30 Nisan 2013 11:27   şikayet Et
clouddd

Tuvalet eğitimini veremiyorum!
Bir can edinmenin, onun sorumluluğunu almanın ne demek olduğunu iyi biliyorum. Lütfen yazımı okurken ön yargılarınızdan kurtulun.
Ama köpeğim kocaman oldu artık, ilk ay çişini gazeteye yapardı ama artık yapmıyorum. Sert bir şekilde hayır demeyi de denedim, çiş damlasını da.Gazeteyi görüyor ama yine de gidip ortaya yapıyor. Günde iki kere düzenli olarak çıkarıyorum da dışarı. ama eve en az 5-6 kere yapıyor. sağlık sorunu yok, veterinerimiz öyle dedi.
ama 4. aya gireceğiz onu sahipleneli, 4 aydır günde 6 kere çiş temizlemekten çok yoruldum.
önerileriniz varsa artık son defa deneyeceğim, yoksa köpeğimi sahiplendirmek zorunda kalacağım

10 Aralık 2014 06:54 tarihinde düzenlenmiş. | (2 kişi bunu patiledi.)

Gelen Cevaplar
25 Mayıs 2014 14:00
lina07

Köpeği sahiplendirdiniz mi bilmiyorum ama gazeteye kakasini yaptiginda mutlaka gazeteyi bukup atın. Cisini yaptığında da öyle her zaman temiz ve yerinin degistirilmemesi gerekiyor. Bir de disariya alışık ise belki gazeteyi unutmus olabilir gazete koymayın zaten her yaptığında sabırlı olun ama cok sert bi şekilde Hayır diyip kızın.

Alıntı Yaparak Cevapla   

21 Temmuz 2014 08:36
burakyldrm

Ben okadar uzun yazmıycam bence sahiplendirin bian önce köpekte sizden kurtulmuş olur bunu aklınıza bile getirmemeniz lazım bunlar birer cocukk! heyhat siz bunun bilincince değilsiniz bi an önce sahiplendirin oyuncak değil bu nede olsa

Alıntı Yaparak Cevapla   

22 Temmuz 2014 04:02
szmrt

Tuvalet eğitimi bence her köpekte farklı. 2 aylıkken çiftlikten aldığım labrador daha ilk günde "yap çişini" diyerek götürdüğüm gazete kağıtı serili boş tuvalete kaka ve çiş yapmayı öğrendi. Hatta salonda oyun oynarken unutup telaşla tuvalete koşuyor çişini yapmak için :) şimdi 3 aylık ve artık eve sadece çiş yapıyor kakayı kesinlikle dışarı yapıyor? Neden? Çünkü eve kaka yapınca sevmedim hatta homurdanarak kızdım fakat kakasını sokağa yapınca deli gibi sevdim öptüm kucakladım ve o da "heee bu dışarı yapınca çok seviniyor" dedi kendince hatta öğlen sıcak diye dışarı çıkmıyoruz o zaman sabah + öğlen dışkısını akşama kadar tutuyor. Tabi bu biraz ev içindeki harekete de bağlı :) çiş konusu biraz daha sabır. Çünkü 6-7 aylık olana kadar kasları tam gelişmediği için tutamıyorlar o yüzden en güzeli onlar için evde tuvalet gibi güvenli bir alan oluşturmak ama eve yapınca ödüllendirmemek sadece dışarı işerse deli gibi sevmek. Kasları geliştikçe ve siz bu tavrı ortaya koydukça zaten anlıyorlar ayrıca bir köpeğin günde 4-5 kez işemesi gayet normal normal olmayan insanların günde 3 litre suyu bu sıcak da hayvanın önüne koyup işeme lan demesi :) bu kafayla olmaz yani az sinir çok sabır.

Alıntı Yaparak Cevapla   

22 Temmuz 2014 11:45
haksiz

ilk olarak , köpeğin yemini suyunu belirli saatlerde vermen lazım. 
İstersen dışarıya alıştırmaya bak. Yemeğini yeikten sonra aranıyorsa tuvaletini yapacak yer arıyordur. 'hadi gidiyoruz,Dışarı...' vs gibi bir kelime söyleyerek dışarıya çıkarın. çişini kakasını yapana kadar gerekirse gün boyu bekleyin. 
İlla ki dışarı yapcaktır. Ödüllendirin sevin , oynayınn, sosyal bir köpekse yabancı birini koklamasına izin verin vs..
Eve gazeteye yapmasını istiyorsanız , odanın belli kısmını gazete yapın. tuvaletini başka yere yaptığını gördüğünüzde kızın ve gazeteye koyun.
orda zaten devamını yapıcaktır ve anlayacaktır.
.Şahsen ben oğluma dışarıya eğtim vermeye başladım. Tam gazeteye gittiği zamanda 'hadi gidiyoruz' diyorum. koşa koşa kapıya gidiyor. bahçeye tuvaletini yapıyor. Ha bazı istisnalar olailiyor. küçük olduğu için tutamıyor o nedenle kızmıyorum. Gazeteye eğitimi olduğu halde bazen eve yapıyor :)kasları gelişmediği için tutamıyor kaçırıyor. kızmıyorum ama yaptığının yanlış oluğunu biliyor utanıyor.

Alıntı Yaparak Cevapla   

22 Temmuz 2014 14:08
tubikk

Emininki bir anlık sinirle yazılmış bir başlık bu.. Gerçekten sahiplendirmek istemediğinize inanıyorum benim de bazen tepemin attığı oluyor daha bu sabah sokakta seni verip yerine bi terrier alıcam hektoor diye bağıra bağıra geziyodum :)) hepimizin kafasının attığı anlar oluyor cok normal bunlar büyümeyen cocuklar cünkü.

Tuvalet konusunda inatçı köpeklerde en cok sonuc veren yontemin box eğitimi oldugunu düşünüyorum. Eğer tüm gün işte okulda falan değilseniz box eğitimini uygulayın. Hatta imkanınız varsa SABIRLI gerçek bir eğitmen bulun ondan tavsiyeler alın. Boxta köpeğin 4-5saatten fazla kalmaması gerekiyor o yuzden eğer tüm gün evde yoksanız bu yöntemi uygulayamazsnız. Ama en kısa zamanda en iyi sonucu verecek olan yöntem budur.

Alıntı Yaparak Cevapla   

Siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz, unutmayın Petarkadaş'ta saygı önce gelir...

Sitede Gezenler

9 üye şu anda sitede. Ayrıca 1394 kişi de sitede dolaşıyor.

Reklam

Hayvan Dostu Markalar