz tabii ki; fakat yaptığınızın asla etik bir şey olmadığını, onun da bir canlı olduğu ve temel ihtiyaçlara sahip olduğunu, varoluş amacının sizi mutlu etmek olmadığını hatırlatmak isterim. 

Daha uygun yöntemler bulabilirsiniz. Benim yaptığım şey(birkaç arkadaş da aynısını söylemiş zaten): sabah gezdirip eve gelince de biraz oyun oynayarak iyice yormak.. Akşam da hiç vakit kaybetmeden gezdirip oynayarak hayatımıza devam etmek.. 
Yavruyken mümkün olduğunca fazla birlikte zaman geçirip size ve eve alıştıkça yalnız bırakmaya başlamanız aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir.

(2 kişi bunu patiledi.) Alıntı Yaparak Cevapla   

24 Şubat 2015 10:25
mudurterrier

Biz evde yokken Müdür evde serbest. Bir oda dışında her yerin kapısı açık. bazen tv açıyoruz çıkarken. zaten vakit geçirdiği iki yer var: salon ve yatak odası (kendi odası olarak görüyor). Salonda camdan dışarı bakıyor, oyuncaklarıyla oynuyor veya oyuncaklarını alıp yatak odasına gidip orada oynuyor ve genelde de yatak odasında uyuyor oluyor. 7 aydır bizimle Müdür, yaramazlık sorunu yaşamadık. evi nasıl bırakıyorsak öyle buluyoruz. ki biz evdeyken halıların kenarlarını kemirmeye bayılır sıpa :) Sadece dışardan gelen seslere (apartmandan gelen sesler) ve bazen de dışarda gördüğü birine veya bir arabaya havlama sorunu oluyor, onun üzerinde de çalışıyoruz.

kafes eğitimi hiç vermedik çünkü bizim de içimize sinmiyor. en doğru yöntem olduğunu biliyorum, eğitmenlerin hepsi aynı şeyi söylüyor. yabancı kaynaklarda da aynı şeyleri okudum ama kendimiz kabul edemediğimiz bir şeyi ona uygulasak bile sonuç alamayız zaten. 

Bu konuda bir şey sormak istiyorum: siz evdeyken kafesi ne sıklıkta kullanıyorsunuz? Köpeğiniz hep yanınızda veya evde serbest mi kalıyor yoksa belli zamanlarda mı çıkarıyorsunuz sadece?

Alıntı Yaparak Cevapla   

Bu forum konusu cevaplara kapalıdır.

Sitede Gezenler

2 üye şu anda sitede. Ayrıca 613 kişi de sitede dolaşıyor.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar