28 Kasım 2017 11:33   şikayet Et
tumayqe

Size Agresiflikte Son Nokta 13 yıllık Bir Köpek Anlatacağım.
 Öncelikle herkese merhaba,

 Yıllarca ne çözümler aradım neleri yokladım lakin artık böyle aktif bir platformda derdimi paylaşmayı gerek duyuyorum. Sabırla okursanız çok memnun olurum.

 13 Yaşında dişi bir terrier köpeğine sahibim. Kendisini eve aldığımda aşağı yukarı 1 aylıktı. O günden beri ruh hali hep agresif hep başına buyruk bir köpektir kendisi. Isırmayı oyun sanan bir varlıktı. 2 yaşına kadar ayakkabı parçaladığını bilirim. Ortalıkta pabuç bırakmazdık. O kadar küçüktü ki o vakitler evde kaybolurdu koltukların arasına girerdi bulamazdık, en son kendisine çıngıraklı bir tasma aldıkta öyle rahata erdik. Kendisi büyümeye ve artık sokakta gezmeye başladığı günlerden sonra çok can sıkıcı bir karaktere bürünmeye başladı. Ne sokakta kendisini başkasına sevdirirdi ne de eve tanımadığı insanları alırdı. Şiddet gördü mü? İlla ki her köpeğin yeri geldiğinde eğitimi için gerektiği kadar. Keyfi dayak atacak kadar sorunlu değiliz. İnanılmaz bir enerjisi var. Sokakta saatlerce koştur geçmeyecek türde. 

  13 yıldır her traşını kendisi hafif anestezi altında olur. Düşünün traş bile edemiyorlar hayvanı. Ne sakinleştiriciler denedik neler ettik hatırlamıyorum. Üstüne kendisi sara hastası. Periyodik olarak 3 ayda bir kriz geçirir. Bu agresifliğine çözüm olarak bilirsiniz 5 sene evvel Yetenek Sizsiniz Türkiye'de 1. olan köpeğin eğitmenine teslim ettik kendisini lakin adamcağız bile çaresiz kaldı. Isırılmışlığı vardır.

Yıllarca çiftleştirmeyi denedik yine başarılı olamadık. Hiç bir köpeği kabul etmedi. Hepsine teker teker saldırdı. Kısırlaştırmayı o yüzden hep erteledik lakin son 1.5 yılda memelerinde hafif hafif bezeler oluşmaya başladı. Bezeler gittikçe büyüdü ve memesinin bir tanesini tümör kapladı aşırı büyük sallanır halde şuan + olarak aşırı su tüketiyor ve kendisinde rahim iltihabı ya da kanseri mevcut. Ameliyat olması şart lakin ameliyatı da %70'e %30 riskli. 1 yaşından beri devamlı anesteziye maruz kaldığından, ameliyat sırasında masada kalma ihtimalinin oldukça fazla olduğunu dile getirdi veteriner. Bu yüzden ne yapacağımıza bir türlü karar veremiyoruz. Gözlerinde ciddi katarakt mevcut. Önüne sevdiği yiyeceği fırlatıyorsun 3-4 saniye arıyor. Halbuki yanında. Körlüğe de kayıyor inceden.

Sonuç olarak son derece agresif ve hasta bir canavara sahibim. Mutlu muyuz? Evet. Lakin geçen son 13 yılı bana bir sorun. Otistik çocuk büyütmüş gibi hissediyorum kendimi.

Şimdi size danışacağım şeyler şunlar;

Agresifliğini nasıl yok edebilirim?
Eve ilk kez gelen insanlara saldırmasını nasıl engelleyebilirim?
Kendisini insanların sevmesine nasıl alıştırabilirim?
Az kalan ömrünü daha mutlu bir şekilde geçirmesi için neler yapabilirim.

Okuduğunuz ve Desteğiniz için teşekkürler.

28 Kasım 2017 11:36 tarihinde düzenlenmiş. |

Gelen Cevaplar
28 Kasım 2017 13:27
goldenyeliz

Öncelikle çok geçmiş olsun umarım doğru kararı verirsiniz ve sağlığına kavuşur dostunuz.

Çok uzun zamandır devam eden sorunları aşmak zor olacaktır. Profesyonel yardım almanıza rağmen çare bulamamışsınız. 13 yılda karakter oturmuş bir can bundan sonra ne önerilse çok fazla değişiklik olmayacaktır. Zamanınızı pozitif geçirmek için onun sevmediği, istemediği şeyleri hayatınızdan çıkarmak gibi duruyor çözüm. Umarım sağlığı ile ilgili problemleri aşarsınız.

Alıntı Yaparak Cevapla   

28 Kasım 2017 14:58
tumayqe

Bir kaç eğitmen sayfasına yazdım. Bir tanesi sağolsun dönüş yaptı, hatta telefonla görüştük az önce. Bir yöntem söyledi onu çalışacağız umarım başarılı olurum çok umutluyum.

Alıntı Yaparak Cevapla   

28 Kasım 2017 21:22
xlucy

inşallah aradığınız kişiden gelen yöntem olumlu cevap verir ama 13 yaşında bir köpeğin huyunu değiştirmek biraz zor gibime geliyor keşke daha yaşına girmeden tedbirini alsaydınız çok daha kolay düzelirdi

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

10 üye şu anda sitede. Ayrıca 1262 kişi de sitede dolaşıyor.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar